Jak napisać licencjat? Wskazówki przydatne do stworzenia pracy dyplomowej

Pisanie pracy licencjackiej
Fot. GettyImages / Milkos
Jak napisać licencjat? Podstawą do jego stworzenia są odpowiedni plan działania i dobra organizacja pracy własnej, a także systematyczność i umiejętność współpracowania z promotorem. Warto też pamiętać, aby nie pisać licencjatu na ostatnią chwilę, ponieważ może być to bardzo stresujące.

Napisanie i obrona pracy licencjackiej stanowi zwieńczenie 3-letniego okresu studiów I stopnia. To ważny moment w życiu studenta, który wiąże się z uzyskaniem przez niego tytułu zawodowego licencjata, a także daje mu przepustkę do dalszego kształcenia się w ramach studiów magisterskich. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak napisać licencjat i co zrobić, by proces ten przebiegł sprawnie. Presja, stres i ogrom pracy bywają w tym przypadku przytłaczające. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, jak napisać licencjat krok po kroku.

>>> Zobacz także:

Wybór promotora i tematu pracy, czyli jak rozpocząć pisanie licencjatu

Przed rozpatrzeniem kwestii, jak napisać licencjat, trzeba skupić się na wyborze promotora, który będzie nadzorował proces tworzenia pracy. Warto postawić na osobę otwartą i komunikatywną, z którą bez trudu znajdzie się wspólny język. Najlepiej też, aby promotor zajmował się dziedziną, która stanowi przedmiot zainteresowań studenta – wówczas będzie dla niego nie tylko wsparciem, ale i inspiracją.

Równie istotny jest wybór tematu licencjatu – przede wszystkim powinien być ciekawy dla samego studenta. Zakres tematyczny zawsze jednak należy przedyskutować z promotorem, który podpowie, jak napisać licencjat i na jakich wątkach najlepiej skupić się podczas tworzenia pracy.

Jak napisać licencjat krok po kroku?

Kolejnym krokiem do tego, jak napisać licencjat, jest zestawienie odpowiedniej literatury. Można wówczas poprosić o radę promotora – pomoże on w doborze materiałów związanych z zakresem tematycznym wybranym przez studenta. Należy przy tym zaznaczyć, że z zebraną literaturą warto zapoznawać się systematycznie – dzięki temu pisanie pracy licencjackiej będzie bardziej efektywne.

Gdy wybrane zostaną konkretne pozycje, na których student oprze pisanie licencjatu, warto stworzyć plan ramowy. Ten punkt należy dokładnie skonsultować z promotorem, który pomoże nakreślić poszczególne etapy powstawania pracy. Posiadając plan ramowy, można przejść do właściwego pisania.

Zastanawiając się, jak napisać licencjat, nie sposób nie wspomnieć o zagadnieniach związanych ze strukturą pracy. Odnośnie do zasad formatowania czy długości tekstu każda uczelnia ma własne reguły. Pisząc pracę dyplomową, należy więc zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi dostępnymi na stronie internetowej kierunku studiów. Mimo to sam układ licencjatu jest zazwyczaj podobny i prezentuje się następująco:

  • Strona tytułowa.
    • Spis treści.
      • Wstęp – powinien zawierać prezentację tematu i argumenty przemawiające za jego wyborem, a także cel pracy, postawioną tezę oraz krótki opis poszczególnych rozdziałów i informacje dotyczące przyjętych metod badawczych.
        • Rozwinięcie – powinno zawierać analizę zebranego materiału i być przedstawione w formie rozdziałów.
          • Zakończenie – stanowi podsumowanie pracy, omówienie wyników badań oraz skonfrontowanie postawionej wcześniej tezy.
            • Bibliografia.

              Podczas pisania licencjatu warto konsultować się co jakiś czas z promotorem. Najlepiej po każdej napisanej partii pracy przekazywać mu ją do sprawdzenia. Dzięki temu można uzyskać cenne wskazówki i na bieżąco wprowadzać niezbędne poprawki.

              Jak napisać licencjat? Przydatne wskazówki

              Znajomość podstawowych reguł jest konieczna do tego, by wiedzieć, jak napisać licencjat. Aby usprawnić proces powstawania pracy, warto też kierować się kilkoma wskazówkami.

              Studenci, którzy piszą licencjat, powinni pogrupować konkretne czynności i każdą z nich wykonywać oddzielnie. W praktyce oznacza to, że najpierw najlepiej zająć się pisaniem, a edytowanie i formatowanie zostawić na później. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie traci się czasu na „przeskakiwanie” między poszczególnymi zadaniami, a co za tym idzie, praca staje się szybsza i bardziej efektywna.

              Wyjątkowo istotne jest też dopasowanie literatury do poszczególnych części pracy jeszcze zanim przystąpi się do właściwego pisania. Analizując zebrane materiały, warto zaznaczać przydatne strony, np. zakładkami indeksującymi. Dzięki temu w każdej chwili można do nich wrócić bez konieczności wertowania książki od początku.

              Co ważne, można też ulepszyć sam proces pisania licencjatu. Oto co należy zrobić:

              • nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę – zamiast zastanawiać się, jak napisać licencjat w tydzień, lepiej zostawić sobie odpowiedni zapas czasu;
                • wyciszyć telefon w trakcie pisania,
                  • uporządkować stanowisko pracy,
                    • pracować systematycznie – najlepiej codziennie,
                      • robić przerwy w trakcie pisania – minimum raz na godzinę warto odejść od komputera i porozciągać się,
                        • znaleźć dodatkową motywację – może to być np. lekka rywalizacja z innym studentem, który jest już na bardziej zaawansowanym etapie pisania pracy.

                            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości