Materiał promocyjny

Ruch pomaga zapobiegać i leczyć cukrzycę – znajdź aktywność fizyczną dla siebie

Dłuższe życie z cukrzycą
Dłuższe życie z cukrzycą
Źródło: mat. prasowe

Nazywana jest cichym zabójcą, a jej częstość występowania stale rośnie. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Nieleczona prowadzi do poważnych powikłań i przedwczesnej śmierci. Jak nauczyć się z nią żyć? Co robić, by poprawić swoje samopoczucie? Cenne wskazówki zdradza Maja Makowska, znana jako @SugarWoman, pierwsza na świecie osoba z cukrzycą, która ukończyła Double Ironmana (7,6 km pływania, 360 km rowerem, 84,4 km biegu).

Ruch to zdrowie, ruch to życie!

Cukrzyca to choroba, której nie należy bagatelizować. Podstawą leczenia jest nie tylko farmakologia, ale także zmiana stylu życia – zbilansowana dieta oraz zwiększenie wysiłku fizycznego. Jak się okazuje, wprowadzenie nawyku regularnej aktywności u chorych wpływa na: poprawę insulinowrażliwości tkanek, lepsze wyrównanie glikemii, korzystne modyfikacje profilu lipidowego, obniżenie ciśnienia tętniczego, zmniejszenie masy tłuszczowej, poprawę wydolności fizycznej oraz ogólnej jakości życia. To wszystko jest ważne również w zapobieganiu groźnym powikłaniom cukrzycy, takim jak np. zawał serca czy udar mózgu, które mogą wpłynąć na długość życia chorego. Dlatego w ramach kampanii edukacyjnej "Dłuższe życie z cukrzycą" realizowane są różnego rodzaju działania świadomościowe w tym zakresie.

Dłuższe życie z cukrzycą
Dłuższe życie z cukrzycą
Źródło: mat. prasowe

MAJowe Aktywacje – poszukaj aktywności fizycznej dla siebie!

Jedną z akcji kampanii są "MAJowe Aktywacje", realizowane pod przewodnictwem @SugarWoman. Przez cały maj 2023 r. organizatorzy zachęcali wszystkich – zdrowych i chorych - do aktywności fizycznej. Rower, rolki, spacer, a może basen? Koniec z wymówkami, ruch potrzebny jest w każdym wieku. Należy tylko wybrać sport odpowiedni do swoich możliwości. Spotkania miały miejsce w Gdańsku, Warszawie i Katowicach, gdzie oprócz rowerowej przejażdżki poprzedzonej rozgrzewką, uczestnicy rozmawiali o swoich doświadczeniach związanych ze sportem i cukrzycą. @SugarWoman dzieliła się swoim sportowym doświadczeniem oraz podpowiadała, jak zacząć przygodę z aktywnością fizyczną.

- Nie chodzi o to, by wyczynowo uprawiać sport. Najważniejsze, by spróbować znaleźć dla siebie dogodną formę ruchu i ruszać się regularnie, bo to pomaga w pokonywaniu cukrzycy (i nie tylko) – zachęca Maja Makowska, która choruje na cukrzycę od 21 lat.

Sport i cukrzyca – co radzi SugarWoman?

Maja Makowska jest pierwszą osobą z cukrzycą, która ukończyła zawody Double Ironman (7,6 km pływania, 360 km rowerem, 84,4 km biegu). Tym samym udowadnia, że mimo choroby można pokonywać własne słabości i osiągać doskonałe rezultaty. Ważne są jednak: konsekwencja, cierpliwość i dążenie do celu małymi krokami. W końcu każdy kiedyś zaczynał. Maja nieustannie namawia do ruchu, za którym idzie nie tylko zdrowie, ale i lepsze samopoczucie. Jak zatem zacząć się ruszać?

- Dobrze jakbyśmy porozmawiali ze swoim lekarzem, czy nie widzi przeciwwskazań dla naszej aktywności fizycznej i podpowie na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli nie czujemy się pewnie podczas pierwszych treningów i przysparza nam to więcej stresu niż radości, można pomyśleć o tym, żeby zabrać ze sobą towarzysza/towarzyszkę. Kogoś, kto będzie wiedział, jak zachować się w przypadku hipoglikemii, a także będzie wsparciem mentalnym. Na początku nie stawiajmy sobie zbyt wygórowanych celów, zacznijmy od małych kroków, a dopiero później zwiększajmy dystans i/lub intensywność – radzi @SugarWoman.

Dłuższe życie z cukrzycą
Dłuższe życie z cukrzycą
Źródło: mat. prasowe

Diabetycy uprawiający sport powinni także pamiętać o kilku istotnych zasadach.

- Przede wszystkim aktywność fizyczna powinna być zaplanowana i przemyślana. Jeśli chcemy np. pobiegać po obiedzie, można rozważyć zmniejszenie ilości podanej insuliny do posiłku. Warto też zabrać ze sobą dodatkową porcję węglowodanów tak, aby w razie nagłego spadku cukru mieć coś zawsze pod ręką. Może to być glukoza lub żel energetyczny, czyli coś, co szybko podniesie nam cukier. Ja zabieram też ze sobą insulinę, gdyby cukier wzrastał – dodaje Maja Makowska.

Chcesz poznać więcej porad? Odwiedź kanały kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”: www.dluzszezyciezcukrzyca.pl i FB https://www.facebook.com/DluzszeZycieZCukrzyca oraz profile @SugarWoman i dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapobiegać cukrzycy lub mieć lepsze, zdrowsze i dłuższe życie, mimo cukrzycy.

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie