Wiadomość

Zazdrość jest naturalnym zjawiskiem, które towarzyszy miłości. Nieważne, czy jest to miłość do rodziców, dziadków czy partnera. W pewnym momencie każdy z nas doświadcza, czym ona jest. Co jednak robić, kiedy zazdrość przybiera tak duże rozmiary, że nasza relacja zaczyna się psuć? Skąd bierze się chorobliwa zazdrość i jak z nią walczyć?

Zazdrość w związku jest zjawiskiem normalnym, dopóki nad nim panujemy i nie ograniczamy nim drugiej osoby. Skąd bierze się chorobliwa zazdrość? Najczęściej jest ona wynikiem doświadczeń z naszej pierwszej miłości, która okazała się być nieszczęśliwą. Kobiety lub mężczyźni, którzy byli odtrąceni lub zdradzeni w pierwszym poważnym związku, mogą mieć później problemy z zazdrością. Trauma przeżyta w czasie pierwszego zakochania w kolejnym związku może wracać. Pojawia się lęk, że znowu można zawieść się na ukochanej osobie. Chorobliwą zazdrość może spowodować również niska samoocena a także niektóre zaburzenia psychiczne (np. osobowość paranoidalna lub Zespół Otella). Jak radzić sobie z zazdrością?

Obsesja zazdrości - jakie są jej objawy?

Głównym objawem chorobliwej zazdrości jest lęk, że zostaniemy zdradzeni. Każdy czasem tego doświadcza, jednak przy obsesyjnej zazdrości , odczuwamy ją zawsze wtedy, kiedy naszego partnera nie ma w pobliżu. Uczucie to towarzyszy nam, gdy ukochana osoba jest w pracy, wyjdzie na zakupy, spotka się z przyjacielem lub koleżanką. Obawa, że nasz partner lub partnerka poznają kogoś nowego, ciekawszego i atrakcyjniejszego od nas, niemal nas nie opuszcza. Jednocześnie zazdrość podsuwa nam do głowy dziwne myśli. Kiedy nasz partner sprawdza skrzynkę e-mailową, chcemy upewnić się, że nikt z nim nie flirtuje tą drogą. Podobnie jest z telefonami, komunikatorami lub portalami społecznościowymi. W przypadku zazdrosnego mężczyzny: jej like pod zdjęciem waszego wspólnego kumpla przyprawia Cię o palpitacje serca? Zastanawiasz się, co może ich łączyć? To już obsesyjna zazdrość. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że uczucia te są niszczące nie tylko dla związku, ale również dla nas samych, dlatego zadaje sobie pytanie „jak radzić sobie z zazdrością”?

Zazdrosny facet może sprawić, że dziewczyna przestanie czuć się kochana i adorowana, a zacznie się go bać. Jego wyrzuty, pretensje, ciągłe pytania czy też chorobliwe kontrolowanie sprawią, że w związku zaczniemy czuć się uwięzione. Zazdrość partnera skutecznie zamknie nam drogę dalszego rozwoju lub znacząco ograniczy dotychczasowe zainteresowania lub aktywności. Osoba pozbawiona możliwości realizacji swoich pasji, ambicji czy zainteresowań, prędzej czy później zacznie postrzegać nas jako wroga, a nie ukochaną osobę.

Zazdrosna kobieta również w końcu zacznie ograniczać swojego partnera. Jak objawia się to, że ona jest zazdrosna? Nowa koleżanka w pracy? Zacznie się mnóstwo pytań - czy jest ładna? Młoda? Czy ma męża? Czy pracuje w jednym pokoju z Tobą? Trudno będzie również wyjść z kumplami na piwo, bilard czy mecz. Zawsze w końcu jest szansa, że po drodze lub na miejscu możesz kogoś spotkać. Jeśli Twoja dziewczyna jest chorobliwie zazdrosna, przed każdym takim wyjściem może np. zaczynać się źle czuć. Jeśli tylko z nią zostaniesz, silny ból głowy lub brzucha przejdzie jak ręką odjął. Obsesyjna zazdrość kobiety może się również przejawiać czytaniem Twoich SMS-ów, sprawdzaniem komunikatorów internetowych lub prywatnej skrzynki mailowej. Będzie dokładnie obserwować Twój profil na Facebooku czy Instagramie. Zajdzie konieczność tłumaczenia się jej z każdego lajka, którego zostawiłeś pod zdjęciem innej kobiety (nieważne, czy jest ładna, brzydka, czy na zdjęciu jest w sukni ślubnej czy z gromadką dzieci).

Jak pozbyć się zazdrości?

Zazdrość w związku utrzymana pod kontrolą może go tylko wzmocnić, ale jej chorobliwy poziom sprawi, że relacja się rozpadnie. Zdrowa zazdrość to taka, która nie ogranicza w żaden sposób drugiej osoby oraz nie chce ingerować w jej osobiste sprawy. Jeśli kochamy drugą osobę i jej ufamy, nie będziemy czytać jej SMS-ów ani przeglądać skrzynki mailowej. Okazana od czasu do czasu lekka zazdrość sprawi, że nasz partner poczuje się doceniony i miło połechtany. Jak walczyć z zazdrością, kiedy wydaje się nam, że zdecydowanie wymyka się spod naszej kontroli? Przede wszystkim zacznijmy od naprawy tego, co mogło się zepsuć w związku.

Po pierwsze - nie bójmy się przyznać do zazdrości. Warto powiedzieć sobie: „jestem zazdrosna o mojego chłopaka lub jestem zazdrosny o moją dziewczynę/narzeczoną/żonę”.

Po drugie - jeśli widzimy, że partner się od nas oddalił, sprawdźmy, dlaczego tak się stało. Porozmawiajmy z nim szczerze. Może coś go trapi? Może po prostu martwi go nasza chorobliwa zazdrość?

Jeśli odczuwamy chorą zazdrość , postarajmy się uświadomić sobie, o co najbardziej jesteśmy zazdrośni? Czy są to zachowania naszego partnera? Czy naprawdę daje on nam powody do zazdrości i niepokoju? A może chodzi tutaj o zachowania osób, które go otaczają? Może być tak, że odczuwamy zazdrość o sukcesy, które odnosi nasza druga połówka.

Przeanalizujmy powody do zazdrości - jeśli nasz partner flirtuje z innymi, wciąż gdzieś wychodzi, nigdy nie odbiera telefonu przy nas, po prostu z nim porozmawiajmy. Należy wyraźnie zasygnalizować, że takie zachowania nas niepokoją i źle się przez nie czujemy. Druga osoba może być nieświadoma, że nas rani, a zmiana jej postępowania sprawi, że uda nam się poradzić sobie z zazdrością.

Ważnym czynnikiem, by zdobyć wiedzę, jak opanować zazdrość, jest również podniesienie poczucia własnej wartości i skupienie się na sobie. Warto przypomnieć sobie o swoich sukcesach i odkryć, jakie są moje zalety. Co jest we mnie najlepsze? Starajmy się pracować nad tymi rzeczami, skupmy się na rozwijaniu naszego hobby. Nasz partner wtedy zacznie nas postrzegać jako osoby ciekawsze i warte większego zainteresowania. Również zadbanie o siebie pomoże nam pokonać chorobliwą zazdrość. Warto iść na zakupy, zaopatrzyć się w nowy ciuch, odwiedzić kosmetyczkę lub fryzjera. Także uprawianie sportu sprawi, że nasze myśli zaczną kierować się na zupełnie inne tory. Nasz partner z pewnością dostrzeże zmiany.


Zobacz film: Lew-Starowicz o zazdrości. Źródło: Dzień Dobry TVN


Co sądzisz o tym artykule?
83
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0