Temat dotyczący rodzicielstwa czy macierzyństwa bywa w rodzinie drażliwy. Różnimy się np. w kwestii karmienia piersią czy sposobu wychowania. Zwłaszcza relacje między matkami bywają napięte. Dlaczego mamy lubią zwracać sobie uwagę? Zapytaliśmy o to aktorkę Annę Powierzę, blogerkę Edytę Pazurę oraz psycholog Małgorzatę Ohme.
Walenty Kania jest z wykształcenia technologiem żywności i zootechnikiem, a z pasji kucharzem oraz - jak twierdzi - miłośnikiem wszelakich dziwactw kulinarnych. Jeździ po Polsce food truckiem i serwuje dania, które dla wielu mogłyby się wydawać niejadalne. W jego menu znajdują się na przykład potrawy z jąder i penisów byczych. A co zaserwował Robertowi Stockingerowi? Czy reporter Dzień Dobry TVN miał odwagę to zjeść?
Trzynastego stycznia 2019 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już 27 raz. Za zebrane pieniądze zostanie zakupiony sprzęt medyczny dla specjalistycznych szpitali pediatrycznych. Jaki dokładnie? Ile placówek go otrzyma? Czy lista zespołów, które zagrają podczas 27. finału jest już zamknięta? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: Jerzego Owsiaka.
"Tęczowy Piątek" to akcja zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, której celem jest sprawienie, by "młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich". Początkowo przyłączyło się do niej ponad 200 szkół, ale na skutek krytyki wiele z nich postanowiło się wycofać z przedsięwzięcia. Placówką, która nie zrezygnowała z akcji jest I Społeczne LO "Bednarska" w Warszawie. Jak więc tam zorganizowano "Tęczowy Piątek"? Czy ktoś z rodziców, uczniów lub kadry nauczycielskiej był przeciwny akcji? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN wicedyrektora liceum Bartłomieja Pielaka.
19-letni Flynn McGarry gotuje od 10. roku życia. Nigdy nie chodził do szkoły dla kucharzy i gotowania uczył się w domu. Już jako 13-latek był stażystą u znanych szefów kuchni nowojorskich restauracji, a dziś prowadzi swoją. W Stanach Zjednoczonych okrzyknięto go cudownym dzieckiem gotowania albo Justinem Bieberem kulinariów. Czy Flynnowi podoba się porównywanie do Biebera? Kto wspierał jego pasję do gotowania? Jakim jest szefem? Zna jakieś polskie potrawy?
13 milionów Polaków żyje w gminach, które nie posiadają transportu publicznego. Dla części z nich, jedynym środkiem transportu są PKS-y. Jak wpłynie na ich życie likwidacja nierentownych połączeń? Czy prywatni przewoźnicy chcą i są w stanie je zastąpić?
Łemkowie to jedna z mniejszości etnicznych zamieszkująca w Polsce, która zachowała własne obyczaje, sztukę i folklor. Odwiedziliśmy ją, aby zobaczyć, jak wygląda ślub w tradycji łemkowskiej i Łemkowska Watra.
Paweł Blajer: "Z wielu badań wynika bezspornie, że o oszczędzaniu na czarną godzinę, o wydatkach związanych z oszczędzaniem, z utrzymaniem gospodarstwa domowego decydują kobiety. (...) Kobieta potrafi podjąć bardziej racjonalną i efektywną decyzję niż mężczyzna". Po co więc mężczyznom pieniądze? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN także z Krzysztofem Hołowczycem i Tomaszem Sobierajskim.
Szacuje się, że z powodu smogu co roku umiera 45 tys. Polaków. Jak się przed nim skutecznie chronić? Które z masek są najbardziej skuteczne? Gdzie dzwonić, kiedy zorientujemy się, że sąsiad pali w piecu materiały toksyczne? O radę poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Jakuba Jędraka z Polskiego Alarmu Smogowego.
Szwedzka dziennikarka Karin Bojs postanowiła sprawdzić swoje pochodzenie i w tym celu przeanalizowała 54 tysiące lat! Z jakich technik i źródeł korzystała? Czego dowiedziała się na temat swoich przodków? Czy jakaś informacja ją zaskoczyła? Z Karin rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Déjà vu to odczucie, że sytuacja, w której się znaleźliśmy wydarzyła się już kiedyś. U kogo najczęściej pojawia się déjà vu? Co nauka mówi o tym zjawisku? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN neurolog Ałbenę Grabowską. Obok niej na naszej kanapie usiadła Anna Grzywaczewska-Ciuciura (astrolog Merkuria). Powiedziała nam, jak astrologia podchodzi do zjawiska déjà vu.
„Woda powinna stanowić główne źródło płynów w diecie dziecka. Wiemy jednak, że dzieci w Polsce piją jej za mało. Powinniśmy pomagać dzieciom wypracować odpowiednie nawyki żywieniowe, podając wodę do picia już od momentu rozszerzania diety o produkty inne niż mleko. Rodzice również powinni służyć przykładem. Ile wody dziennie powinny pić dzieci? Jak zachęcić kilkuletnie dziecko do picia wody? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ewelinę Marszałek, nauczycielkę przedszkolną oraz Małgorzatę Strucińską, dietetyk, partnera programu "Mamo, tato, wolę wodę".”
Finalistka programu MasterChef, Karina Zuchora, stawia na bób, brokuły i kalafior czyli smaczne i zdrowe produkty sezonowe! Olivier Janiak odwiedził ją w food trucku Electroluxa by wprosić się na śniadanie ;-) Czy prowadzący Projekt Plaża ma jakieś ukryte talenty kulinarne?
Olivier Janiak i Angele z "Małych Gigantów" spotkali się, w strefie Kubusia, na plaży w Świnoujściu. Jak wolny, wakacyjny czas spędza młoda adeptka akrobatyki? Zobaczcie!
Na plaży w Świnoujściu, przy Arenie Wyzwania Pepsi, Olivier Janiak spotkał się z mistrzem piłkarskich tricków Kamilem Drzewuckim.
Zadaliśmy to pytanie dr Alicji Długołęckiej. Seksuolog podkreśliła, że w życiu małego dziecka wyróżniamy kilka etapów, które są związane z autonomizacją.W pierwszym roku życia dziecko ma ogromną potrzebę bliskości. Wówczas spanie z nim jest jak najbardziej naturalne. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, samo może decydować, czy chce spać z rodzicami czy nie. W trzecim roku życia dziecko zaczyna mieć potrzebę własnej odrębności. Uczy się tego, co intymne, a spanie jest związane ze strefą intymną. Mówi się też, by wychowywać dziecko w poczuciu otwartości, braku wstydu, akceptacji własnego ciała oraz ciała rodziców. Jak i kiedy postawić dziecku granice?
Katarzyna Pawlikowska zauważyła, że dzisiejsze Polki są zupełnie inne od swoich mam czy babć. Do niedawna dla kobiet ważne było, by mieć dobrze zarabiającego partnera, który da rodzinie poczucie bezpieczeństwa i dobrobytu. Kobiety były jedynie przyuczane do roli żony i matki. Co współczesne Polki mówią o finansowej niezależności? Zapytaliśmy o to Odetę Moro i Joannę Jabłczyńską.
Od tygodnia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50km/h na terenie zabudowanym, utracą prawo jazdy. Na jak długo? Czy prawo nie jest zbyt rygorystyczne? Czy zwiększy to bezpieczeństwo na drogach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Emila Rau, „Łowcę radarów”, Jakuba Przygońskiego, kierowcę rajdowego i Janusza Popiela, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.
Dzięki grupie absolwentów AGH w Krakowie budowanie robotów stanie się, już wkrótce, znacznie prostsze! Stworzyli oni RoboCore czyli "serce" robota, które każdy domorosły twórca robotów będzie mógł wykorzystać jako podstawę do zbudowania swojego urządzenia. O możliwościach i przyszłości tej nowatorskiej technologii rozmawialiśmy z jej współtwórcą Dominikiem Nowakiem i dziennikarzem naukowym Karolem Wójcickim.
Robert Konieczny to architekt słynący ze śmiałych, często nowatorskich realizacji i projektów. Jego dom - Arka został uznany za najlepszy na świecie. Ostatnio zaprojektował dom, który nazwał "domem po drodze". Skąd ta nazwa? Z jakich materiałów zbudowany jest dom? Czy ten projekt też już został wyróżniony? Z Robertem Koniecznym rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Tunel aerodynamiczny czy sumo? Widzowie za pomocą naszej aplikacji zadecydowali, że Filip Chajzer stoczy walkę na macie. Przyspieszonego kursu sumo udzielili Filipowi bracia bliźniacy: Paweł i Tomasz Wojda, Mistrzowie Polski i Europy w sumo. Jak oceniacie walkę Chajzera?
Podróżnik Mateusz Waligóra samotnie i bez wsparcia przemierzył największą pustynię Azji - Gobi. O swojej niezwykłej wyprawie opowiedział w Dzień Dobry TVN. Dlaczego zdecydował się na taką podróż? Czy podczas wyprawy miał kryzys? Miał przygotowany plan B?
Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii często potrzebują bodźca, żeby wyjść z domu i zrobić coś dla siebie. Tym razem bodźcem był Qczaj, który przyjechał do Londynu ukochoć Polonię i jednocześnie kopnąć je rzyć. Czy mu się udało? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Czy młodzi polscy wynalazcy podbiją amerykański rynek? Gdzie i za ile można kupić ich wynalazek i czym dokładnie jest Clime? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bartłomieja Zimnego i Andrzeja Pawlikowskiego - wynalazców czujnika ułatwiającego życie!
Karolina Kozioł pochodzi z Niska, jednak od pewnego czasu mieszka w Wielkiej Brytanii. Wiosną zobaczymy ją w kluczowej roli w jednym z najsłynniejszych seriali BBC. Jak wyglądają castingi do wielkich produkcji? Co mówią o Karolinie jej przyjaciele? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Polski nurek Adam Pawlik chciał pobić rekord świata we włoskim jeziorze Garda. Zamierzał osiągnąć głębokość 333 metrów. Rozpoczął nurkowanie w sobotnie popołudnie, a na powierzchnię miał wypłynąć około północy. Niestety, nie wynurzył się o wyznaczonym czasie. Po kilku dniach jego ciało znaleziono na głębokości 284 m. Jakie jest największe ryzyko w nurkowaniu głębinowym? Ile czasu zajmuje zanurzenie, a ile wynurzenie? Czy nurkowie, którzy schodzą na taką głębokość mają wsparcie? O szczegóły nurkowania głębinowego zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN płetwonurka Krzysztofa Starnawskiego.
Cierpiący na achondroplazję 15-letni Kuba Chęciński chciałby zostać dziennikarzem i występować między innymi w telewizji śniadaniowej. Swoim marzeniem postanowił podzielić się z Marcinem Mellerem. Napisał więc wiadomość do naszego prowadzącego. Dotarliśmy do nastolatka, by choć trochę spełnić jego marzenie. Jak sobie poradził z zadaniem, które dla niego przygotowaliśmy?
W Albanii ludzie wciąż zabijają się z honorowej zemsty. Jedną z ofiar rodzinnych porachunków był mąż Elony Prroj. Dlaczego to właśnie na niego wydano wyrok śmierci? Czy syn pary ma zamiar pomścić ojca? Z Eloną rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Aktorka Katarzyna Glinka niedawno ukończyła kolejny bieg z przeszkodami - górską edycję Runmageddonu Kaukaz. O swoim wyczynie opowiedziała reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi. Od kiedy Kasia biega?
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski napisał zabawną książeczkę detektywistyczną dla dzieci, której bohaterem jest ulubiony pies marszałka Józefa Piłsudskiego. Autora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o pracy nad książką. Kto pomagał mu ją pisać? Dlaczego jej bohaterem został ukochany pies marszałka? Czy to prawda, że Piłsudski miał dużo zwierząt?