Jak się wyleczyć z nieodwzajemnionej miłości?

Nie każda miłość w życiu człowieka jest szczęśliwa. Zdarza się, że nieodwzajemniona miłość pojawia się w okresie dorastania lub dorosłości. Doświadczenie związane z nieodwzajemnionym uczuciem jest bardzo trudne i bolesne, a w cięższych przypadkach może doprowadzić nawet do depresji. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psychologa Piotra Mosaka, który podpowiedział, jak wyzwolić się z nieszczęśliwej miłości.

Popularne stwierdzenie mówi o tym, że „serce nie sługa”. Rzeczywiście dosyć często w życiu człowieka pojawia się miłość nieodwzajemniona. Jak sobie z nią poradzić i czy można się z takiego uczucia wyleczyć? Podpowiadamy.

Nieodwzajemniona miłość

W okresie dojrzewania często się zakochujemy i odkochujemy, przeżywając ciężkie katusze emocjonalne. Nieodwzajemniona miłość w okresie nastoletnim może być niewiele znaczącym wydarzeniem lub poważną sprawą, która zaważy na całym naszym życiu. Nastolatek, który uważa, że kocha jest zdolny do czynów bezmyślnych. Zdarza się, że miłość tragiczna uznawana jest za coś romantycznego. W końcu właśnie tego uczą nas historie i opisy nieodwzajemnionej miłości , na przykład „Romeo i Julia”, „Tristan i Izolda” czy „Rozważna i Romantyczna”. Także w piosenkach popularnych pojawiają się teksty o nieodwzajemnionej miłości, które oddziałują na naszą wyobraźnię. Takie uczucie pojawić się może także w życiu dorosłym, na przykład w sytuacji romansu z żonatym mężczyzną, czy skrytej, nieodwzajemnionej platonicznej miłości do pięknej kobiety. Co ciekawe, biolodzy i psychologowie uważają, że nieodwzajemniona miłość może być uznana nawet za uzależnienie, ze względu na elementy w mózgu, które są aktywne, gdy osoba zakochana myśli o swoim „obiekcie westchnień”. Zakazana miłość kojarzyć się może ze scenami z hollywoodzkich filmów lub marnych seriali, jednak w rzeczywistości przytrafić się może każdemu i każdej z nas. Pytanie jednak, jak zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości.

Zobacz też:

Rozstania – jak wyleczyć się z nieodwzajemnionej miłości?

Życie w iluzji, bólu i ciągłej frustracji związanej z brakiem odwzajemnionych uczuć może doprowadzić do smutku i rozżalenia, a w poważniejszych przypadkach do depresji, a nawet prób samobójczych. Dlatego też bardzo ważne jest wyleczenie się z nieodwzajemnionego uczucia. Jak poradzić sobie z nieodwzajemnioną miłością ? Jednym ze sposobów jest przeczekanie burzy uczuć i odnalezienie innej osoby, która odwzajemnia nasze uczucia. Możliwe jest także zaakceptowanie obecnego stanu rzeczy i obserwowanie zmian związanych z postrzeganiem tej drugiej osoby. Zdarza się, że człowiek, w którym jesteśmy zakochani pokazuje swoje drugie ja, prawdziwe oblicze, i przestajemy go kochać. Oczywiście zawsze może się zdarzyć, że druga osoba odwzajemni nasze uczucie. Psychologowie uważają, że jest kilka sposobów na przyspieszenie procesu zapominania o nieodwzajemnionej miłości. Są to m.in.:

  • zmiana otoczenia, wyjazd;
  • poświęcenie się pracy lub swoim zainteresowaniom;
  • poszukiwanie innej osoby i koncentracja na innym uczuciu;
  • wyjście z domu, kontakty z przyjaciółmi.

Psychoterapia sposobem na nieodwzajemnioną miłość

Jedną z możliwości, przy cięższych przypadkach, jest wizyta u psychoterapeuty. Polski psychiatra Tadeusz Bilikiewicz użył terminu „ostry zespół zakochania”, który oznacza bardzo silny stan psychiczny związany z nieodwzajemnioną miłością. W takiej sytuacji wszystkie zachowania osoby zakochanej są zdeterminowane przez uczucie dla drugiego człowieka, przez co emocje stają się ekstremalnie silne. Chęć bycia z drugą osobą, słaby apetyt, problemy ze snem, a nawet samobójstwa z miłości to cechy charakterystyczne „ostrego zespołu zakochania”. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą. Specjaliści mogą pomóc zarówno poprzez rozmowę, opartą na zaufaniu, jak i poprzez specjalne techniki związane ze zmianą schematów poznawczych. Zwykle uczucie nieodwzajemnione przemija samo z siebie, jednak dzięki rozmowie z psychoterapeutą można zrozumieć samego siebie, a także poznać cechy swojego uczucia. Czy jest to fascynacja, namiętność, czy też uczucie wynikające z długotrwałej przyjaźni z drugą osobą? Zwykle im człowiek jest starszy, tym mniej przejmuje się zauroczeniem, ponieważ zmniejsza się ilość hormonów i narasta zrozumienie, że nie ma sensu cierpieć z powodu drugiej osoby. Niestety osoby w wieku nastoletnim rzadko mogą liczyć na rozmowę z zaufaną osobą dorosłą. Wyjściem z tego problemu może być kontakt ze szkolnym psychologiem. W przypadku młodych osób rodzice lub znajomi powinni zauważyć poważniejsze symptomy i zdecydować się na rozmowę. Najważniejsze, aby pamiętać o tym, że w przypadku nieodwzajemnionych uczuć, czas wpływa tylko na korzyść sytuacji. Wraz z upływem dni, tygodni czy miesięcy, uczucie samo z siebie się wypala. Romantyczne, nieodwzajemnione uczucie może pozostać pięknym wspomnieniem na kolejne lata życia.

');

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!