Jakie wina na wesele wybrać i jak je podawać?

Stół weselny z zastawą
Fot. Tom Merton/ Getty Images
Wino to nieodłączny element toastów wznoszonych podczas wesel. Często podawane jest jedynie na początku przyjęcia, jednak z powodzeniem może odgrywać też rolę głównego trunku. Jakie wino na wesele wybrać, a jakie podarować w prezencie parze młodej?

Chociaż w Polsce nie ma tradycji picia wina na weselach, coraz więcej par młodych chętnie wybiera je jako jeden z głównych alkoholi serwowanych podczas przyjęcia. Trend ten najbardziej jest widoczny wśród młodych osób, które mając w alternatywie czystą wódkę, chętniej sięgną po schłodzone pinot noir czy delikatnie orzeźwiające prosecco. Jakie wino na wesele będzie więc dobrym wyborem? Zarówno wina klasyczne, jak i musujące to doskonały pomysł nie tylko na toast witający gości i parę młodą, ale również jako dodatek do dań i deserów.

Jakie wino podawać gościom na weselu?

Wybierając wino na wesele, warto kierować się menu przyjęcia. Rodzaje dań, liczba przystawek, deserów to wyznaczniki doboru odpowiedniego trunku. Jeśli wino ma być głównym alkoholem, goście powinni mieć możliwość wyboru jego rodzaju. Warto wówczas zadbać o dostępność win w każdym kolorze i stopniu wytrawności. Jeśli jednak ma ono być jedynie dodatkiem do przyjęcia, należy skupić się na kilku podstawowych jego rodzajach: winie musującym, wytrawnym i słodkim.

Jakie wino podać na weselu, jeśli ma ono towarzyszyć podawanym daniom? Wówczas warto wybór skonsultować z doświadczonym sommelierem, który idealnie dopasuje trunek do smaku serwowanych potraw. Ponadto specjalista pomoże wyjść ze schematu podawania znanego Carlo Rossi i zaproponuje inne, mniej znane odmiany i szczepy, które mogą zaskoczyć gości niespotykanym smakiem i aromatem.

Białe, czerwone czy różowe – jakie wino wybrać na wesele?

Decydując się na serwowanie win na przyjęciu, należy rozeznać się w podstawowym ich podziale ze względu na kolor. Jakie wino na wesele będzie odpowiednie?

  • Wina białe – to rześkie, orzeźwiające i delikatne trunki o kwaskowym posmaku. Im większa kwasowość, tym lepsza jakość alkoholu. Dobrze schłodzone (ale nie zimne) doskonale komponują się z drobiem, rybami, owocami morza i deserami. To również idealny aperitif. Białe wina nie mogą długo leżakować i powinny być spożyte maksymalnie w ciągu 5 lat od rozlania. Zbyt długo przechowywane tracą głębię smaku i aromat.
    • Wina różowe – smakowo podobne do win czerwonych. Charakteryzują się głębokim i zdecydowanym aromatem. Mają delikatnie wyczuwalną goryczkę, a jednocześnie są doskonałym trunkiem orzeźwiającym. Idealnie komponują się z lekkimi daniami – wytrawnymi sałatkami, owocami morza, rybami, owocami i deserami. Różowe wina, podobnie jak białe, nie powinny długo leżakować. Po 3 latach od rozlania zaczynają tracić swoje smakowe i zapachowe walory. Nieprawdą jest stwierdzenie, iż wina różowe zwykle są półsłodkie. Podobnie, jak czerwone i białe występują w różnych stopniach wytrawności.
      • Wina czerwone – na tle białych i różowych mają zdecydowanie cięższy i bardziej wyrazisty aromat i smak. Doskonale komponują się z głównymi daniami, chociaż słodkie odmiany mogą być podawane również jako dodatek do lekkich deserów. Najlepiej smakują w temperaturze pokojowej. Podobnie jak w przypadku win białych czy różowych należy zwracać uwagę na ich rocznik. Zdecydowana większość win czerwonych powinna zostać spożyta maksymalnie w ciągu 5 lat od momentu rozlania.

        Warto jednak pamiętać, że na ostateczny smak wpływ ma nie kolor, a stopień wytrawności wina. W przypadku win musujących liczy się metoda fermentacji.

        >>> Zobacz też: Bajkowy ślub na plaży. Jak urządzić go we wnętrzu?

        Wino jako weselny prezent

        Ślub to wyjątkowe wydarzenie, które warto podkreślić szczególnym prezentem. Coraz więcej młodych par zamiast o kwiaty, prosi swoich gości o wino. To doskonała okazja, by zaskoczyć nowożeńców swoim zaangażowaniem w odkrywanie nietypowych smaków i mało znanych trunków. Jakie wino będzie właściwym wyborem na prezent? Poszukując alkoholu, na pewno nie należy kierować się zasadą „im starsze, tym lepsze”. Niewiele jest trunków, które nabierają smaku wraz z upływem lat. Długo leżakujące wina to: bordeaux, piemont czy burgundia. Cała reszta powinna mieć maksymalnie 5 lat od momentu rozlania. Większość win już po upływie roku traci swoje walory smakowe i zapachowe. Jeśli więc zależy nam na prezencie wysokiej jakości, wybierajmy wina młode. Te z powodzeniem można kupić już za 50–60 zł. Kupując wino, warto również wiedzieć, jaki stopień wytrawności preferują nowożeńcy. Uwadze nie może także umknąć sposób pakowania prezentu. Najbardziej elegancką formą jest podarowanie wina w drewnianej skrzynce. Dopuszczalne są również ozdobne, tekturowe tuby. Torebki, pomimo praktyczności, pozostają w złym guście. 

        >>> Zobacz też:

        Zobacz film: Wesele w tropikach. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana