Związki i seks

Kobiety porzucone w ciąży. Jakie emocje nimi targają?

Związki i seks

Z jakimi emocjami muszą sobie radzić kobiety, które zostały porzucone przez swojego partnera w czasie ciąży? Dlaczego często obwiniają o to siebie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z psycholog Joanną Heidtman.

Ciąża i rodzicielstwo jest testem dla związku

Joanna Heidtman, psycholog i socjolog:

Taka iluzja, że jest źle, ale dziecko to naprawi jest bardzo niebezpieczna. Wydaje mi się, że kobiety częściej mają taką nadzieję.

To jest ogromny zawód

To jest ogromny zawód. Jakakolwiek ta relacja była wcześniej, ale była relacją. Wcześniej kobieta, w tej relacji, miała jakieś poczucie bezpieczeństwa albo nadziei. Nagle to całkowicie pęka. To jest zawsze utrata istotna. W tym przypadku jest inaczej bo ona już jest matką będąc w ciąży i już jest samotną matką. Potem się bardzo ciekawie te wszystkie emocje przemieszczają.

Co dzieje się później?

Czasami te emocje idą całkowicie w więź z dzieckiem. Gdy ta emocja zaczyna być tak wszechogarniająca relacje z dzieckiem, to możemy sobie wyobrazić, że to może być potem szkodliwe dla dorastającego potomstwa.

Kobiety częściej obwiniają siebie

Badania pokazują, że kobiety częściej niż mężczyźni, jeżeli związek się rozpada, to mają pierwszy taki odruch, że coś z nimi jest nie tak. Powoduje to zjazd poczucia własnej wartości. Jednak bywa to raczej krótkie. Bo potem pojawia się świadomość, że jest dziecko.

Dlaczego mężczyźni porzucają kobiety w ciąży?

Każdy przypadek rozpatruje się osobno. Jest to np. kwestia dojrzałości. Jako socjolog zastanawiam się czy aby nie ma też jakiegoś przyzwolenia społecznego. Czy gdy mężczyzna zostawia kobietę z dzieckiem to nie patrzy się na to nieco inaczej niż na kobietę która odchodzi.

Zobacz też:

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości