Porady

Wywabianie nieprzyjemnych zapachów z używanych ubrań

Porady

Sklepy z używaną odzieżą są znane każdemu, jednak rosnąca w ostatnich latach świadomość ekologiczna wpłynęła na wyraźny wzrost ich popularności. Gościem dzisiejszego wydania Dzień Dobry TVN jest Maria Ernst, specjalistka w porządkowaniu przestrzeni.

Na świecie każdego roku wyrzuca się 8 miliardów kilogramów ubrań rocznie, z czego zaledwie 15% jest ponownie wykorzystywanych. Tymczasem, produkcja jednej koszuli jest w stanie pochłonąć nawet 2700 litrów wody. Z tego względu warto zastanowić się nad rezygnacją z kupowania nowych ubrań, na rzecz tych używanych.

Nieprzyjemny zapach

Odzież używana często transportowana jest z odległych miejsc i długo przechowywana w kontenerach. W międzyczasie ubrania są psikane substancjami o właściwościach przeciwgrzybicznych. W efekcie powstaje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który zniechęca wiele osób od kupowania w second-handach.

Sposoby na wywabienie nieprzyjemnych zapachów z używanych ubrań:

  • przed praniem włożyć ubrania do worka na śmieci i wsypać do nich sodę oczyszczoną, która w przeciągu kilku godzin zneutralizuje zapachy,
  • przed praniem namoczyć ubrania w sodzie oczyszczonej - ½ szklanki sody na 4 litry wody,
  • dodać ok. ½-1 szklankę sody oczyszczonej do prania,
  • namoczyć ubrania w wodzie z octem - ½ szklanki octu na kilka litrów wody, po 2 godzinach dodać ½ szklanki sody i namaczać przez kolejną godzinę,
  • gotowe neutralizatory zapachów
  • metoda parowania

Zobacz też:

Jak odstawić dziecko od piersi?

Chcą zbudować pierwszy w Polsce dom dla osób onkologicznie chorych

„Silne kobiety”. Odważny kalendarz charytatywny

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości