Styl Życia

Jak zostać arcymistrzem szachowym? "Do tego poziomu da się dojść ciężką pracą, nawet bez większego talentu"

Styl Życia

Jak zostać arcymistrzem szachowym? "Do tego poziomu da się dojść ciężką pracą, nawet bez większego talentu"

Jan-Krzysztof Duda zaczął grać w szachy, gdy miał zaledwie 5 lat. Już jako młody chłopiec odnosił pierwsze znaczące sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Zawodnik na swoim koncie ma już tytuł arcymistrza, a w 2020 pokonał także wybitną postać światowych szachów - Magnusa Carlsena. Jak wyglądała jego droga do kariery?

Jan Krzysztof Duda - sportowe objawienie roku 2020

Choć dla większości osób rok 2020 nie należał do wymarzonych, na brak szczęścia i radości nie może narzekać Jan-Krzysztof Duda. 22-letni arcymistrz szachowy w tegorocznym turnieju pokonał wybitną postać światowych szachów - Magnusa Carlsena tzw. "Mozarta szachów". Tym samym zawodnik został nominowany do rankingu 15 najlepszych sportowców w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

- Bardzo mnie cieszy ten fakt, że zostałem nominowany. Myślę, że to pokazuje, że szachy stają się coraz bardziej popularne – powiedział.

Jak wyglądała droga na szczyt arcymistrza szachowego?

Jan-Krzysztof od najmłodszych lat próbował sił w różnych dyscyplinach sportowych. Jak przyznał, szachy były jednak tym, co podpasywało mu najbardziej. Tak z roku na rok szkolił technikę gry. Codziennie na trening poświęcał kilka godzin dziennie, gdyż jak twierdzi, aby dojść do poziomu arcymistrza, potrzebna jest ciężka praca.

Zaczynałem jak miałem 5 lat. Wtedy próbowałem różnych dyscyplin sportowych. W tamtym okresie szachy wciągnęły mnie bardziej niż cokolwiek innego

-dodał. 

Z każdą rozegraną partią zawodnik zdobywał coraz większe doświadczenie. Jeszcze jako dziecko Jan zaczął uczestniczyć w turniejach na całym świecie, gdzie zdobywał znaczące tytuły. Jak obecnie wygląda jego trening?

- Trening można podzielić na specjalistyczny i ogólny. Polega głównie na pracy z komputerem, trwa kilka godzin dziennie - wyjaśnił. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Zapisy na szczepionki przeciw COVID-19. Minister Niedzielski podał termin 

Przedświąteczna wizyta u Sylwii Bomby. Jak mieszka gwiazda "Gogglebox. Przed telewizorem"?

Nocna i świąteczna opieka lekarska. Gdzie szukać pomocy medycznej? 

Co sądzisz o tym artykule?
60
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0