Czy moda dwudziestolecia międzywojennego inspiruje dziś ulicę? Ewelina Rydzyńska w studiu Dzień Dobry TVN udowodniła, że tak! Stylistka zauważyła, że w latach 20. i 30. XX wieku w modzie zaszła ogromna rewolucja, której zawdzięczamy takie elementy jak: mała czarna, płaszcze oversize, plisowane spódnice zestawione z dzianinami, czy spodnie z jedwabnymi koszulami. Zobaczcie trzy stylizacje inspirowane latami 20. i 30. XX wieku, ale w wersji współczesnej.
Dziś finał programu "Ślub od pierwszego wejrzenia". W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy terapeutę par Piotra Mosaka i psycholog Magdalenę Chorzewską, która po raz pierwszy bierze udział w tym eksperymencie. Co ich zaskoczyło w III edycji programu? Czego możemy spodziewać się w finałowym odcinku? Czy eksperci związują się emocjonalnie z uczestnikami?
Już na początku listopada sklepy ozdobione są dekoracjami bożonarodzeniowymi, większość stacji radiowych emituje przebój George'a Michaela "Last Christmas", a w telewizji pojawiają się reklamy świąteczne. Jakie są plusy i minusy tworzenia świątecznej atmosfery jesienią? O tym w Dzień Dobry TVN mówił socjolog Tomasz Sobierajski.
Bartek Jędrzejak zabrał nas dziś do bajkowego świata w Muzeum Polin. W ramach świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało wystawę dla najmłodszych inspirowaną powieścią Janusz Korczaka "Król Maciuś Pierwszy".
Niedawno na rynku wydawniczym pojawiła się książka Beaty Sabały-Zielińskiej - "TOPR, żeby inni mogli przeżyć". Przy tej okazji, o trudach pracy ratownika górskiego opowiedzieli nam, w studiu Dzień Dobry TVN, Edward Lichota i Andrzej Maciata. Jakie warunki trzeba spełnić by dostać się w szeregi TOPR-u? Czy ratownikom podczas akcji towarzyszy strach? Które interwencje najbardziej zapadają im w pamięć, te zakończone sukcesem, czy takie, które nie miały szczęśliwego finału?
Jego przygoda z tym sportem zaczęła się gdy miał 3 lata i tata zabierał go na wspólne latanie. Na poważnie motoparalotniarstwem zainteresował się w wieku 16 lat. Dziś 24-letni Wojciech Bógdał, może się pochwalić złotym medalem w slalomie motoparalotniowym. Jakie prędkości osiąga się podczas lotu? Czy zdarzały mu się groźne wypadki i czy z motoparalotniarstwa można się utrzymać?
Jak wygórowane ambicje dorosłych powodują stres u dzieci i ich nauczycieli? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to nauczycielkę Kingę Zychowicz i Dorota Maciejec, psycholog dziecięcą. Obie panie przyznały, że presja rodziców na oceny dziecka w szkole podnosi im poprzeczkę. Powoduje też, że sensem staje się ocena, a nie poszukiwanie wiedzy i samorozwój. Jak dodała psycholog Dorota Maciejewska, presja przeradza się czasami w patologiczną sytuację. Co to znaczy?
W muzeum Polin ruszył 16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Zobaczcie!
Piłka nożna od zawsze była pasją Mateusza Stolarczyka. Nie mógł jednak trenować tego sportu z powodu swojej niepełnosprawności. Zrobił więc uprawnienia trenerskie, odbudował zespół w swojej miejscowości i wywalczył z nim awans do wyższej ligi. Jakie ma podejście do swoich zawodników? Jest dla nich ostry? O czym marzy?
W studiu Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska opowiedziała o najnowszych premierach kinowych. Co warto zobaczyć w najbliższy weekend?
Kolejną bohaterką cyklu "W stroju Adama" jest Adrianna Błaszczyńska, która zgłosiła się do programu ponieważ chciałaby wyglądać bardziej kobieco. Adam Chowański przygotował dla niej trzy wyjątkowe stylizacje oraz podpowiedział w jakich fasonach i kolorach Ada będzie wyglądać najlepiej.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Catalinę Escobar, założycielkę szkoły dla nastoletnich matek w Kolumbii. Jej osobista tragedia spowodowała, że postanowiła pomagać innym. W Cartagenie, gdzie mieszkała Catalina notowano najwyższy wskaźnik umieralności noworodków. Aż 60% tamtejszej ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Catalina jako przedsiębiorca społeczny rozpoczęła projekt, mający na celu obniżenie poziomu śmiertelności noworodków. Matkami tych dzieci są nastoletnie dziewczynki, które bardzo często były wykorzystywane seksualnie. Catalina chce im pomóc wyjść z biedy. W jaki sposób buduje się dla takiej dziewczynki nową przyszłość?
W kawiarence Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Annę Grabek, pedagog i nauczycielkę matematyki. Jej zdaniem dzięki grom "Kapitan Nauka" dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności na różnych polach, ale też mogą nauczyć się przekrywać. Czym jest zdrowa rywalizacja? Przegrana często wywołuje u dziecka złe emocje. Należy z nim wówczas porozmawiać i zachęcić do ponownego podjęcia wyzywania.
Zapytaliśmy o to naszych gości. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: psycholog Magdalena Chorzewska i aktorzy: Kamil Kula i Jarosław Jakimowicz. Większość kobiet oczekuje od mężczyzn poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, ale nie tylko. Na liście potrzeb pojawiają się również takie wymagania jak: wrażliwość, ale z drugiej strony siła i męskość. Partner powinien być zarówno dobrym kochankiem, jak i kochającym ojcem. Zdaniem psycholog, współczesne kobiety za dużo wymagają, a za mało z siebie dają. Radzi też kobietom, by były bardziej wyrozumiałe.
W dzisiejszym odcinku Dzień Dobry TVN Qczaj ćwiczy ze swoją fanką Moniką Chałupką, która schudła 25 kg. Co pomaga utrzymać jej motywację do ćwiczeń? Jaki trening przygotował dla Moniki Qczaj?
W Mysłowicach znajduje się bardzo niekonwencjonalne osiedle mieszkaniowe. Dlaczego niekonwencjonalne? Ponieważ wszystkie domy na osiedlu są... krzywe. Jak do tego doszło? Jak mieszkańcy radzą sobie z krzywiznami, które utrudniają im życie od 3 lat? Czy jest szansa na to, aby domy wróciły do pionu? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Czy jego błędnik zwariował? Czym Filip martwił się najbardziej?
Obowiązki domowe to jedna z przyczyn konfliktów między małżonkami. Jak się nimi podzielić, by nie powodować niepotrzebnych sporów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Piotra Mosaka i Tatianę Ostaszewską-Mosak, którzy na co dzień prowadzą terapię dla par. Jak małżeństwo psychologów dzieli się obowiązkami w swoim domu? Oboje przyznali, że jako małżeństwo docierali się bardzo długo. Odbyli też wiele, bardzo burzliwych rozmów. Tatiana Ostaszewska-Mosak zwróciła uwagę, że małżonkowie powinni przede wszystkim ze sobą rozmawiać. Dodała również, że kobieta i mężczyzna powinni być współodpowiedzialni za to, co dzieje się w ich domu.
Pochodzący z Indii Vishal mieszka w Polsce od dwóch lat, Kash i Hammy - od dwóch i pół roku, a Harsh - od roku. Jak zarabiają na życie? W jaki sposób spędzają wolny czas? Mają polskich przyjaciół? Co podoba im się w naszym kraju?
W pewnym stadzie słoni, po śmierci przewodniczki, panowało przez jakiś czas bezkrólewie, ponieważ żadna inna samica nie chciała zostać liderką. W końcu stado zdecydowało, która ze słonic będzie szefem. W jaki sposób? Czy stado ptaków też ma swojego lidera? Jaką rolę wśród mrówek pełni królowa matka? Dlaczego wilk, który w stadzie pełni funkcję samca beta nigdy nie zostanie samcem alfa? O tym w Dzień Dobry TVN mówił biolog i fotograf Łukasz Bożycki.
Aleksandra Płusa poszła w ślady ojca i została maszynistką. Jest jedyną kobietą w firmie na tym stanowisku. Jak Pani Ola czuje się w męskim środowisku? Jak przyjęli ją koledzy z pracy? Czy jest coś, co przeszkadza jej w pracy maszynistki?
Z okazji stu lat niepodległości rządzący podarowali Polakom wolny poniedziałek. Sprawdziliśmy, jak nasi rodacy spędzili ten dzień.
W sierpniu br. zaginęła 42-letnia kobieta. W trakcie poszukiwań używano dronów, specjalistycznych psów tropiących, zatrudnieni byli płetwonurkowie, którzy przeszukiwali teren jeziora, ponieważ istniało podejrzenie, że Kinga Kozak mogła paść ofiarą zabójstwa. Matka zaginionej kobiety, Ewa Jakubowska wynajęła detektywa. Za jego usługę Pani Ewa zapłaciła 12 tys zł. Teraz żądza zwrotu pieniędzy, ponieważ nie jest zadowolona z jego pracy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dariusza Janasa, detektywa i byłego policjanta, z którym porozmawialiśmy, czego możemy wymagać od detektywa. Jakie uprawnienia powinien mieć detektyw? Na co powinniśmy zwrócić uwagę wynajmując detektywa?
Izabela Zielińska tworzy bieliznę, którą można nosić na wiele sposobów. W studiu Dzień Dobry TVN Pani Iza zaprezentowała bieliźniane body, które sprawdzą się również w stylizacjach na co dzień i do pracy.
Poniedziałkowy poranek Filip Chajzer spędził w Gdyni na ulicy Filipkowskiego wśród widzów, którzy zgłosili się do naszej akcji "Dzień dobry sąsiedzie". Takiego przyjęcia i sąsiedzkiej imprezy na 200 osób się nie spodziewał. Zobaczcie koniecznie! Macie takich sąsiadów? :)
Marian Sołobodowski od pięciu lat kolekcjonuje pocztówki sprzed kilkudziesięciu lat. Jego zbiór liczy około 500 egzemplarzy. Jak sam mówi, kartki miłosne sprzed 100 lat mają niezwykłą duszę. Jak wyznawano miłość kiedyś i dziś? Czy dawniej ludzie byli bardziej romantyczni? Porozmawialiśmy o tym z naszymi gośćmi. Studio Dzień Dobry TVN odwidzieli: Agata Passent, Tomasz Raczek i Emilian Kamiński.
Michał Wójcik przygotował dla widzów Dzień Dobry TVN wyjątkowy przegląd prasy. Dzienikarz pokazał gazety wydawane w 1918 roku. O czym w nich pisano? Czy na ich łamach pojawiały się głównie polityczne wiadomości?
Projekt "less is more" powstał w ofensywie do tego, co aktualnie promuje się w sieci, czyli wyretuszowaną, nierzeczywistą urodę. Autorkami pomysłu i projektu są: Carolina Adamczak i Patrycja Toczyńska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: aktorkę Katarzynę Zawadzką, kreatorkę fryzur Jagę Hupało, fotograf Lidię Popiel i modelkę Helenę Norowicz, które namawiają kobiety do tego, by pokazywały się w naturalnej odsłonie. Co jest źródłem ich piękna? Skąd czerpią inspiracje?
Justin Nnorom jest radnym gminy Dopiewo. Nigeryjczyk zaczynał jako nastoletni piłkarz w Poznaniu. Niestety w wieku 25 lat z powodu kontuzji kolana musiał zakończyć karierę. Pomimo, że w Nigerii została jego mama i siedmioro rodzeństwa, Justin postanowił zamieszkać na stałe w Polsce. Razem z żoną i dwójką dzieci mieszkają w Dopiewie. 4 lata temu Nigeryjczyk został po raz pierwszy radnym. Kilka dni temu po raz drugi wygrał wybory samorządowe. Jak sam mówi, nie będzie zajmował się ogólnopolską polityką. Interesują go sprawy przyziemne, ale ważne dla mieszkańców, jak budowa dróg czy budowa parkingu przy stacji kolejowej. Mieszkańcy Dopiewa mówią o nim w samych superlatywach. Za co Justin kocha Polskę? Co jest dla niego najważniejsze?
Zmiana zawodu i miejsca pracy to jedne z najbardziej stresujących momentów w życiu. W Dzień Dobry TVN o tym dlaczego tak jest i jak radzić sobie z tymi emocjami, rozmawialiśmy z Haliną Piasecką – coachem szczęścia w obszarze pracy i Tomaszem Ciachorowskim inżynierem z wykształcenia i aktor z powołania. Jakie są sygnały, które mówią nam, że powinniśmy pomyśleć nad zmianą pracy?
Mówi się o nich najbrzydsze zwierzęta świata. Golec Piaskowy to łysy szczurokret, który żyje około 30 lat. Porównując to do ludzi, to tak jakbyśmy dożywali 600 urodzin. Naukowcy próbują ustalić, w czym tkwi sekret ich długowieczności? Golce do późnej starości rozmnażają się i utrzymują zdrowie. Co więcej, Golce nie chorują na raka. Czy dzięki łysym szczurokretom uda się opracować terapię zapobiegającą nowotworom u ludzi?