Finanse i Praca

Jak zostać deweloperem? Najważniejsze informacje i wskazówki

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Fot. Scovad / Getty Images

W okresie dobrej koniunktury na rynku budowlanym wielu inwestorów zastanawia się nad tym, jak zostać deweloperem i zarabiać na obrocie nieruchomościami. Zdecydowanie najważniejszym wymogiem tego biznesu jest własny kapitał, a równie istotne znaczenie ma odpowiednia wiedza na temat branży.

Deweloperem jest osoba, która zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości, budowaniem mieszkań, galerii handlowych, biurowców, a następnie ich sprzedażą na rynku pierwotnym. Każdy, kto zastanawia się nad tym, czy można zostać deweloperem bez pieniędzy, bez kapitału, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest to niemożliwe.

Jak zostać deweloperem: pierwsze kroki

Zawód dewelopera to zwykle ostatni etap kariery inwestora. Oznacza to, że należy zacząć od zgromadzenia sporego kapitału, który niekoniecznie musi być w formie gotówki. Dużo lepiej jeśli przyszły deweloper posiada działki budowlane oraz lokale. Inwestor może kupować mieszkania, a następnie je wynajmować i otrzymywać przez wiele lat zwrot z tytułu swojej inwestycji. Po kilkunastu latach możliwe jest sprzedanie mieszkania, zwykle za dużo wyższą kwotę niż ta, która potrzebna była do jego zakupu. Należy jednak zaznaczyć, że inwestorzy powinni na bieżąco dokładnie śledzić rynek nieruchomości. Przykładowo osoba, która zakupiła 50-metrowe mieszkanie w 2001 roku za 100 tysięcy, mogła sprzedać je za 400 tysięcy w 2008 roku lub za 650 tysięcy w 2019 roku. Można więc uznać, że przez dwie dekady wartość takiego mieszkania wzrosła sześciokrotnie. Inwestor musi dbać o mieszkania, a także decydować się na zakup lokali w miejscach w pobliżu centrum miasta, uniwersytetów lub parków biznesowych. W ten sposób wpisuje się w, stale wzrastający, popyt na mieszkania. Inwestor, który zgromadził kapitał wynoszący co najmniej kilka milionów, może już poważnie zastanawiać się nad tym, jak zostać deweloperem. Aby do tego doszło, nie trzeba bynajmniej prowadzić dużej własnej firmy – najważniejsze znaczenie ma wspomniany kapitał w odpowiedniej wysokości. Ważnym krokiem jest więc zakup działki lub zatrudnienie się w firmie deweloperskiej. W tym drugim przypadku, konieczne będzie dzielenie się zyskami z szefem lub jej współzałożycielem. Na deweloperze spoczywają różne obowiązki takie jak zakup działki, kontakt z klientami, wybór biura projektowego oraz firmy budowlanej (generalnego wykonawcy, podwykonawcy, instalatorów). Należy pamiętać, że deweloper zawsze inwestuje pieniądze z "własnej kieszeni", co oznacza, że pojawia się ryzyko utraty sporej gotówki. Wiele rekompensują jednak ogromne zarobki w tym zawodzie.

Jak zostać deweloperem: możliwości

Rynek deweloperski jest pełen konkurencji, dlatego współcześnie wejście do branży jest bardzo trudne. Jak zostać deweloperem budowlanym? Początkujący deweloper może rozpocząć od założenia własnej firmy i zakupu działki budowlanej. Taki obszar nie może jednak znajdować się w przypadkowym miejscu, ponieważ szczególne znaczenie mają preferencje potencjalnych klientów, czyli przyszłych mieszkańców, wynajmujących lub pracowników biurowców. W wielu dużych miastach, takich jak Kraków lub Warszawa, zakup działki w dobrej lokalizacji graniczy właściwie z cudem, ze względu na brak wolnych przestrzeni, a także wysoką konkurencję. Właśnie dlatego na początek konieczne jest zainwestowanie kwot zbliżających się do kilkunastu milionów złotych. Problematyczne może być także uzyskanie odpowiednich pozwoleń na budowę. Z tego powodu warto stworzyć szczegółowy biznesplan inwestycji i uwzględnić w nim koszty działki i budowy, a także ceny sprzedaży. Aby zdobyć pierwszych klientów, deweloperzy mogą sprzedawać mieszkania po cenach konkurencyjnych. Warto jednak zaznaczyć, że ceny, a także popyt na lokale, zmieniają się w zależności od liczby inwestorów na rynku, programów rządowych, wynagrodzeń, a także możliwości uzyskania kredytów. Oznacza to, że deweloper musi cały czas śledzić swoją branżę i obserwować zachodzące w jej obrębie zmiany. Deweloperzy muszą zwykle przejść długą i żmudną drogę do sukcesu, ze względu na zaostrzoną rywalizację oraz możliwość strat finansowych, a także wielu kłopotów ze strony firm budowlanych i klientów. Dodatkowo deweloper musi także cały czas myśleć w sposób biznesowy, opierać się na doświadczeniach i stale aktualizować swoje plany. Oznacza to, że aby zachować płynność finansową i pozycję w branży, deweloper powinien budować kilka inwestycji w tym samym okresie czasu i cały czas szukać kolejnych działek. W dużych firmach deweloperskich zadaniami takimi jak przygotowywanie umów, rozmowy z klientami i podwykonawcami, zajmują się przeszkoleni pracownicy, jednak w przypadku małych przedsiębiorstw, to zwykle sam deweloper musi wziąć na siebie część obowiązków formalnych. Zazwyczaj ścieżka dewelopera jest przeznaczona tylko dla nielicznych, czyli osób z dużym kapitałem, które chcą go sukcesywnie powiększać.

Deweloper chciał sprzedać korytarz za prawie 200 tysięcy złotych. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Qczaj o motywacji do działania: "Jestem jak karaluch. Kiedy życie daje mi ogień, ja i tak z tego wyjdę"

Co jeść po świętach? Oto produkty, które uspokoją zmęczoną wątrobę

Anna Przybylska skończyłaby 42 lata. Menadżerka aktorki publikuje nieznane zdjęcie: „Wciąż za tobą tęsknię”

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości