Jak wybrać deskorolkę fiszkę? Ile kosztuje i jak na niej jeździć?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jazda na deskorolce fiszce

Deskorolka fiszka, nazywana również fishboardem, to jeden ze szczególnie popularnych modeli. Jej nazwa wzięła się od charakterystycznego kształtu przypominającego rybę. Ten model doskonale nadaje się dla początkujących, zamierzających jeździć głównie po miejskiej dżungli.

Deskorolki fiszki są dostępne w różnej formie, np. świecące, doskonałe szczególnie dla dzieci. Rozmaite modele można kupić w sklepach specjalistycznych lub w internecie. Jak wybrać deskorolkę fiszkę i jak nauczyć się na niej jeździć?

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Jak wybrać deskorolkę fiszkę?

Deska fiszka to jeden z najpopularniejszych typów deskorolki, chętnie wybierany szczególnie jako pierwsza deska dla dzieci. Kształtem przypomina ona rybę, rozszerzając się nieco bardziej z jednej strony. Sam deck występuje jednak w różnych rozmiarach, a przy tym może być wykonany z rozmaitych materiałów. Najczęściej wybieranym rozmiarem jest 6’’, jednak dla dziecka czy po prostu osoby o dość drobnej stopie lepszym wyborem może być 5’’ lub 5,75’’. Należy przy tym pamiętać, że wybór rozmiaru blatu ma także wpływ na zwrotność fiszki. Im jest szersza, tym trudniej będzie nią skręcać. Typ materiału, z jakiego wykonany jest deck fiszki, ma wpływ nie tylko na trwałość deski. Warto zwrócić także uwagę na jego elastyczność. Cięższe osoby powinny zdecydować się raczej na sztywne tworzywo, te o drobniejszej budowie mogą natomiast wybrać to bardziej elastyczne.

Znaczenie będą mieć również łożyska do fiszki. Najlepiej zdecydować się na te oznaczone symbolem ABEC-5 lub ABEC-7, które doskonale sprawdzają się w przypadku osób początkujących. Nieco bardziej indywidualną sprawą jest natomiast dobór odpowiednich kółek. Te montowane w fiszkach zwykle mierzą od 45 do 60 mm. Większa średnica wiąże się tu z większą prędkością. Znaczenie ma też materiał, a szczególnie jego twardość, mierzona w jednostkach duro A. Miękkie kółka, zwykle oznaczone symbolem 78a-87a, nie pozwolą rozwinąć nadmiernej prędkości, jednak znacznie szybciej się ścierają. Z kolei kółka twarde, co najmniej 101a, będą trwalsze, ale pozwolą też na szybką jazdę, dlatego często nie są one polecane osobom stawiającym pierwsze kroki na fiszce

.Wzornictwo jest, co prawda, kwestią drugorzędną, jednak i na nie warto zwrócić uwagę. Fiszki określane jako te dla chłopaków bądź dziewczyn różnią się właściwie tylko nim. Często za ciekawsze wzory czy dodatki, np. podświetlenie, należy natomiast zapłacić nieco więcej.

Ile kosztuje fiszka i gdzie ją można kupić?

Niekiedy przy wyborze pomiędzy fiszką a zwykłą deskorolką ta pierwsza wygrywa ze względu na niską cenę. W marketach potrafią one bowiem kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jednak deski w tej cenie zazwyczaj są bardzo słabej jakości. Oznacza to nie tylko znacznie większą podatność na uszkodzenia, lecz także mniejszy komfort jazdy, np. przez słabszą zwrotność. Markowy produkt dobrej jakości zwykle będzie kosztować 200–600 złotych. Warto jednak wydać taką kwotę, by w pełni cieszyć się jazdą na deskorolce

.Najlepszym miejscem na zakup fiszki będą specjalistyczne sklepy, w których pracownik pomoże początkującemu dobrać najlepszy dla niego sprzęt. Można również zdecydować się na sklepy internetowe. Jest to zwykle nieco tańsza opcja, nie pozwoli jednak na wypróbowanie deski przed jej zakupem.

Jak jeździć na deskorolce fiszce?

Przy pierwszych próbach jazdy na fiszce warto na początek wybrać do tego odpowiednie miejsce. Powinien to być płaski teren o sporej powierzchni, na którym nie będzie też zbyt wielu ludzi, by nikt nie przeszkadzał początkującemu. Potem można przystąpić do samej nauki poruszania się na deskorolce. Najpierw należy postawić jedną stopę przed przednimi śrubami mocującymi trucki. Obie nogi powinny być lekko ugięte. Następnie trzeba delikatnie odepchnąć się drugą nogą, po czym postawić ją na samym ogonku deski bądź nieco bliżej tylnych śrub.

Pierwsze jazdy na deskorolce, niezależnie od tego, czy jest to fiszka, czy jakikolwiek inny model, nie zawsze są udane. Nie należy się jednak zniechęcać, ale pracować nad swoją równowagą. Nauka hamowania jest już znacznie prostsza. Zazwyczaj polega ono po prostu na wytracaniu prędkości poprzez szuranie stopą po podłożu. Przy niewielkich prędkościach można również zeskoczyć z fiszki. Jest to jednak nieco trudniejsze, ponieważ aby deska nie odjechała, przy zeskoczeniu należy lekko nastąpić na nosek blatu, aby fiszka podskoczyła i możliwe było jej złapanie.

Deska fiszka to ciekawy wybór zarówno dla dzieci, jak i nieco starszych użytkowników, w tym również tych początkujących. Optymalny kształt, a przy tym często niewygórowana cena i szeroka dostępność pozwolą cieszyć się nią niemal każdemu, kto chce spróbować swoich sił w jeździe na deskorolce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Karan Kapoor/Getty Images

Pozostałe wiadomości