Technologia

Pierwszy komputer na świecie – kiedy powstał i jak się nazywał?

Technologia

Fot. Aidon / Getty Images

Kiedy powstał pierwszy komputer? Jak on wyglądał i kto go stworzył? ENIAC – to tym akronimem został nazwany pierwszy komputer na świecie, zapoczątkował on drogę do technologicznej rewolucji, której efektem są dzisiejsze ultraszybkie komputery, urządzenia mobilne, a także smartfony!

Współcześnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputera. I chodzi tu nie tylko o rozrywkę, ale o niemal wszystkie aspekty życia. Rozwój komputerów przyczynił się do rozkwitu wszystkich technologii i znacznie ułatwił życie ludziom we wszystkich zakątkach świata.

Więcej:

Kiedy powstał pierwszy komputer na świecie? Pierwszy komputer na świecie – rok powstania i nazwa

Rozwój komputerów przypada na lata 40. XX wieku, a konkretnie na rok 1943 – to wówczas rozpoczęły się zaawansowane prace nad monstrualnym, pierwszym komputerem na świecie . Publicznie projekt ten ujrzał światło dzienne w 1946 roku. Jak nazywał się pierwszy komputer na świecie? Choć możliwe, że pierwszy komputer świata miał też inne nazwy, w historii zapisała się tylko jedna – ENIAC . Jest to akronim od angielskich słów, oznaczających Elektroniczny Numeryczny Integrator i Komputer (ang. Electronic Numerical Integrator and Computer ).

Zanim jednak opiszemy dokładniej, czym był rewolucyjny ENIAC, warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieje wiele kontrowersji wokół tego, kto stworzył pierwszy komputer świata . Kontrowersje narosły zwłaszcza po odtajnieniu dokumentów brytyjskich, pierwsze komputery świata powstawały bowiem w ścisłej współpracy z wojskiem i tajnymi służbami . Nic zresztą dziwnego – była to technologia na tyle rewolucyjna, że nie wiadomo było jeszcze, z czym się dokładnie wiąże. Znamienne jest to, że radio i telewizja również początkowo były projektami wojskowymi.

Kiedy powstał pierwszy komputer na świecie ? Zgodnie z dokumentami brytyjskimi pierwszy komputer na świecie powstał na początku lat 40. ubiegłego wieku, ale opracowany został przez brytyjski zespół. O tym, jak nazywał się pierwszy komputer, również i w tym przypadku zdecydował jego wygląd – Brytyjczycy określili go mianem Kolosa (ang. Colossus ). Projekt ten powstał na podstawie badań słynnego dziś Alana Turinga, odpowiedzialnego m.in. za stworzenie tzw. maszyny Turinga , która przez niektórych badaczy także uznawana jest za jeden z pierwszych komputerów na świecie!

Jak wyglądał pierwszy komputer? Moc obliczeniowa wypełniająca cały dom!

Budowa pierwszych komputerów świata związana była z wieloma utrudnieniami . Dopiero dalsze projekty dostarczyły rozwiązań technologicznych, umożliwiających zmniejszenie wielkości komputerów. Jeśli jednak zastanawiamy się, jak wyglądał pierwszy komputer, to najlepiej wyobrazić sobie ogromną przestrzeń (ponad 160 m2!) zastawioną przez 42 szafy z blachy stalowej, po brzegi wypełnione elektroniką . Wygląd pierwszego komputera świata, ENIAC’a (brytyjski Kolos wyglądał bardzo podobnie), u ówczesnych ludzi mógł powodować duże zdziwienie. Komputer był monstrualnych rozmiarów, a jego waga przekraczała 27 ton! Chcąc mieć pełny obraz tego, jak wyglądał pierwszy komputer, dodajmy do powyższego głośny huk i ogromny hałas, jaki panował w pomieszczeniu (komputer bardzo mocno się nagrzewał i był niezwykle głośny!).

Rozwiązania technologiczne i możliwości pierwszego komputera na świecie

Pierwszy komputer świata stanowił wynalazek niejako wyprzedzający swoją epokę – w latach 40. XX w. nie były jeszcze rozpowszechnione nawet telewizory, które wszak powstały niewiele wcześniej, gdyż w latach 30. Wiemy już, że pierwszy komputer na świecie zajmował bardzo dużo miejsca, pracował niebotycznie głośno i mocno się nagrzewał. A co potrafił pierwszy komputer na świecie?

ENIAC pracował z taktowaniem o wysokości 0,1 MHz , co dzisiaj jest wynikiem tak niskim, że trudno byłoby go uzyskać. Obecne procesory wielordzeniowe mogą osiągać taktowanie rzędu kilkunastu tysięcy MHz. Niemniej jednak, jak na pierwszy komputer świata, tej wielkości moc obliczeniowa była zaskakująca . Aby pierwszy komputer na świecie mógł cechować się taką mocą obliczeniową, wykorzystanych zostało ponad 70 tysięcy osobnych rezystorów, 10 tysięcy kondensatorów, półtora tysiąca przekaźników i 6 tysięcy przełączników. Na potrzeby budowy pierwszego komputera na świecie zrealizowano ponad 5 milionów połączeń lutowanych.

Projekt pierwszego komputera na świecie był niezwykle skomplikowany. Zajmował nie tylko przestrzeń, lecz także wymagał stałej opieki całego sztabu ludzi. Obawiano się przegrzania, które w przypadku komputera zajmującego – bagatela – ponad 160 m2, mogłoby skończyć się tragicznie dla pracowników!

Kiedy powstał pierwszy komputer osobisty na świecie?

Pierwszy komputer na świecie zapoczątkował drogę do rewolucji technologicznej w dziedzinie komputerów. Trudno byłoby go jednak określić mianem komputera osobistego, czyli PC (ang. Personal Computer ). Jak nazywał się pierwszy komputer osobisty na świecie i kiedy powstał? Era desktopów nastąpiła w latach 80. XX w. Pierwszy model to futurystyczny CDC 6600. Jednak najpopularniejszym, pierwszym komputerem osobistym na świecie przeznaczonym do użytku domowego i na zawsze pozostającym w naszej pamięci, to jednak komputer domowy Commodore 64 , który zadebiutował w 1982 roku. Początkowo kosztował prawie 600 dolarów amerykańskich. Komputer ten jako pierwszy oferował nie tylko możliwości pisania, obliczania, korzystania ze skomplikowanych wzorów matematycznych, ale także możliwość rozrywki w postaci w prostych gier!

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości