Związki i seks

Odkryłam zdradę, co dalej? Jak wybaczyć zdradę i czy w ogóle wybaczyć?

Związki i seks

Odkryłam zdradę, co dalej? Jak wybaczyć zdradę i czy w ogóle wybaczyć?

Zdrada jest bardzo bolesnym doświadczeniem, które może całkowicie zmienić dotychczasowy związek. Każda zdrada ma inny wymiar i inny charakter, jednak zawsze występują pewne cechy wspólne. Można zdradzić męża lub żonę, ale także przyjaciela lub współpracownika. Jak wybaczyć sobie i drugiemu człowiekowi? Czy zdrada to koniec związku, czy może początek wychodzenia z kryzysu i czy taki związek „po zdradzie” ma szanse być szczęśliwy?

  • Co to jest zdrada? Dlaczego zdradzamy?
  • Jak wybaczyć zdradę męża? I czy w ogóle wybaczyć?
  • Jak wybaczyć zdradę żonie?
  • Jak wybaczyć sobie zdradę?
  • Jak wybaczyć zdradę? Terapia małżeńska


Zobacz też: Mój mąż nie dba o siebie! Co robić?


Zdrada występuje nie tylko w związku małżeńskim, ale także w związku partnerskim, przyjaźni oraz w biznesie. Zawsze pojawia się problem, jak wybaczyć drugiej osobie takie zachowanie, lub też, jak wybaczyć sobie błędy związane ze zdradą partnera, kłamstwami lub oszukiwaniem drugiej osoby. Jak przebaczyć zdradę i czy w ogóle jest to możliwe? Czy zdrada to koniec związku, czy może początek wychodzenia z kryzysu i czy taki związek „po zdradzie” ma szanse być szczęśliwy? 


Czy potrafisz wybaczyć zdradę?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Więcej: Czego nie warto mówić swojemu partnerowi?

Co to jest zdrada? Dlaczego zdradzamy?

Zdrada to wynik pewnych zaniedbań partnerów, konfliktów i kryzysów w związku. Kobiety najbardziej obawiają się zdrady emocjonalnej ze strony męża, czyli związanej z rzeczywistymi uczuciami mężczyzny w stosunku do innej kobiety.

Ludzie różnie interpretują zdradę. Dla jednych będą to przyjacielskie relacje z inna kobietą, dla innych korzystanie przez partnera z agencji towarzyskiej nią nie jest. Zwykle zdrada to dla nas kontakt fizyczny, ale nie dla wszystkich. Można więc zdefiniować zdradę jako łamanie zasad.

Zdrada to objaw kryzysu w relacji. Coś w związku narasta, kumuluje się i w końcu dochodzi do eskalacji, dezintegracji w związku. Dlaczego ludzie zdradzają? Powody są bardzo różne – ze znudzenia, z głupoty, jako odwet, z zemsty, ze złości.

Jak wybaczyć zdradę męża? I czy w ogóle wybaczyć?

Jeśli doszło do zdrady, znaczenie dla tego, czy związek przetrwa czy nie ma długość relacji – jeżeli staż jest dłuższy, jest większa szansa, że partnerzy będą chcieli się dogadać. W tych krótszych jest trudniej. 

Zwykle w przypadku pań wybaczenie jednorazowego spotkania lub seksu jest prostsze. 

Dużo większym problemem jest stały związek męża z kochanką, oparty nie tylko na namiętności, ale także na przyjaźni, poszanowaniu, zaufaniu i lojalności. Niektóre żony tolerują zdrady męża do pewnego momentu, natomiast inne od razu rezygnują ze związku i decydują się na rozwód. Wiele z nich obawia się, że nie są w stanie wybaczyć zdrady. W takim razie jak wybaczyć zdradę emocjonalną lub seksualną? Oto kilka niezbędnych elementów:

  • uzyskanie ze strony męża lub partnera jak najwięcej informacji, na przykład: częstotliwość spotkań, cel spotkań,
  • skrucha ze strony męża i zadośćuczynienie,
  • zrozumienie przyczyn zdrady,
  • rzeczywista zmiana zachowań i postaw męża,
  • wybaczenie i ustanowienie nowych reguł i zasad w związku.

Na forach internetowych wiele kobiet pyta nie tylko o to, jak wybaczyć zdradę mężczyźnie, ale także o to, jak wybaczyć i zapomnieć. Wybaczenie jest niezwykle trudne, jednak możliwe, natomiast dużo bardziej skomplikowaną kwestią jest zapomnienie. Żona raczej nigdy nie zapomni o zdradzie męża i najprawdopodobniej będzie mu wypominać jego zachowanie. To może doprowadzić do pogorszenia stanu relacji i kolejnej zdrady lub rozpadu związku.


Więcej: Otwarty związek – czy to w ogóle ma szansę się udać?


Jak wybaczyć zdradę żonie?

Z obiegowej opinii wynika, że mężczyźnie trudniej jest wybaczyć zdradę żony, ponieważ nie chce być „rogaczem”. Statystyki jednak nie kłamią – coraz więcej kobiet zdradza swoich mężów. Jest to związane z przemianami społeczno- kulturowymi, nowymi rolami kobiet (na przykład jako dyrektorek, kierowniczek) i tym samym częstymi kontaktami z mężczyznami w pracy, kawiarni czy barze. Jak wybaczyć zdradę kobiecie? Przede wszystkim należy poznać jej motywy i otrzymać od niej jak najwięcej informacji. Zrozumienie przyczyn, które doprowadziły do zdrady, może pomóc mężczyźnie w zmniejszeniu swojego bólu. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie zasady ograniczonego zaufania i ciągła praca nad związkiem.


Zobacz też: Jak poprawić sobie humor w związku?


Jak wybaczyć sobie zdradę?

Zdrada boli nie tylko drugiego człowieka, ale sprawia też przykrość osobie zdradzającej. Zwykle przebaczenie sobie może być najtrudniejszym etapem. Ulgę i spokój sumienia może przynieść tylko przyznanie się drugiej osobie do zdrady. Zdaniem psychologów jest to działanie na zasadzie katharsis (oczyszczenia). Niestety, przyznanie się może spowodować rozpad związku, rozwód lub utratę przyjaciela. 

Należy dostrzec błędy i pomyłki we własnym zachowaniu, ale równocześnie wyjaśnić sobie samemu motywy własnego postępowania. Bardzo ważne jest pozytywne myślenie o sobie, ponieważ w innym wypadku samoocena może znacząco spaść. Kwestia tego, jak wybaczyć sobie zdradę , jest bardzo trudna. Należy jednak pamiętać, że aby oczekiwać przebaczenia od partnera lub partnerki, najpierw należy wybaczyć samemu sobie. 

Zdaniem psychologów, zdrada to wyraz niedojrzałości emocjonalnej oraz braku odpowiedzialności. Wybaczenie sobie może więc wiązać się ze zmianą własnego wizerunku i większą dojrzałością. Jednak jeżeli świadomość popełnionego błędu wywołuje ogromne poczucie winy, tak zwane wyrzuty sumienia i ciągle nawracające myśli, należy skontaktować się ze specjalistą, na przykład psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą.

Jak wybaczyć zdradę? Terapia małżeńska

Zdrada jest zawsze sygnałem kryzysu w związku, apogeum problemów małżeńskich. Zastanawiając się nad tym, jak wybaczyć zdradę męża czy żony, warto podjąć decyzję o spotkaniu z psychoterapeutą. W ten sposób osoba neutralna i życzliwie nastawiona może obiektywnie ocenić całą sytuację i pomóc małżonkom. 

Ludzie najczęściej zgłaszają się do psychologa po ujawnieniu zdrady. Właśnie wtedy należy przepracować problemy małżeńskie i wspólnie je rozwiązać. Terapeuta pomoże zarówno wtedy, gdy partnerzy chcą kontynuować związek, jak i wtedy, gdy chcą się rozstać. Zdarza się, że małżonkowie w trakcie terapii zmieniają decyzję dotyczącą ich wspólnej przyszłości, dochodzą do wspólnego konsensusu i zaczynają odkrywać się na nowo.


Więcej:

Zobacz film: Jak odkryłam zdradę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
93
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
29.05.2019
maryann
Zdrady nie wyłączają ci, co mają kogoś następnego na oku.