Czy warto angażować się w związek ze starszym mężczyzną?

GettyImages-1051395358.jpg
GettyImages-1051395358.jpg
Związek młodszej dziewczyny ze starszym mężczyzną wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Odbiór społeczny takiej relacji jest często negatywny. Czy ma to jednak swoje uzasadnienie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto zaangażować się w związek ze starszym mężczyzną. To kwestia indywidualna każdej pary. Z pewnością jednak jest to relacja specyficzna pod wieloma względami. Jakie są wady i zalety takiego związku?

Co to znaczy „starszy partner”?

Co tak naprawdę oznacza sformułowanie „starszy partner”? Czy chodzi o związek ze starszym mężczyzną o 15 lat, czy raczej związek z mężczyzną starszym o 30 lat? Najbardziej popularna definicja takiego związku zakłada relację z partnerem mającym przynajmniej 10 lat więcej.

Jednak nie tylko wiek ma znaczenie. Wielu starszy mężczyzn zwykle jest już „po przejściach” takich jak byłe partnerki, dzieci, rozstanie lub rozwód, czasem pewne trudne zobowiązania. To właśnie te obciążenia są niekiedy ważniejsze niż sam wiek.

Zobacz także:  Apoloniusz Tajner (65l.) ożenił się z młodszą o 36 lat Izabelą Podolec!

To, czy relacja ze starszym mężczyzną ma szansę powodzenia, zależy od wielu czynników – konkretnej sytuacji, naszego podejścia do tematu i do różnic, które w naturalny sposób się pojawią. Często to nie dzielący partnerów wiek jest największym problemem, lecz odmienne temperamenty, poglądy, wartości czy doświadczenie.

Trudne są także stereotypy, z jakimi spotykają się tego typu pary. Kobieta, która wiąże się ze starszym mężczyzną, określana jest często jako osoba wyrachowana, nastawiona na finansowe korzyści. Z kolei dojrzali mężczyźni zainteresowani młodszymi kobietami chcą jedynie podbudować własne ego, odmłodzić się, wykorzystać niedoświadczoną kobietę. W takim podejściu sporo jest uprzedzeń, a mało prawdy. Jakie są więc wady, a jakie zalety związku ze starszym mężczyzną?

Zalety związku ze starszym facetem

Z całą pewnością czym inny jest krótkotrwały romans ze starszym facetem, a czym innym trwała relacja, która może mieć sporo pozytywnych stron. Jedną z nich jest wiedza i doświadczenie partnera, a także (najczęściej) ustabilizowana sytuacja finansowa i zawodowa, która może dawać poczucie bezpieczeństwa. 

Starszy o 10 lat lub więcej mężczyzna ma też pewien określony światopogląd i system wartości, podchodzi do wielu spraw z dystansem, spokojem, przenikliwością i mądrością. Zwykle cechuje go większa pewność siebie i przekonanie o swojej wartości. Wśród dojrzałych mężczyzn rzadziej zdarzają się osoby zaborcze, zazdrosne. Ten etap mają już za sobą. 

Starszy mężczyzna potrafi docenić czas, wie, jaką ma wartość, potrafi korzystać z uroków życia, a jednocześnie nie zaprząta sobie głowy drobiazgami. Dojrzały partner raczej nie szuka przygód i szaleństw, bardziej ceni stabilizację i rodzinne ciepło. Miłość do starszego mężczyzny pomaga się rozwijać, inspiruje i uczy, daje możliwość korzystania z jego bogatego doświadczenia. Często jest również tak, że bagaż życiowego doświadczenia przekłada się na sferę intymną , a starszy partner może przekazać zarówno wiedzę, jak i umiejętności.

Związek ze starszym mężczyzną może być wspaniałą wymianą – kobieta daje młodość, witalność, energię, życiowego „kopa” , podbudowuje w mężczyźnie poczucie męskości i atrakcyjności. On zaś zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa, spokój, staje się dla niej oparciem, inspirującym przewodnikiem i nauczycielem , dzieląc się swoim doświadczeniem. Co może przeszkadzać młodej kobiecie w takiej relacji?

Zobacz także: Mój partner nie chce ze mną uprawiać seksu! Co robić?

Wady związku ze starszym mężczyzną

Doświadczenie starszego mężczyzny ma nie tylko pozytywne strony. Wiążą się z tym często także relacje z byłymi partnerkami, dziećmi, rozmaite sprawy z przeszłości, czasem problemy lub nieprzyjemne doświadczenia czy uprzedzenia. Warto już na samym początku znajomości mieć tego świadomość i zaakceptować, bo zmienić przeszłości się nie da.

Starszy mężczyzna ma swoje przyzwyczajenia, utarte schematy myślenia i zachowania. To może być trudne dla partnerki. Na pewno nie jest tak skłonny do zmiany, jak partner w podobnym wieku, z którym wspólnie dojrzewamy, uczymy się pewnych rzeczy, docieramy i – wraz z wiekiem – kształtujemy wzorce zachowań i podejście do życia. Dojrzały mężczyzna wie, czego chce i raczej nie zmieni swoich przekonań. Może nawet przyznawać sobie monopol na rację oraz udzielać młodszej partnerce dobrych rad.

Zobacz także: Chorobliwa zazdrość - jak sobie z nią radzić?

Przy dużej różnicy wieku może się okazać, że trudno znaleźć wspólny pomysł na spędzanie czasu. Młodą kobietę będą nudzić kolacje w gronie jego rówieśników, on z kolei nie będzie zainteresowany imprezami w klubie, a rozrywkowy styl życia może go zwyczajnie męczyć i drażnić. Ten etap ma już bowiem dawno za sobą.

Młodsza partnerka musi mieć też świadomość tego, że kiedy ona będzie u szczytu swoich możliwości fizycznych czy seksualnych, jej partner znajdzie się u ich schyłku. To może bardzo skomplikować relację. Warto mieć także na uwadze to, że dojrzały wiek to często także problemy ze zdrowiem. Starszy mężczyzna może zacząć chorować, a kobieta będzie musiała pełnić funkcję opiekunki. Trudno także oczekiwać wspólnej starości.

Decydując się na relację ze starszym mężczyzną, warto znaleźć w sobie odrobinę dystansu i przemyśleć wszystkie aspekty takiego związku – związku podwyższonego ryzyka, co jednak nie oznacza, że skazanego na porażkę.

Więcej:

Zobacz film: Jak znaleźć partnera idealnego? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości