Brak ochoty na współżycie ‒ czy to poważny problem?

Seks jest ważną sferą życia człowieka, ponieważ wpływa na odczuwaną jakość życia, na relacje partnerskie oraz na szeroko pojęte zadowolenie z życia. Co jednak robić, gdy w jakimś momencie życia odczuwamy zupełny brak ochoty na współżycie? Jakie są tego przyczyny i czy można temu zaradzić? O braku ochoty na seks rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z seksuologiem i psychoterapeutą dr n. med. Robertem Kowalczykiem.

W ostatnich kilkunastu latach zaszły ogromne zmiany społeczno-kulturowe w podejściu do ludzkiej seksualności. Mimo większej świadomości i rozumienia tej sfery, brak ochoty na współżycie z partnerem to problem, który dotyka wielu par.

Brak ochoty na współżycie ‒ przyczyny

Wśród najważniejszych powodów braku ochoty na współżycie wymienia się zwykle stres, natłok obowiązków i pasywny tryb życia. Jednak nie są to wszystkie przyczyny spadku libido oraz obniżonej aktywności seksualnej. Równie częstymi są:

  • zmiany hormonalne wywołane przez stosowanie antykoncepcji ustnej
  • zmiany w neuroprzekaźnictwie i funkcjonowaniu hormonów damskich i męskich (prolaktyna, estrogeny, testosteron)
  • okres ciąży i karmienia piersią u kobiet
  • menopauza
  • czynniki zewnętrzne
  • bóle, urazy i traumy, prowadzące do zaburzeń seksuologicznych (dyspareunia, pochwica)
  • czynniki dotyczące jakości związku (konflikty, kłótnie, problemy finansowe).

U obu płci mogą pojawić się problemy związane z hormonami niektórych narządów, powodujące brak ochoty na współżycie. Tarczyca jest organem, który może sprawić, że w wyniku jej niedoczynności lub choroby Hashimoto spada ochota na miłosne uniesienia.

Brak ochoty na współżycie u mężczyzn

Brak ochoty na współżycie u faceta może wynikać z kilku głównych przyczyn. Przede wszystkim u mężczyzn częściej niż u kobiet pojawia się depresja, która skutecznie odbiera chęć na stosunki z partnerką. Innym problemem może być nadmierne spożywanie alkoholu, które skutecznie obniża potencję , a także sprawia, że mężczyzna może nie być wystarczająco atrakcyjny dla żony czy partnerki. Brak ochoty na współżycie po 40. roku życia może wiązać się także z tzw. kryzysem wieku średniego, czyli odczuciem przez mężczyznę, że co najmniej połowa życia jest już za nim. Tego typu kryzys zwykle mija, a ochota na seks wraca. Brak ochoty na seks może być również wynikiem stresu, przemęczenia, braku czasu.

Natomiast według naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego, z których badań wynika, że coraz więcej młodych mężczyzn rzadziej uprawia seks, przyczyną seksualnej abstynencji u panów poniżej 30. roku życia są: brak własnego mieszkania oraz wszechobecna cyfrowa technologia, która odciąga od zawieraniu trwałych znajomości.

Brak ochoty na współżycie u kobiet

W przypadku kobiet problem związany z niechęcią do seksu jest dużo bardziej złożony. Z jednej strony wywołują go zmiany hormonalne, a z drugiej kwestie psychologiczne i te związane z samooceną. Brak ochoty na współżycie w wieku 20 lat może być związany z poczuciem niskiej atrakcyjności, bolesnymi stosunkami lub złymi wspomnieniami z „pierwszego razu”. Czasami zdarza się, że niechęć do stosunku wywołana jest traumą, molestowaniem seksualnym lub gwałtem. Z kolei brak ochoty na współżycie w ciąży wynika z faktu, że przyszła matka jest skupiona na swoim dziecku i własnym zdrowiu, a nie na seksie czy wysiłku fizycznym. Ponadto, następuje wtedy spadek estrogenów, a wzrost prolaktyny i oksytocyny. Po porodzie także może nastąpić spadek libido, jednak już po okresie karmienia piersią chęć na igraszki łóżkowe powinna wrócić. W przypadku gdy brak ochoty na współżycie po porodzie utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skontaktować się ze specjalistą.

Brak ochoty na współżycie po tabletkach antykoncepcyjnych to kolejny problem dotyczący hormonów. U kobiet sporą rolę odgrywają również zachowania partnera, co nazywane jest efektem wzmocnień i blokerów. Kobieta, dla której mężczyzna przygotuje kolację będzie mieć większą ochotę na seks niż ta, która wielokrotnie prosiła męża o wyniesienie śmieci, ale w końcu musiała wynieść je sama. Brak ochoty na współżycie u żony jest problemem zarówno dla mężczyzn, jak i dla samych kobiet, ponieważ może być początkiem poważniejszych problemów w małżeństwie.

Brak ochoty na współżycie: leczenie

Brak ochoty na współżycie z mężem lub z żoną mocno wpływa na kształt relacji partnerskiej. W takiej sytuacji warto podjąć leczenie i nie zwlekać. Przede wszystkim konieczna może być wizyta u psychologa lub seksuologa. Lekarz specjalista oceni, jakie jest konkretne źródło problemów. Zdarza się, że to problemy małżeńskie powodują brak ochoty na współżycie. Menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn także może przyczyną tego stanu rzeczy. W takiej sytuacji konieczna może być wizyta u psychoterapeuty. W przypadku kłopotów z tarczycą pomóc może endokrynolog. Leczenie może być długim procesem, jednak niekiedy poradzimy sobie nawet bez wizyty u lekarza. Ograniczenie źródeł stresu, wzmocnienie związku, więcej czułości i zrozumienie drugiej osoby, a także wysłuchanie potrzeb partnera to klucz do udanego pożycia seksualnego.

Zobacz także: Stres, kompleksy i zła dieta. Jakie są jeszcze inne powody braku ochoty na seks?

Literatura:

1. Izdebski, Z., Ostrowska, A. (2003). Seks po polsku. Zachowania seksualne jako element stylu życia Polaków. Warszawa.

2. https://www.klinikainvicta.pl/wp‒content/uploads/2018/02/chcemybycrodzicami.pl‒2018.02.14.pdf

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości