Związki i seks

Stres, kompleksy i zła dieta. Jakie są jeszcze inne powody braku ochoty na seks?

Związki i seks

Aktualizacja:

Właśnie od libido, czyli popędu płciowego, zależy czy mamy ochotę na seks. Brak ochoty na współżycie może wystąpić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Z jakich powodów może do tego dojść? Co wtedy robić? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry Wakacje seksuolog Izabelę Jąderek.

Brak ochoty na współżycie może mieć wiele przyczyn. Jeśli to chwilowe u kobiet czy mężczyzn, może nie ma się czym martwić. Co jednak zrobić, gdy problem występuje dłużej? Jakie są tego źródła?

>>> Zapis czatu z seksuolog Izabelą Jąderek

Brak ochoty na współżycie u mężczyzn - powody

Mniejsza ochota na seks, to inaczej spadek libido. Jest to raczej chwilowy stan, który spowodowany może być silnym stresem w pracy czy szybkim tempem życia. Jeśli jednak popęd płciowy jest niski przez więcej niż trzy miesiące, mówi się o niskim libido, czyli zaniku popędu u mężczyzn.

>>> Zobacz także:

Brak ochoty na współżycie u mężczyzn zależy także od stanu zdrowia. Jeśli występują problemy z sercem, przyjmowane są leki na cukrzycę czy nerki - wtedy libio maleje. Powodem zdrowotnym mogą być także zaburzenia hormonalne. Mężczyźni tracą ochotę na seks także, kiedy cierpią na nadczynność lub niedoczynność tarczycy lub mają problemy związane z aktem seksualnym, takie jak zaburzenia erekcji czy problemy z wytryskiem. Czasem mężczyźni otyli mają mniejszy popęd seksualny. Przyczyną niskiego libido mogą być także choroby układu krążenia oraz wątroby.

Brak popędu może być również spowodowany ogromnym długotrwałym stresem lub silnymi przeżyciami (np. śmierć kogoś bliskiego lub choroba najbliższej osoby). Na popęd płciowy wpływa także przemęczenie i nieodpowiednia dieta. Kiedy mężczyzna cierpi na bezsenność, na pewno powoduje to obniżenie libido. Wpływ na popęd seksualny ma także palenie papierosów lub nadużywanie alkoholu czy innych substancji. Poważniejsze problemy, takie jak depresja, także są częstym powodem zaniku libido u mężczyzn.

Mężczyzna czasem przeżywa także ciążę u kobiety. Po urodzeniu dziecka może być ona mniej atrakcyjna i dlatego u mężczyzny zmniejsza się ochota na seks. Naturalną przyczyną braku popędu seksualnego jest także wiek. Im mężczyzna jest starszy, tym libido bardziej maleje. Po czterdziestce u facetów obniża się naturalnie poziom testosteronu, czyli hormonu odpowiadającego za popęd seksualny. Jednak nie u każdego mężczyzny oznacza to całkowity zanik libido. Nie każdy rezygnuje z aktów seksualnych, czasem jest wręcz odwrotnie. Należy jednak pamiętać, że starszy mężczyzna może potrzebować więcej pieszczot i dłuższej gry wstępnej.

Brak ochoty na współżycie - leczenie

Jeśli problem jest krótkotrwały, można zacząć od bardzo prostych sposobów na zwiększenie libido. Najważniejszym jest całkowite odprężenie oraz odpoczynek. Przyda się także rozmowa z partnerem o swoich uczuciach oraz potrzebach. Nie jest to proste, jednak warto spróbować, aby wszystko wróciło do normy.

Kiedy problem występuje przez dłuższy czas, warto wybrać się do lekarza. Na początku przeprowadzi on wywiad oraz zastosuje odpowiednie leczenie. Będzie pewnie konieczne wykonanie podstawowych badań, aby sprawdzić, czy nie dzieje się nic złego. W aptece dostępne są bez recepty tabletki na popęd dla mężczyzny, jednak z taką decyzją warto wstrzymać się jakiś czas oraz skonsultować ją z lekarzem.

Libido, czyli popęd płciowy u kobiet

U kobiet sprawa wygląda bardzo podobnie, jeśli chodzi o przyczyny psychofizyczne. Brak popędu seksualnego może być także spowodowany ciążą lub strachem przed nią. Po porodzie naturalne jest obniżenie się popędu płciowego. Wiele zmienia się w życiu kobiety, a także w jej organizmie. Wiele wspólnego z kobiecym libido mają także hormony oraz cykl miesięczny. W pierwszej fazie cyklu do owulacji występuje większa ochota na seks, z kolei po owulacji jest ona mniejsza. U wielu kobiet przyczyną mniejszej ochoty na seks są również kompleksy, a także poczucie, że są zaniedbywane przez partnerów.

Jak zwiększyć libido? Kilka trików

O swoje i partnera libido trzeba odpowiednio zadbać. Liczy się tutaj poczucie bezpieczeństwa oraz atmosfera, która wytwarza się podczas aktu seksualnego. Jeśli w związku panuje rutyna lub są liczne kłótnie, warto najpierw rozpocząć od rozmowy, a potem budować bliskość na nowo bądź urozmaicić ją.

Najprostszym sposobem na podwyższenie libido jest sen. To właśnie on ma duże znaczenie. Kiedy partner czy partnerka nie mają kłopotów z zasypianiem, libido jest większe. Istnieje także wiele afrodyzjaków, które mogą podwyższyć libido. Czekolada i wytrawne czerwone wino na pewno będzie idealnym wstępem do erotycznych uniesień.

Kobiety mogą zastosować znany wszystkim trik z seksowną bielizną. Pamiętajmy, że mężczyźni są wzrokowcami. Warto wysłać także wiadomość w ciągu dnia do partnera z kuszącymi propozycjami i sugestiami. Pobudzi to jego zmysły. Spróbujcie też nowych pozycji seksualnych lub gadżetów erotycznych. Zróbcie sobie nawzajem masaż, np. z użyciem olejków lub specjalnych świec.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości