Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.

  Donacja to ciągle temat tabu. Niewiele osób decyduje się oddać swoje narządy i uratować komuś życie. Na szczęście działalność Pawła Klikowicza odczarowuje temat transplantologii. Pluszowe organy, które sprzedaje, to nie tylko pluszaki, ale przede wszystkim doskonała okazja do tego, aby już najmłodszym tłumaczyć, że nasze narządy mogą uratować komuś życie.

  Niedawno w sieci pojawiła się informacja, że piosenkarz Robbie Williams zatruł się rtęcią, jedząc bardzo dużo ryb. Jak się okazuje, nie tylko w rybach, ale także w wielu innych produktach spożywczych wykrywane są metale ciężkie, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. O tym, czego unikać i jak zdiagnozować zatrucie opowiedział nam Eryk Matuszkiewicz, internista, toksykolog.

  15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy powyżej 80. roku życia, później osoby, które przekroczyły 70. Jak zapisać się na szczepienie i dlaczego warto zdecydować się na taką formę ochrony przed COVID-19? O szczepieniach w Dzień Dobry TVN rozmawiali dr Magdalena Krajewska, specjalista medycyny rodzinnej oraz Marek Posobkiewicz, spec. ds. oceny ryzyka COVID-19.

  Mówi się, że druga połowa stycznia to najbardziej ponury i depresyjny czas w roku. Dni są krótkie, a aura za oknem nie zachęca do spacerów. Na szczęście sposobów na zimową chandrę nie brakuje. Można na przykład zadbać o wnętrze mieszkania, dekorując je nowymi kwiatami lub nadać drugie życie roślinom, które towarzyszą nam od dawna. Zobacz, jakie propozycje przedstawił Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?".

  Stresu nie da się wyeliminować z naszego życia. Doskonale wiedzą o tym lekarze, u których - wraz z wybuchem pandemii - zaczęto obserwować objawy typowe dla zespołu stresu pourazowego. Aby pomóc swoim lekarzom, dyrekcja jednego ze szpitali zdecydowała się skorzystać z pomocy Denvera.

  Seniorzy coraz częściej stawiają na aktywny tryb życia. Basen, nordic walking, zajęcia fitness – to tylko kilka przykładowych aktywności, na które decydują się emeryci. Niesłabnącą popularnością cieszy się jazda na rowerze. Trzeba jednak pamiętać, że rower dla seniora musi spełniać pewne wymogi.

  Physalis to po polsku miechunka. Najpopularniejszy gatunek jadalny tej rośliny to miechunka peruwiańska (Physalis peruviana). W Polsce popularne, choć nieco mniej, są też miechunka pomidorowa i miechunka rozdęta.

  Zdrowa dieta to taka, która jest przede wszystkim różnorodna. Im więcej różnych produktów spożywamy tym mniejsze ryzyko, że któregoś z cennych składników nam zabraknie. Przy komponowaniu posiłków zwracamy głównie uwagę na kaloryczność posiłków, zawartość witamin czy błonnika, ale to nie tylko one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co jeszcze jest istotne?

  Człowiek jest istotą społeczną, więc do osiągnięcia pełni szczęścia zazwyczaj potrzebuje bliskiej osoby. Jednak żeby mieć przyjaciół czy znajomych, musi jakoś pozyskać ich sympatię. Czy da się zatem sprawić, by ludzie nas lubili? Z tym pytaniem na naszych kanapach zmierzył się Miłosz Brzeziński, konsultant rozwoju osobistego.

  Dzieci, które ciężko przeszły infekcję wywołaną przez COVID-19 otrzymają specjalistyczną pomoc. W szpitalu dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie wystartował specjalny program, w ramach którego dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z pomocy psychologów oraz rehabilitantów.

  Krew jest płynną tkanką złożoną z osocza, czyli żółtawej, klarownej cieczy i komórek krwi, wśród których przeważają erytrocyty – krwinki czerwone. Ponadto we krwi znajdziemy leukocyty, czyli krwinki białe oraz trombocyty – małe cząstki zwane płytkami krwi. To w nich ukryte są naturalne substancje o nieprawdopodobnych właściwościach regeneracyjnych zwane czynnikami wzrostu.

  Wiele osób oferujących noclegi dla turystów wykazuje się niebywałą pomysłowością. Wszystko po to, by obejść przepisy związane z pandemią i mieć jakiekolwiek źródło zarobku, o które tak ciężko w dobie koronawirusa. Czy to zachowanie charakterystyczne wyłącznie dla Polaków? W Dzień Dobry TVN mówił o tym psycholog i konsultant rozwoju osobistego, Miłosz Brzeziński.

  Dzięki programowi żywieniowemu DASH, bardzo popularnemu w USA, można skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze. Na czym polega DASH? Czego nie można spożywać? jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Agatą Ziemnicką, dietetyczką i psycholożką. Czy dzięki diecie DASH możemy też zgubić zbędne kilogramy? Czy to dieta dla każdego?