Motoryzacja

Instalacja gazowa – cena nie jest najważniejsza. Liczy się przede wszystkim jakość

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. yanyong / Getty Images

W wielu krajach europejskich wciąż wzrasta liczba aut z instalacją gazową LPG. Koszt montażu to jednorazowy wydatek, możliwe jest także rozłożenie go na raty. Instalacja gazowa w aucie to powszechny sposób na zredukowanie wysokich cen paliwa.Sprawdźmy, jakie są ceny instalacji gazowej w samochodach.

Silniki Diesla, dwusuwy, silniki benzynowe – zasilanie autogazem można zastosować w autach z każdym z rodzajów silników. Wymaga to jednak montażu instalacji gazowej.

Instalacja gazowa – kiedy możliwy jest montaż?

Zanim rozpoczniemy montaż LPG w aucie i sprawdzimy cenę instalacji gazowej , w warsztacie dokładnie sprawdzą nasze auto i ogólną kondycję silnika – stan świec oraz sond lambda, luzy zaworowe oraz stan przewodów zapłonowych. Podczas montażu ważna jest kalibracja instalacji z układem sterującym silnika. Zła kalibracja instalacji może powodować kosztowne awarie układu benzynowego. Jeśli wszystkie parametry są w normie, wówczas można przystąpić do montażu instalacji gazowej. Cennik ustalany jest indywidualnie przez poszczególne warsztaty – w zależności od rodzaju silnika i generacji instalacji gazowej. Choć cena instalacji gazowej to najczęściej pierwsze kryterium wyboru dla klientów, jednak lepiej zapłacić więcej i wybrać droższe podzespoły, by później uniknąć usterek wynikających z użycia części marnej jakości. Instalacja gazowa musi być założona fachowo, najlepiej przez osobę z doświadczeniem. Dlatego, jeśli znajdziemy miejsce, gdzie cena instalacji gazowej jest zachęcająco niska, powinniśmy od razu pytać o doświadczenia wykonawców oraz jakość wykonania.

Cena instalacji gazowej

Ceny instalacji gazowej różnią się w zależności od tego, z której generacji – od I do V – jest instalacja. Ceny instalacji LPG mogą być zróżnicowane również w zależności od marek:

· instalacja gazowa BRC – cena : 2500-6000 zł,

· instalacja gazowa STAG – cena : 2500-8000 zł,

· instalacja gazowa Prins – cena: 4400-11000 zł,

· instalacja gazowa Lovato – cena: 2500-4600 zł,

· instalacja gazowa Zavoli – cena: 4500-7000 zł.

Średnia cena instalacji gazowej w zależności od generacji (ceny mogą różnić się od siebie w zależności od regionu kraju):

· instalacja gazowa I generacji – cena: 1200-1500 zł,

· instalacja gazowa II generacji – cena: 1600-2100 zł,

· instalacja gazowa III generacji – cena: 1700-2400 zł (rzadko stosowana),

· instalacja gazowa IV generacji – cena: 1900-2700 zł,

· instalacja gazowa V generacji – cena: 4500 zł w górę (nawet do 9000 zł).

Instalacja gazowa – cena a generacja

Cena instalacji gazowej różni się w zależności od generacji . Co oznacza to pojęcie?

I generacja

Najbardziej archaiczne rozwiązanie stosowane do starszych modeli samochodów – z lat 70. I 80. XX wieku z silnikami gaźnikowymi. Może powodować spadek mocy auta, wymaga częstych regulacji.

II generacja

Instalacja bardzo podobna jeśli chodzi o zasady działania do modelu I generacji, lecz wyposażona w prosty moduł elektroniczny współpracujący z sondą lambda (regulacja składu mieszanki). Instalowana przede wszystkim w autach z XX wieku, produkowanych w latach 90 z jedno- lub wielopunktowym wtryskiem benzyny.

III generacja

W zasadzie nie występujący dziś typ instalacji LPG, mało doskonała wersja łącząca cechy instalacji II i IV generacji, pozbawiona systemów sekwencyjnych.

IV generacja

Jeden z najpopularniejszych obecnie typów. Cena instalacji gazowej IV generacji jest zbliżona do cen poprzednich generacji, jednak mówimy tu o nowoczesnym systemie sekwencyjnym, który bardzo rzadko ulega awariom i nie powoduje zakłóceń pracy silnika. Specjaliści polecają nie oszczędzać na podzespołach do tego rodzaju instalacji, co skutkuje wyższą ceną, ale daje lepsze efekty, z których dłużej będziemy zadowoleni. Co różni instalację IV generacji od poprzedniczek? Posiada tyle wtryskiwaczy gazu, ile cylindrów ma silnik. Dawkami gazu steruje komputer silnika. Cieszy się sporą popularnością ponieważ powoduje jedynie minimalne straty w osiągach samochodu.

V generacja

Najnowsze rozwiązanie sekwencyjnej instalacji gazowej, dzięki której – według rekomendacji specjalistów – nie występują ani straty mocy auta, ani zwiększone spalanie. Pozwala na wtrysk ciekłego gazu do kolektora dolotowego. Cena instalacji gazowej sekwencyjnej V generacji to koszt około 5 tysięcy złotych.

Instalacja gazowa do diesla

Przy cenach ropy, które nie rozpieszczają naszych portfeli, instalacja gazowa montowana jest także w autach z silnikami Diesla. Kiedy warto ją założyć? Gdy auto jest naprawdę często używane i ma duże przebiegi. Najczęściej stosowany rozwiązaniem z autogazem do diesla jest system diesel gaz, kiedy LPG stanowi dodatek do oleju napędowego. Ceny instalacji gazowej do diesla wahają się w granicach 4500-5000 zł.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości