Jak zostać jubilerem: wymagania, potrzebne kwalifikacje, możliwości pracy

Kolczyki w damskim uchu
Czy kol­czyki według sen­nika wróżą bogactwo i szczę­ście? Sprawdź interpretację snu
Źródło: GettyImages
Zawód jubilera cieszy się stosunkowo niskim zainteresowaniem ze strony młodych osób, mimo że taka praca może dawać wiele satysfakcji. Pytanie o to, jak zostać jubilerem, najczęściej zadają absolwenci szkół średnich

Warto zaznaczyć, że jubilerem może zostać zarówno osoba z wyższym, jak i średnim wykształceniem, jednak konieczne jest ukończenie kursów oraz zdobycie potrzebnej wiedzy. Praca jubilera może być źródłem zarobków, a także pasji, jednak należy pamiętać o konieczności posiadania zdolności manualnych.

Jak zostać jubilerem: wykształcenie i wymagania pracodawców

W Polsce można kształcić się na złotnika lub jubilera w szkołach branżowych (dawniej zawodowych), policealnych, a także na uczelniach wyższych. Bez względu na wybraną drogę, jubiler może znaleźć zatrudnienie w podobnych miejscach. Osoby, które marzą o tym zawodzie, powinny zdecydować się na odpowiedni profil szkoły średniej, na przykład na Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach. W szkołach branżowych można uzyskać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu zawodu jubilera, a także nauczyć się wykonywania tej profesji w sposób praktyczny. Osoby, które ukończyły inne szkoły, mogą zdecydować się dwuletnie kształcenie w szkołach policealnych lub na studia wyższe, na przykład w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku wzornictwo lub w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Warto zaznaczyć, że spora część kierunków związanych z tworzeniem i projektowaniem biżuterii, zawodem złotnika lub jubilera, jest płatna (od 3 do 5 tysięcy złotych rocznie), natomiast w wyżej wspomnianej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi można zapisać się na bezpłatne studia stacjonarne (dzienne). Rosnące zainteresowanie zawodami rzemieślniczymi sprawiło, że w całej Polsce pojawiło się kilka kursów z zakresu pracy jubilera, wzornictwa i biżuterii. Takie kursy można zrobić odpłatnie, bez względu na poprzednio zdobyte wykształcenie. Koszty kursów są jednak dosyć wysokie, ponieważ za jeden semestr zajęć należy zapłacić około 3 tysięcy złotych. Pracodawcy najczęściej wymagają wykształcenia specjalistycznego, a więc ukończonej szkoły branżowej lub policealnej, kursów lub studiów. Oznacza to, że każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać złotnikiem lub jubilerem, powinien jak najwcześniej obrać odpowiednią ścieżkę edukacji. Wśród pozostałych wymagań pracodawców można wyróżnić:

  • talent do tworzenia biżuterii,
  • wysoki poziom zdolności manualnych,
  • zręczność,
  • bardzo dobry wzrok,
  • sumienność i terminowość,
  • poczucie estetyki,
  • dobrą wyobraźnię i kreatywność.

Na stanowisku jubilera znaczenie mają więc zarówno kwalifikacje formalne, jak i zdolności manualne oraz kompetencje miękkie, które pomagają w zarządzaniu czasem, dotrzymywaniu terminów i kontakcie z klientami.

Kariera jubilera i możliwości zawodowe

Każdy, kto zastanawia się, jak zostać jubilerem, powinien wziąć pod uwagę ścieżkę kariery, a także zarobki i różne możliwości zawodowe. Po zdobyciu edukacji i odbyciu odpowiednich kursów pracę można znaleźć w pracowniach jubilersko-złotniczych, sklepach, a także zakładach z wyrobami biżuteryjnymi. Zdolni jubilerzy, którzy mają wystarczająco duże możliwości finansowe, talent, a także determinację, mogą otworzyć własną pracownię. Warto zaznaczyć, że po znalezieniu pierwszej pracy jubiler powinien odbyć trzyletnią praktykę w zawodzie, a później przystąpić do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej. Osoby, które zdadzą ten egzamin, powinny odbyć kolejną praktykę, tym razem dwuletnią, i przystąpić do końcowego egzaminu mistrzowskiego w tej samej izbie. Jubiler może więc rozwijać się zawodowo i cały czas kształcić, jednak warto zaznaczyć, że na początku kariery zawodowej zarobki nie są zwykle zbyt wysokie i wynoszą od 2500 do 3500 złotych brutto. Wraz z doświadczeniem i zdobywanymi kwalifikacjami jubiler może jednak zarobić dużo więcej, nawet 5000 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście, w przypadku prowadzonej z powodzeniem własnej działalności gospodarczej, miesięczne dochody wzrastają i mogą być bardzo wysokie. Jubiler ma bardzo zróżnicowane obowiązki zawodowe, ponieważ nie tylko zajmuje się wyrobem biżuterii, lecz także projektowaniem jej, obsługą klientów oraz naprawą i konserwacją różnych przedmiotów. Wśród problemów, które mogą pojawić się na drodze zawodowej, można wyróżnić kłopoty zdrowotne, związane z pracą w warunkach szkodliwych, a więc przy różnych substancjach chemicznych, potrzebnych do wyrobu biżuterii. Drugą wadą tego zawodu może być trudność z uzyskaniem wystarczająco dużej liczby zleceń przy sporej konkurencji i wielu firmach jubilerskich obecnych na rynku. Oznacza to, że małe zakłady jubilerskie mogą mieć problemy z przetrwaniem, a zarobki będą raczej niskie.

Jubiler z miasta Surat w zachodnich Indiach ustanowił Rekord Guinnessa, tworząc pierścionek z największą liczbą diamentów. Biżuteria o nazwie "The Marigold" zawiera aż 12 638 drogocennych kamieni.

Zobacz także:

Zęby, monety, biżuteria – jak interpretują złoto senniki?

Nie wiesz, jak poradzić sobie ze splątaną biżuterią? Z Dzień Dobry TVN "Sama to ogarniesz"!

Blogerka udowadnia, że okulary są równie ważne, jak biżuteria: "To ważny element garderoby, widoczny na pierwszy rzut oka"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości