Najlepsza przyjaciółka partnera – sojuszniczka czy rywalka?

Niektórzy twierdzą, że „przyjaźń damsko-męska jest jak yeti – wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nigdy jej nie widział”. Co zatem powinna zrobić kobieta, której partner ma najlepszą kumpelę – nawet jeśli on twierdzi, że „ta druga” nie pociąga go fizycznie i że po prostu się przyjaźnią? Czy zazdrość jest tu reakcją naturalną? O tym rozmawialiśmy z psycholog Marzeną Mawricz, dziennikarką Anną Dec oraz aktorem Dawidem Czupryńskim.
  • Czy przyjaciółka partnera może być zagrożeniem dla związku?
  • Zazdrość o najlepszą kumpelę partnera – czy to normalne?
  • Co zrobić, gdy partner rozmawia o naszym związku ze swoją przyjaciółką?
  • Jak rozmawiać z partnerem o zazdrości wobec jego przyjaciółki?

Czy przyjaciółka partnera może być zagrożeniem dla związku?

Gdy odczuwamy niepokój związany z damsko-męską przyjaźnią łączącą naszego partnera z inną kobietą, powinnyśmy zadać sobie pytanie o źródła tej przyjaźni. Okazuje się, że przyjaźnie zawarte przed rozpoczęciem naszego związku i w trakcie jego trwania mogą w różny sposób wpływać na naszą relację z partnerem. Największe powody do obaw mamy wówczas, gdy przyjaciółka naszego partnera jest dla niego ucieczką od problemów w naszym związku:

Na nic się zda czujność i kontrola, kiedy nasza relacja nie jest atrakcyjna, kiedy my mamy wiele oczekiwań wobec partnera i tworzymy napiętą atmosferę, a przyjaciółka daje wsparcie i pociesza po kłótni. Spełnione, silne kobiety, które jednocześnie dają wsparcie i ciepło swoim partnerom, właściwie nie muszą być czujne – ponieważ są jednocześnie przyjaciółkami swoich partnerów.

— zwraca uwagę psycholog Marzena Mawricz. Dodaje również, że przyjaciółka partnera może być też naszym sprzymierzeńcem.

Zazdrość o najlepszą kumpelę partnera – czy to normalne?

Mimo dobrych chęci możemy mieć trudności z zaakceptowaniem przyjaciółki partnera. Jak tłumaczy psycholog Marzena Mawricz, odpowiedzialne za ten stan rzeczy są atawizmy biologiczne wzbudzające w nas zazdrość i napędzające rywalizację oraz porównania. W końcu to ona była przed nami – wcześniej poznała jego największe pasje i zainteresowania, nieraz lepiej go rozumie. Jednocześnie, jak zwróciła uwagę dziennikarka Anna Dec, istnieją badania pokazujące, że mężczyźni potrafią czerpać z przyjaźni z kobietami korzyści czysto platoniczne – takie jak np. lepsze poznanie kobiecego świata, a przez to, paradoksalnie, lepsze zrozumienie potrzeb partnerki. Jej samej było jednak trudno podejść z klasą i zrozumieniem do każdej sytuacji, w której przyjaciółki męża chciały się z nim spotkać:

To były różne sytuacje – na przykład prośba o towarzyszenie na studniówce czy weselu; luźne spotkanie przy kawie, wspólne bieganie. Bardzo chciałam być wyrozumiała – udawało się, ale w teorii. Rzeczywistość pokazała moje inne oblicze, którego sama nie znałam wcześniej.

Jak podkreśliła dziennikarka, kluczowym aspektem w przyjaźni partnera z inną kobietą będzie to, jakie zamiary i uczucia względem niego żywi „ta druga”.

Zobacz także: Przyjaciele naszych partnerów nie muszą być naszymi przyjaciółmi

Co zrobić, gdy partner rozmawia o naszym związku ze swoją przyjaciółką?

Niejednokrotnie zwykłe spotkania czy przyjacielskie relacje nie męża z kumpelą nie stanowią dla nas problemu – do momentu, w którym on zaczyna zwierzać jej się z problemów w związku czy zasięgać rady w sprawach związanych z naszą relacją (na przykład pyta ją o to, jaki prezent wybrać na rocznicę). Według aktora Dawida Czupryńskiego wszystko zależy tu od zaufania pomiędzy partnerami:

Zdarzyło mi się zwierzyć przyjaciółce z dylematów związanych z moim związkiem. Warto jest poznać czasem kobiecy punkt widzenia, więc tak – czasem rozmawiam z przyjaciółką o moim związku i zasięgam porad. Zresztą jestem zdania, że zaufanie jest fundamentem każdego związku. Jeśli zachowujemy granice w przyjaźni damsko-męskiej, to wszystko jest w porządku. Granicą jest z pewnością bliskość fizyczna, której absolutnie nie powinno być w relacji przyjacielskiej.

Wszystko jest więc tak naprawdę kwestią tego, jak do takich rozmów podchodzi nasz partner i czy wynikają one z rzeczywistej chęci poradzenia się w sprawie związku, czy może podszyte są potrzebą wyżalenia się na intymne problemy w relacji. Jak zwróciła uwagę Marzena Mawricz, dość łatwo jesteśmy w stanie rozpoznać, czy mamy do czynienia z tą drugą sytuacją. Jeżeli do naszego związku wkradła się rutyna, a partner coraz więcej czasu spędza nad telefonem, nie z nami, do tego porównuje nas do swojej przyjaciółki – to sygnał ostrzegawczy.

Zobacz także: Seks z przyjacielem. Wygodny czy chory układ?

Jak rozmawiać z partnerem o zazdrości wobec jego przyjaciółki?

Jeśli po dokładnym rozważeniu całej sytuacji mamy poczucie, że relacja partnera z przyjaciółką narusza granice naszego zaufania, warto z nim o tym porozmawiać. Najważniejsze jest, by unikać oskarżeń i nie formułować ultimatum: „ja albo ona”. Nie sprawdzi się również wylewanie na partnera frustracji i stawianie siebie w roli ofiary, a jego w roli kata. Wówczas zadziałają bowiem jego mechanizmy obronne i stracimy szansę na porozumienie. Warto więc ze spokojem opowiedzieć o swoich uczuciach i obawach oraz zapytać partnera, co relacja z przyjaciółką oznacza dla niego samego. Istotne jest, by okazać mu zaufanie i rzeczywistą chęć wysłuchania jego punktu widzenia. Jeśli podejrzewamy, że przyjaźń z inną kobietą jest rodzajem ucieczki od problemów w naszym związku, dobrze jest skupić się na ich rozwiązaniu, a nie na „tej drugiej”.

Zobacz także:

Autor: Kasia Nowicka

podziel się:

Pozostałe wiadomości