Co jeść po treningu? Porady i wskazówki, dzięki którym zbudujesz świetną sylwetkę

Trening na siłowni
Trening na siłowni
Źródło: GettyImages/milanvirijevic
Niemal każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z aktywnością fizyczną zaczyna zastanawiać się, co jeść po treningu. Ważne jest jednak nie tylko to, co spożywa się po, ale także przed wysiłkiem. Dzięki tym krótkim poradom dowiesz się, co jeść przed i po treningu. Poznasz też odpowiedź, po jakie produkty sięgać budując masę, a jakie będąc na redukcji. Zacznij już dziś!

Oczywiście, zanim zaczniemy wdrażać dietę, która ma nam pomóc osiągnąć wymarzoną sylwetkę, warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym tak naprawdę nam zależy? Czy w grę wchodzi masa czy redukcja, a także to, jaki typ sportu uprawiamy – siłowy czy cardio. Być może konieczne będzie również skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego dietetyka, który podpowie nam, na jakie jedzenie po treningu warto zwrócić uwagę.

A więc: co zjeść po treningu?

Posiłek spożyty po treningu ma spore znaczenie, podobnie jak cała dieta osoby aktywnej fizycznie. Najistotniejszym jest, aby po wysiłku przyswoić danie, które obfitować będzie w białka i węglowodany. Takie zbilansowane połączenie ułatwi organizmowi regenerację oraz pozwoli uwolnić się insulinie, która pomaga w odbudowie glikogenu.

Co jeść po treningu siłowym?

Wiele osób marzących o wspaniale zbudowanych mięśniach, zadaje sobie pytanie, co jeść po treningu na masę? Bardzo istotne przy tego typu treningach jest postawienie na łatwo przyswajalne białko, jak choćby to z odżywek białkowych. Odżywki proteinowe są szybkie w przygotowaniu – wystarczy rozpuścić je w wodzie czy mleku i spożyć po treningu. Dopiero po około godzinie, dwóch należy spożyć normalny posiłek, który składać się powinien z białka i węglowodanów. Osoby dbające o budowanie masy mięśniowej nie powinny po treningu sięgać po tłuszcze, które opóźniają wchłanianie m.in. węglowodanów. Dobrze jest też pamiętać o keratynie – wzmacnia ona wydolność i przyspiesza regenerację mięśni.

A co jeść po treningu cardio?

Za sprawą intensywnych ćwiczeń, do których niewątpliwie należą ćwiczenia cardio, można bardzo szybko zrzucić zbędne kilogramy. Niestety tracimy wówczas również ważne dla naszego organizmu węglowodany. Co więc należy zrobić, aby uzupełnić to cenne dla nas źródło energii? Chwilę po treningu cardio warto postawić na niewielką przekąskę złożoną z węglowodanów prostych i białka szybkowchłanialnego. Przyspieszy to odbudowę glikogenu. Aby w pełni pomóc naszemu ciału po treningu cardio, warto sięgnąć po duży, zbilansowany posiłek z białkiem i węglowodanami dopiero godzinę czy dwie po zakończeniu ćwiczeń.

Co jeść na treningu na redukcji?

Jeśli jesteśmy na redukcji i zastanawiamy się, co jeść po treningu, żeby schudnąć, z odpowiedzią ponownie przychodzi odpowiednio dobrana dieta. Przede wszystkim należy bezwzględnie wyeliminować z diety cukier. Odstawić należy więc nie tylko słodycze, ale także wszelkiego rodzaju drożdżówki, słodkie napoje, soki w kartonach czy izotoniki. Powinniśmy otworzyć się na wysokiej jakości tłuszcze (olej kokosowy, olej lniany, oliwa z oliwek), białka (indyk, ryby – dorsz, łosoś, tuńczyk). Pamiętać musimy również o dostarczeniu organizmowi błonnika, witamin i – co bardzo ważne – dużej ilości wody.

I na koniec: co jeść po treningu wieczorem?

Nieważne, o której godzinie odbywamy trening – czy jest to ranek, środek dnia czy wieczór – zawsze należy spożyć zbilansowany posiłek. Bardzo wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że jedzenie po treningu wieczorem może skutkować przybraniem masy ciała. Jednak to, czy przybierzemy na wadze nie ma związku z późną porą – w tym wypadku – kolacji. Tycie jest uwarunkowane ilością przyswajanej energii (ze wszystkich posiłków) w ciągu doby oraz ilością energii, którą spalamy podczas treningu. Unikanie kolacji po treningu wieczorem nie jest zatem dobrym pomysłem. Aby zachować dobrą sylwetkę, wystarczy przyswajać zbilansowane, regularne, dostosowane do nas posiłki. Tym bardziej, że spożywanie posiłków zawsze powoduje utratę sporej ilości energii z uwagi na procesy zachodzące w człowieku, jak choćby trawienie. Po wysiłku działanie tych czynności przyspiesza. W dodatku podczas uprawiania aktywności fizycznej punkt ciężkości działania naszego organizmu zostaje przerzucony nie w kierunku odkładania tkanki tłuszczowej, a w stronę odbudowania mięśni i gromadzenia węglowodanów w postaci glikogenu. Dlatego kiedy zjemy kolację wieczorem po treningu, na pewno nie utyjemy, wręcz przeciwnie - naszemu organizmowi, aby był silny i działał poprawnie.

Jak widać, warto zadawać sobie pytanie, co jeść przed i po treningu. Wiedza na temat naszego organizmu, jak również informacje z dziedziny dietetyki mogą uchronić nas przed zrobieniem sobie krzywdy. Dzięki umiejętnemu planowaniu posiłków możemy cieszyć się zdrowiem i świetną kondycją fizyczną.

Zobacz wideo:

Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/milanvirijevic

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana