Hobby

Decoupage - co powinien zawierać zestaw decoupage dla początkujących i dla dzieci?

zestaw przyborów do decoupage

Fot. Tolimir / Getty Images

Hobby

Decoupage - co powinien zawierać zestaw decoupage dla początkujących i dla dzieci?

zestaw przyborów do decoupage

Fot. Tolimir / Getty Images

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z decoupagem? A może chcesz zarazić dziecko swoją pasją? Zobacz, jakie materiały muszą się znaleźć w zestawie startowym do decoupage.

Początkujący, którzy dopiero poznają technikę decoupage, wcale nie muszą wydawać majątku na materiały, a do ozdabiania wystarczą przedmioty, które posiadają już w domu. Decoupage to doskonała technika zdobień, która pobudzi kreatywność dzieci. Warto na początek zainwestować w kilka podstawowych produktów.

Decoupage - zestaw podstawowy

Decoupage to technika zdobienia przy pomocy papieru lub serwetki papierowej z nadrukiem. Takim wzorem możemy ozdabiać przedmioty codziennego użytku, dekoracje, biżuterię, a nawet meble. Technika decoupage świetnie sprawdza się na drewnie, szkle, metalu, plastiku i ceramice.

W podstawowej wersji zdobienia techniką decoupage na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przyklejamy wycięty lub dokładnie wyrwany wzór przy pomocy kleju i pokrywamy kilkoma warstwami lakieru. Warstwy lakieru sprawią, że wzór wtopi się w powierzchnię, będzie niemal jak namalowany. Lakier pełni też funkcję ochronną dzieła. Przedmioty potraktowane metodą decoupage stają się niebanalną ozdobą każdego wnętrza.

Kiedy nabierzemy wprawy w technice decoupage, możemy zacząć eksperymentować z efektami dekoratorskimi przy pomocy specjalistycznych materiałów i przyrządów. Na początku warto zainwestować w zestaw startowy do decoupage , który z całą pewnością będzie wystarczający zarówno dla początkujących, jak i dla dzieci.

Zestaw decoupage dla początkujących

Podstawowy zestaw do decoupage powinien zawierać wszystkie niezbędne produkty dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tą techniką zdobień. Zestaw decoupage dla dzieci i dla początkujących dorosłych to też oryginalny pomysł na prezent.

W zestawie startowym do decoupage powinny się znaleźć:

· Przedmiot do zdobienia,

· Serwetka papierowa,

· Klej,

· Farba,

· Lakier,

· Pędzel.

Zestaw do decoupage - przedmiot do ozdabiania

Techniką decoupage ozdabiać można przedmioty drewniane, szklane, metalowe, plastikowe czy ceramiczne. Mogą to być rzeczy, które już posiadamy lub zakupione specjalnie do dekoracji w artystycznym sklepie. W sklepach z produktami do decoupage można dostać drewnianą biżuterię, np. kolczyki i bransoletki gotowe do ozdabiania wzorem z chusteczki, drewniane chusteczniki, ramki. Początkujący lub małe dzieci mogą wykorzystać przedmioty, które już mają w domu - mogą to być szklane butelki, słoiki, drewniane deski do krojenia. Warto na początek wybierać materiały z drewna, które dekoruje się najprościej.

Zestaw decoupage - serwetka

Piękne wzory, które wyglądają jak namalowane, wycinamy lub wydzieramy właśnie z serwetek! Co to za serwetki? Zwyczajne obiadowe serwetki, które dekorują nasz stół. Można je kupić w każdym markecie w dużych ilościach, za kilka złotych. W specjalnych sklepach z materiałami do decoupage można też kupić pojedyncze sztuki, które są tam dostępne w wielu kolorach i wzorach.

Zestaw startowy do decoupage - klej

Kleju, którego używamy do przyklejania wzorów z serwetek w technice decoupage, to klej wodny, który łatwo się rozprowadza i ma dobrą przyczepność. Dostaniemy go w sklepach dla plastyków lub dobrych sklepach papierniczych. W zastępstwie można użyć też rozwodnionego kleju wikol lub magic. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem będzie produkt 3w1 , czyli baza, klej i lakier zarazem.

Zestaw decoupage dla dzieci i początkujących - farba

W zestawie startowym do decoupage nie może zabraknąć farb , którymi często ozdabiamy przedmioty w stanie surowym. W użyciu głównie są farby akrylowe , których nie musimy szukać w specjalistycznych sklepach - duży wybór kolorów i producentów znajdziemy również w marketach budowlanych. Warto wybrać jasne odcienie farb akrylowych, gdyż są najlepszym tłem dla przyklejanych wzorów.

Zestaw decoupage - lakier

Lakierem wykańczamy nasze dzieło decoupage. Kilka warstw lakieru sprawi, że przyklejony wzór nie będzie się odznaczał, nie będzie też wyczuwalny, a dekoracja sprawi wrażenie namalowanej. Warstwy lakieru spełniają też funkcję ochronną dla naklejonych elementów. Na początek warto wybrać lakier akrylowy na bazie wody , który jest łatwy w obsłudze i bezpieczny dla dzieci. Lakier akrylowy znajdziemy zarówno w sklepach artystycznych, jak i marketach budowlanych.

Zestaw do decoupage - pędzle

Technika decoupage nie obejdzie się bez pędzli. To nimi nakładamy klej, malujemy farbą i lakierujemy. Najlepiej wybrać kilka pędzli (z miękkiego włosia) o różnych wielkościach. Ważne, aby pędzel nie zostawiał włosia, gdyż może to bardzo oszpecić naszą dekorację. Pędzle najlepiej kupować dobrej jakości, w sklepach artystycznych lub papierniczych.

Podstawowy zestaw do decoupage zadowoli wszystkich początkujących dekoratorów albo małe dzieci, które będą mogły realizować się artystycznie. Nie trzeba jednak na nim poprzestawać - wraz z rozwojem umiejętności warto rozejrzeć się za kolejnymi produktami, dzięki którym osiągniemy wiele niespotykanych efektów dekoratorskich.


Zobacz film: PanPan & Jacob A - Udekoruję dziś. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
50
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0