Porady

Najemca nie płaci nam czynszu. Co zrobić? Co mówi prawo?

Porady

Jakie mamy prawa, jeśli najemca nie płaci nam czynszu za mieszkanie? Co może się stać, jeśli to my nie płacimy za mieszkanie, które wynajmujemy? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z prawnikiem Przemysławem Ligęzowskim.

  • Zanim pójdziesz do sądu... Czyli co robić, jeśli lokator nie płaci czynszu w wynajmowanym mieszkaniu?
  • Jak pozbyć się najemcy, który nie płaci czynszu? Droga sądowa
  • Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

Zobacz też:

2,5-metrowy apartament w Krakowie! Filip Chajzer sprawdził, jak się w nim mieszka

Zanim pójdziesz do sądu... Czyli co robić, jeśli lokator nie płaci czynszu w wynajmowanym mieszkaniu?

Wynajmujesz swoje mieszkanie, podpisałeś umową z najemcą i nagle najemca przestaje płacić czynsz. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Jakie masz prawa? Zanim pójdziesz do sądu, warto spróbować rozwiązać sprawę na własną rękę. Jak?

W sytuacji kiedy, najemca nie płaci czynszu przez trzy miesiące, możemy wypowiedzieć umowę najmu. Jeśli najemca nie chce opuścić lokalu, wtedy musisz wejść na drogę sądową.

Więcej:

Mieszkanie Plus to klapa? Oto programy mieszkaniowe na 2019 rok

Jak pozbyć się najemcy, który nie płaci czynszu? Droga sądowa

Najemca jest chroniony przez ustawę o ochronie praw lokatorów oraz przepisy prawa karnego. Niestety, najemca ma prawo nie opuścić lokalu - ustawa chroni najemcę do momentu, kiedy właściciel mieszkania nie złoży powództwa do sądu o eksmisję, nie przeprowadzi całego postępowania sądowego w dwóch instancjach i następnie uzyska wyrok prawomocny. Warto zaznaczyć, że najemcy (osoba niepełnosprawna, kobieta w ciąży, osoba ze statusem bezrobotnego) przysługuje prawo do mieszkania socjalnego.

Dopiero kiedy mamy wyrok eksmisyjny i jeżeli jest zasądzony lokal socjalny, to gmina ma obowiązek wyznaczenia takiego lokalu i podpisania umowy na lokal socjalny z danym najemcą.

Do tego momentu, kiedy gmina nie znajdzie takiego mieszkania, a może to trwać nawet parę lat, właściciel mieszkania jest uziemiony - mówił w Dzień Dobry TVN Przemysław Ligęzowski.

Więcej:

Odpicowane mieszkanie. Eklektyzm z nutą boho

Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed taką sytuacją, możesz zdecydować się na tzw. wynajem okazjonalny. Najem okazjonalny przewiduje obowiązek złożenia przez najemcę u notariusza poddania się egzekucji opróżnienia lokalu mieszkalnego. W momencie zakończenia umowy najmu najemca obowiązany jest do wyprowadzenia się do lokalu wskazanego w ww. oświadczeniu pod rygorem egzekucji komorniczej. Wynajmujący nie musi przeprowadzać postępowania sądowego o eksmisję i posiada lokal praktycznie od razu.

W praktyce, wynajmujący może bez problemu pozbyć się niechcianego lokatora, który na przykład nie płaci czynszu.

Ile trzeba zapłacić za umowę najmu u notariusza? Kwota ta wyniesie 200 złotych. To tak naprawdę niewielka kwota w porównaniu z kosztami, które musiałbyś ponieść w przypadku, kiedy lokator odmówiłby opłacania czynszu.

Więcej:

Pozostałe wiadomości