Hobby

Zrób z nami świecznik decoupage krok po kroku. Zobacz, jakie to proste!

Różowe pudełko na czerwone świeczki w kształcie serca

Shef-time / Getty Images

Hobby

Zrób z nami świecznik decoupage krok po kroku. Zobacz, jakie to proste!

Różowe pudełko na czerwone świeczki w kształcie serca

Shef-time / Getty Images

Dzięki metodzie decoupage możemy nadać nowe życie naszym starym przedmiotom lub ozdobić nowo zakupione rzeczy. W poprzednich artykułach uczyliśmy Was m.in., jak wykonać wazon czy bombki decoupage. Dziś zajmiemy się czymś idealnym na trwającą jesień i zbliżającą się zimę – przed Wami świeczniki decoupage!

Decoupage staje się coraz popularniejsze. Wynika to z ogólnego trendu na rzeczy handmade czy DIY (z ang. do it yourself). Nie dość, że dzięki rękodziele mamy wpływ na to, jak dana rzecz będzie się finalnie prezentować, to możemy stworzyć przedmioty zgodnie z naszym stylem i gustem. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie niezwykle tanie. Za sprawą samodzielnie wykonanych przez nas przedmiotów możemy sporo zaoszczędzić, a przy tym mieć wiele satysfakcji. Dziś zaprezentujemy Wam, jak wykonać świeczniki decoupage . Decoupage (czyt. dekupaż) to metoda zdobnicza polegająca na przyklejaniu na przygotowaną wcześniej powierzchnię (np. drewno, szkło, metal, ceramika) wzoru z papieru lub specjalnej serwetki papierowej. Dzięki tej technice możemy odnowić lub nadać ciekawy wygląd meblom, naczyniom z porcelany, szklanym wazonom czy drewnianym szkatułkom. Dodać należy, że jest to metoda naprawdę prosta, nie wymagająca zdolności plastycznych, a przy tym dostępna dla każdego (na rynku znaleźć możemy liczne poradniki, a Internet pełen jest wpisów na blogach czy filmów na YouTube na temat decoupage). Zobaczymy teraz więc , jak zrobić świecznik decoupage !

Świeczniki drewniane decoupage

Na początek zaczniemy od świeczników drewnianych decoupage . W dalszej części artykułu pokażemy Wam pomysł na świecznik wykonany w inny sposób, jednak zacznijmy od klasyki.

Oto, czego potrzebujemy, aby stworzyć świecznik decoupage:

· gotowe świeczniki drewniane (surowe),

· bejca (najlepiej biała lub w bardzo jasnym kolorze),

· farba akrylowa jasna,

· klej do decoupage,

· lakier,

· serwetka (najlepiej z motywem kwiatowym),

· nożyczki,

· pędzel z szerokim końcem.

Na początek nasze świeczniki drewniane decoupage przecieramy za pomocą papieru ściernego. Następnie malujemy drewno bejcą, najlepiej kilkakrotnie (2-3 razy). Aby nadać świecznikom ciekawszego wyglądu, sięgamy po pędzel i za pomocą farby akrylowej cieniujemy kanty świeczników. Czekamy, aż wszystko wyschnie. Następnie przygotowane wcześniej wzory z serwetek (pierwszą warstwę) przyklejamy do świeczników. Kleimy wzór za pomocą pędzla. Zostawiamy wszystko do wyschnięcia. Po tym czasie zaczynamy lakierować świeczniki decoupage. Ponownie pozostawiamy do wyschnięcia. Nasze świeczniki drewniane decoupage są już gotowe!

Świeczniki decoupage krok po kroku – lampion handmade

Teraz pokażemy Wam inny pomysł – świeczniki decoupage krok po kroku w formie lampionów. Do dzieła!

Krok pierwszy:

Na początek bierzemy szklany słoik średniej wielkości i malujemy go niewielką ilością farby w jasnym odcieniu – beż, szarość. Istotne jest, abyśmy zostawili prześwity, nie starajmy się malować zbyt dokładnie. Czekamy aż farba przeschnie i malujemy ponownie. Odstawiamy do wyschnięcia.

Krok drugi:

Wycinamy wzór z papieru. Wybieramy pierwszą warstwę serwetki. Słoik smarujemy odrobiną kleju tam, gdzie zamierzamy przykleić motyw z papieru. Przykładamy serwetkę i dociskamy wzór do słoika. Wszelkie nierówności staramy się zamaskować odrobiną kleju, który po wyschnięciu nie będzie widoczny.

Krok trzeci:

Teraz staramy się wykończyć świecznik decoupage – możemy nałożyć odrobinę brokatu, pomalować go farbami lub – w wersji zimowej – ozdobić sztucznym śniegiem czy pastą do zębów, imitującą śnieg. Gdy nasz świecznik decoupage jest ozdobiony w wymarzony przez nas sposób, możemy zabezpieczyć wzór za pomocą lakieru. Po lakierowaniu odkładamy lampion do wyschnięcia.

Krok czwarty:

Do środka lampionu wkładamy świeczkę odpowiedniej wielkości. Montujemy także uchwyt, a przez niego przeplatamy zawieszkę (najlepiej pasującą wstążkę).

Krok piąty:

Pozostało już nam tylko cieszyć się z naszego dzieła. Zapalamy świeczkę i wieszamy nasz lampion w wybranym miejscu.

Oto nasze pomysły na świeczniki decoupage . Mamy nadzieję, że artykuł okazał się dla Was pomocny i inspirujący. Technika decoupage to niezwykle wdzięczna i prosta metoda na ozdobienie starych, zapomnianych lub niezbyt atrakcyjnych przedmiotów. A ponieważ zima tuż, tuż, świecznik decoupage z pewnością umili Wam niejeden chłodny i długi wieczór.


Marzy się Wam romantyczny styl w mieszkaniu? Zobaczcie materiał:

Odpicowane mieszkanie-styl romantyczny. Źródło: Redakcja Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
64
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0