Hobby

Jajka decoupage krok po kroku

Hobby

Aktualizacja:
Jajko decoupage

Jajka decoupage to doskonały pomysł na dekorację wielkanocnego koszyczka lub domu na Wielkanoc. Można wybrać do ozdabiania jajka styropianowe, plastikowe lub zwykłe wydmuszki. Sprawdź, jak zrobić jajka wielkanocne decoupage krok po kroku.

Metoda decoupage na jajka wielkanocne nie wymaga aż takich zdolności artystycznych, jak tradycyjne malowanie jaj. Potrzeba natomiast więcej czasu, aby wszystkie warstwy - gruntu, kleju i lakieru mogły wyschnąć. Jak zrobić jajka decoupage najprostszą metodą?

  • Decoupage jajka wielkanocne
  • Metoda decoupage - jajka i nie tylko
  • Decoupage - jajka styropianowe, plastikowe, wydmuszki
  • Decoupage jajka wielkanocne - lista potrzebnych materiałów
  • Jak zrobić jajka decoupage?

Decoupage jajka wielkanocne

Bardzo popularne są przeznaczone dla metody decoupage jajka styropianowe. Takie będzie najłatwiej ozdobić, gdyż nie będą „uciekać” spod pędzla, jeśli wbijemy je np. w podstawkę pod stroik lub większą gąbkę. Patyczek można też włożyć do kubka czy słoika, będzie to jednak nieco mniej stabilne rozwiązanie.

Ich zaletą jest też to, że - w porównaniu z wydmuszkami - są trwalsze, nie rozbiją się. Można je natomiast łatwo uszkodzić.

Zobacz też: Jak zrobić decoupage na drewnie

Metoda decoupage - jajka i nie tylko

Decoupage to tzw. metoda serwetkowa ozdabiania przeróżnych powierzchni. Wzory znalezione na serwetkach można nakleić i zabezpieczyć lakierem zarówno na szkle, jak i na drewnie czy styropianie. Do decoupage’u używa się zwykłych serwetek lub papieru ryżowego. Najprostsze do pokrycia decoupage’m są płaskie powierzchnie. Okrągłe przedmioty - im większe, tym są łatwiejsze do ozdabiania. Bardzo często metodą decoupage ozdabia się jajka, ale też bombki, biżuterię, pudełka, a nawet meble.

Zaletą tej techniki zdobniczej jest to, że nie trzeba umieć malować, aby stworzyć piękne wzory na wybranej powierzchni. Liczy się tylko dokładność i... czas.

Zobacz też: Decoupage - co powinien zawierać zestaw decoupage dla początkujących i dla dzieci?

Decoupage - jajka styropianowe, plastikowe, wydmuszki

Najczęściej wybieramy do decoupage jajka styropianowe. Są odpowiednie do powieszenia na tasiemce lub do wbicia na patyczek do szaszłyków. W sklepach dla plastyków lub większych pasmanteriach są też gotowe jajka z patyczkami. Możemy też samodzielnie przygotować jajka do decoupage’u robiąc wydmuszki zwykłych jajek.

Wielkości jajek do decoupage’u są różne - od wielkości zbliżonej do jajka kurzego po kilkunastocentymetrowe ozdoby. Na początek warto wybrać duże jajko, aby łatwiej naklejało się na nie wzór z serwetki.

Zobacz też: Ozdoby z drewna do domu

Decoupage jajka wielkanocne - lista potrzebnych materiałów

Co jest potrzebne do zrobienia metodą decoupage jajka:

· jajko do decoupage’u,

· specjalny grunt do decoupage’u,

· klej do decoupage’u,

· nożyczki (chyba że będziemy wydzierać wzory),

· papier ścierny (jeśli mamy jajko ze styropianu),

· serwetki lub papiery ryżowe do decoupage’u ze wzorami (drobnymi, szczególnie jeśli jajka są małe),

· lakier akrylowy do decoupage’u (błyszczący lub matowy),

· farby akrylowe,

· płaski pędzel do nakładania kleju,

· ew. wstążki do dekoracji,

· ew. szpilki z ozdobnymi główkami (do dekoracji, jeśli używamy jajek styropianowych),

· ew. zwykła gąbka do nakładania farby.

Istnieją też specjalne preparaty do spękań, kleje postarzające czy lakiery patynujące, które sprawią, że efekt będzie ciekawszy. Do ozdobienia zwykłego jajka metodą decoupage nie są jednak niezbędne.

Jak zrobić jajka decoupage?

Jak zrobić jajka decoupage ? Proponujemy poradnik, w którym zamieścimy wszystkie czynności krok po kroku.

Krok 1. Jeśli mamy jajko ze styropianu, przecieramy je papierem ściernym, by je wygładzić.

Krok 2. Nakładamy pędzlem lub gąbką grunt do decoupage’u. Czekamy aż wyschnie.

Krok 3. Za pomocą gąbki lub pędzla pokrywamy jajko farbą w wybranym kolorze - to będzie tło. Najczęściej maluje się je na biało, aby dobrze było widać naklejany wzór. Czekamy aż wyschnie.

Krok 4. Wycinamy lub wydzieramy wybrane wzory z serwetek. Jeśli wycinamy - musimy pokryć jajko dokładnie tym samym kolorem co tło wzoru, chyba że wytniemy wzór naprawdę dokładnie.

Krok 5. Rozwarstwiamy serwetkę - naklejać będziemy tylko warstwę ze wzorem. Jeśli używamy papieru ryżowego - tylko wycinamy wzorki, nie musimy już go rozwarstwiać.

Krok 7. Smarujemy klejem fragment jajka, na który nałożymy wzór. Przykładamy serwetkę i wygładzamy ją pędzlem z nałożonym klejem. Klej zawsze nakładamy od środka na zewnątrz, aby zminimalizować marszczenie się serwetki. Po pokryciu całej powierzchni jajka, czekamy aż wyschnie.

Krok 8. Pokrywamy powierzchnię jajka dwiema warstwami lakieru do decoupage’u. Za każdym razem cierpliwie czekamy, aż całość wyschnie. Niektórzy twórcy decoupage’u nakładają nawet 5 warstw. Im jest ich więcej, tym powierzchnia jest gładsza, a jajko ładniejsze.

Krok 9. Ozdabiamy jajka decoupage wstążkami i szpilkami.

Zobacz też: Zrób z nami świecznik decoupage krok po kroku.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości