Porady

Kwiaty pogrzebowe – jakie gatunki i kolory wybrać?

Porady

Aktualizacja:

Tradycja przynoszenia na pogrzeb kwiatów przez rodzinę i bliskich ma długą historię. W Polsce jest jednym z obowiązkowych elementów pożegnania zmarłego – kwiaty są bowiem wyrazem smutku, szacunku i pamięci. Zobacz, jakie kwiaty na pogrzeb wybierane są najczęściej i które gatunki nadają się na wieniec pogrzebowy.

W Polsce przyjęło się, że na pogrzeb zawsze przynosi się kwiaty i znicze. Jest to sposób na pożegnanie zmarłego i wyrażenie wobec niego szacunku. O ile w przypadku zniczy nie trzeba się zbyt długo zastanawiać, o tyle wybór odpowiednich kwiatów na pogrzeb często wiąże się z licznymi wątpliwościami. Dotyczą one nie tylko gatunku roślin, ale również ich koloru. Czy wieniec pogrzebowy jest jedynym słusznym rozwiązaniem, a może warto wybrać żywe kwiaty? Dowiedz się, jak dobierać ich gatunki w zależności od płci i wieku zmarłego.

Kwiaty na pogrzebie – jakie powinny być? Ogólne zasady

W większości krajów Europy, jako kwiaty pogrzebowe wybiera się odmiany gatunkowe w kolorze żółtym, co związane jest z symboliką tej barwy. Żółty kolor ma być kojarzony z melancholią, pożegnaniem, smutkiem i żalem. Na pogrzebach zazwyczaj pojawiają się tulipany, chryzantemy, astry i storczyki. Niektórzy przynoszą na pogrzeb również róże, dość popularne są także goździki. Ci, którzy nie kierują się zaleceniami kwiaciarek, wybierają po prostu te kwiaty, które zmarła osoba najbardziej lubiła.

Kwiaty pogrzebowe – sztuczne czy żywe?

W Polsce przyjęło się, że na pogrzeb przynosi się kwiaty żywe. Choć w wielu kwiaciarniach nie brakuje wiązanek i wieńców pogrzebowych zrobionych ze sztucznych kwiatów, które często prezentują się równie dobrze, co żywe egzemplarze, ich kupowanie nie jest zalecane. Mimo że trwałość sztucznych kwiatów pogrzebowych jest znacznie większa, zwyczaj ich przynoszenia na ostatnie pożegnanie z bliską osobą nie jest praktykowany.

Kwiaty pogrzebowe – jakie wybrać dla mężczyzny?

Przyjęło się, że na pogrzeb mężczyzny przynosi się kompozycje kwiatowe, składające się z wyraźnych, często kontrastujących ze sobą odcieni. Kwiaty pogrzebowe mogą mieć kolor żółty, czerwony, pomarańczowy czy nawet niebieski i fioletowy – te najlepiej wybierać w odcieniach chłodnych i stonowanych, ponieważ będą one odzwierciedlać smutek i melancholię, towarzyszące uroczystościom pogrzebowym. Dość popularne są również kompozycje asymetryczne. Zaleca się, aby unikać jasnych, bladych kolorów i delikatnych gatunków kwiatów – zwłaszcza w przypadku mężczyzn zmarłych w sędziwym wieku.

Kwiaty na pogrzeb kobiety – jakie powinny być?

Kwiaty na pogrzeb babci czy innej bliskiej osoby można wybrać, uwzględniając jej charakter i upodobania. Jest to dobry sposób, aby uczcić pamięć zmarłej i podkreślić bliskie relacje z nią. Dla osób łagodnych i skromnych wybiera się zazwyczaj kompozycje proste, delikatne, w odcieniu żółtym lub czerwonym. Na pogrzeby energicznych, żywiołowych kobiet zaleca się wybór asymetrycznych kompozycji kwiatowych w kontrastujących odcieniach. Jeśli zmarła młoda, niezamężna dziewczyna, na jej pogrzeb powinno się przynieść kwiaty w jasnych kolorach, najlepiej białym lub różowym.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb dziecka?

W polskiej kulturze przyjęło się, że na pogrzeb przynosi się kwiaty, których kolor zależy od wieku zmarłego. Im starsza osoba, tym ciemniejszy i bardziej wyrazisty odcień kwiatów pogrzebowych można wybrać. W przypadku pogrzebów niemowląt i dzieci (a także nastolatków i dorosłych, którzy zmarli przedwcześnie) zaleca się kupowanie bukietów i wieńców pogrzebowych, składających się z białych i delikatnych kwiatów, które symbolizują niewinność i czystość. Są to na przykład białe lilie, róże czy kalie.

Kwiaty na pogrzebie – bukiet, wieniec czy wiązanka?

Nie ma ściśle określonych zasad, które wskazują, czy osoba uczestnicząca w pogrzebie powinna przynieść bukiet, wieniec pogrzebowy czy może wiązankę kwiatów. Warto jednak samodzielnie przemyśleć tę kwestię i zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie uwzględniało stopień zażyłości ze zmarłym. Najbliższa rodzina i przyjaciele kupują największe bukiety, z kolei dalsi znajomi powinni zdecydować się na nieduże, skromne wiązanki. Czym jednak charakteryzują się poszczególne rodzaje kompozycji kwiatowych na pogrzeb?

Wieniec pogrzebowy to najczęściej wybierana opcja w Polsce. Charakteryzuje się dużą ilością kwiatów i dekoracji, a bazą dla niego są zazwyczaj gałęzie iglaków. W związku z tym najczęściej składa go rodzina, współpracownicy czy przyjaciele – raczej nie praktykuje się kupowania wieńców pogrzebowych od jednej osoby.

Wiązanka pogrzebowa składa się z kwiatów i drobnych ozdób – jest tańszą alternatywą dla wieńca pogrzebowego i zazwyczaj przyozdobiona jest szarfą.

Bukiety i pojedyncze kwiaty prezentują się naprawdę ładnie i często nie wymagają dodatkowego ozdabiania. W zależności od rozmiaru i gatunku mogą być składane przez bliskich krewnych lub dalszych znajomych i sąsiadów.

Zobacz wideo: Łukasz Skop i sezon na chryzantemy

Zobacz też:

Rogal Marcina i gęsina na Święto Niepodległości. Sprawdzone przepisy Andrzeja Polana

Black Friday 2020. Gdzie kupować? Jakie są promocje?

Święto Niepodległości. W 2020 roku inne niż zwykle

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości