Hobby

Jak narysować portret ze zdjęcia? Ołówkiem możesz odwzorować każdą postać

Hobby

Aktualizacja:
kobieta w srednim wieku przed sztalugami rysuje portret kobiety usmiechnieta

Wszyscy, którzy zaczynają rysować, mogą mieć poważny problem z wiernym odwzorowaniem tego, co widzą. Tworzenie z natury nie jest rzeczą prostą i dlatego warto z początku wspomagać się zdjęciami. Jeśli ktoś zastanawia się, jak narysować portret ołówkiem krok po kroku, powinien koniecznie oprzeć się na fotografii tego, kto ma być jego bohaterem. Zadowalający efekt można uzyskać nawet przy użyciu samego ołówka.

Niekoniecznie trzeba być początkującym artystą, by chcieć się dowiedzieć, jak narysować portret mamy czy dziewczyny. Wiadomo, że podobizna kogoś bliskiego, wykonana z zapałem przy użyciu dostępnych środków, okaże się bezcennym prezentem z okazji urodzin czy imienin. Zamiast zastanawiać się dłużej, jak narysować portret ołówkiem, warto opracować własną metodę i podjąć wyzwanie jak najprędzej.

Jak narysować portret – wybór modela

Jeszcze przed zabraniem się do rysowania, warto przemyśleć, kto zostanie ostatecznie odwzorowany na kartce. Modelem może stać się tak naprawdę każdy – zarówno bliska osoba, jak i ktoś sławny, kogo chcielibyśmy sportretować (tu trzeba zwrócić uwagę na to, czy zdjęcie, którym rysownik zamierza się posiłkować, zostało udostępnione do publicznego użytku). Niezależnie od tego, czy myśli się nad tym, jak narysować portret kobiety czy mężczyzny, trzeba rozważyć, jak go ustawić na przyszłym obrazku i czy chce się narysować portret en face , czy raczej z profilu. O tym powinno się zadecydować samemu (warto patrzeć pod kątem posiadanych fotografii oraz ich atrakcyjności wizualnej).

Dzieci często zastanawiają się, jak narysować portret mamy, taty, babci lub dziadka . Są także osoby, które marzą o tym, by dowiedzieć się, jak narysować portret dziecka, ponieważ to właśnie takie rysunki fascynują je najbardziej. Amatorzy powinni natomiast pamiętać, że praktyka czyni mistrza i tworzyć jak najwięcej szkiców odwzorowujących coraz to nowsze postaci.

Jak narysować portret ze zdjęcia – dobór odpowiedniej fotografii i reszta przygotowań

Przede wszystkim, jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia, należy wybrać odpowiednie zdjęcie . Nie chodzi tutaj oczywiście jedynie o samą atrakcyjność kadru, ale i jakość fotografii. Trzeba więc zadbać o to, by było zapisane w wysokiej rozdzielczości, a poszczególne piksele się „nie rozsypywały”. Im mniej wyraźne będzie bowiem przedstawienie, tym trudniej przyjdzie je przenieść na papier . Doskonałym pomysłem okaże się też postawienie na fotografię opartą na wielu kontrastach, które łatwo odwzorować za pomocą ołówka.

Należy również koniecznie przygotować zestaw przyborów potrzebnych do wykonania rysunku. Ci, którzy chcą wiedzieć, jak narysować portret ołówkiem krok po kroku, powinni zaopatrzyć się w cały komplet ołówków (najlepiej w przedziale od 2H do 8B). Twardszymi ołówkami (od 2H do 2B) warto szkicować delikatniejsze elementy i podkreślać szczegóły, bardziej miękkim natomiast (od 3B do 8B) ciemniejsze elementy rysunku , zwłaszcza te zajmujące większe powierzchnie. Trzeba mieć też w pogotowiu dobrą gumkę do ścierania oraz temperówkę. Może też przydać się linijka.

Jak narysować portret ze zdjęcia krok po kroku – porady ogólne

Najlepiej zacząć od ułatwienia sobie całego procesu, a więc wykonania wstępnego szablonu. Średnio twardym ołówkiem (na przykład 2B) warto naszkicować linie pomocnicze . Używając ich, należy podzielić kartkę na równe kwadraty (na przykład dwanaście: po trzy w czterech poziomych rzędach). Następnie warto to samo zrobić ze zdjęciem. W kolejnym kroku natomiast dobrze będzie popatrzeć na portret fragmentarycznie i wypełnić każdy z kwadratów tą częścią, która go zajmuje na fotografii. To znacznie ułatwi przenoszenie szczegółów rysowanej twarzy.

Zastanawiając się nad tym, jak narysować portret, trzeba zacząć od owalu twarzy (uchwycić jego kształt, ponieważ tylko niektóre zdradzają między sobą pewne podobieństwo), a później umiejscowić oczy, nos oraz usta. Każdemu ze szczegółów należy poświęcić tak samo dużo uwagi, poszukując podobieństw do prostych kształtów . Nie należy też rysować „na pamięć”, by oddać rzeczywisty wygląd oczu, ich oprawy czy wielkości i linii warg.

Jak narysować portret mamy, babci i dziadka?

Narysowanie kogoś bliskiego może stanowić nie lada wyzwanie. Pytanie: „jak narysować portret mamy?” może nawiedzać dzieci, które chciałyby sprawić przyjemność swojej rodzicielce na przykład z okazji Dnia Matki. Wnuczkowie z kolei na pewno w podobny sposób uczczą Dzień Babci i Dzień Dziadka. W przypadku takich portretów, już po wybraniu odpowiedniego zdjęcia, nie trzeba koniecznie polegać na liniach pomocniczych , mających tworzyć szablon. Najważniejsze dla portretowanych okażą się bowiem emocje, jakie uchwyci na kartce twórca rysunku, patrząc w swój sposób na zdjęcie. W końcu tylko w kimś bliskim rysownik będzie w stanie odnaleźć coś nieuchwytnego, czego nie dostrzeże najlepszy artysta.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości