Porady

Któremu z rodziców po rozwodzie przysługuje ulga podatkowa? Prawnik: "Przepisy uległy zmianie"

Porady

Aktualizacja:

W Polsce rocznie orzeka się 65 tys. rozwodów. Najczęściej sąd przyznaje władzę rodzicielską obojgu rodzicom, ale po rozstaniu tracą prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego. Może to wkrótce zmienić niedawny wyrok z Gdańska. O szczegółach mówił w Dzień Dobry TVN radca prawny Artur Nowak.

Wyrok sądu w sprawie ulgi podatkowej

Podczas przeglądu prasy Andrzej Stankiewicz zwrócił uwagę na ciekawy artykuł "Rzeczpospolitej", opisujący batalię matki z Gdańska o zachowanie premii podatkowej po rozwodzie z ojcem dziecka. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się zagadnieniu, a o komentarz poprosiliśmy Artura Nowaka, radcę prawnego, który od 25 lat zmaga się z fiskusem.

- Wyroki Sądów Administracyjnych w sprawach podatkowych mają ogromne znaczenie, a zwłaszcza w relacjach obywateli z organami podatkowymi. Można powoływać się na ten wyrok i to będzie argument w tym sporze - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.

Ulga podatkowa dla rozwiedzionych rodziców

Nasz ekspert przybliżył widzom temat ulgi podatkowej.

- Kiedyś ulga była możliwa tylko dla jednego z rodziców. Te przepisy uległy później zmianie, niemniej organy podatkowe uważały, że i tak może przysługiwać tylko jednemu z rodziców - powiedział Artur Nowak.

- W starym stanie prawnym rodzice musieli się dogadać, kto z tej ulgi korzysta. Obecnie jeżeli Sąd Rodzinny przyznaje opiekę naprzemienną i rodzice zajmują się opieką dzieci razem, w świetle tego wyroku, dlatego on jest taki istotny, oboje rodzice mogą z niej skorzystać - podkreślił radca prawny.

Konflikt między rodzicami a ulga podatkowa

Rozwód nie zawsze udaje przeprowadzić się w zgodzie i pełnym porozumieniu obu stron. Sprawę komplikuje często kwestia opieki nad dzieckiem. Co zrobić w takiej sytuacji z ulgą podatkową?

- O tym, jak przebiega opieka nad dzieckiem, decyduje Sąd Rodzinny. Jeżeli nie ma porozumienia, to sąd to ustala. Jeśli ustali, że opieka jest po dwóch stronach, to oboje rodzice mogą skorzystać z tej ulgi - wyjaśnił Artur Nowak.

- Rodzice powinni rozliczyć się z osobna i złożyć deklarację w podatkowym rozliczeniu rocznym deklarując, że chcą z tej ulgi skorzystać - mówił nasz gość.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości