Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pomaga i uczy pomagać! Już od 12 lat Fundacja jeździ po szkołach i uczy dzieciaki udzielania pierwszej pomocy. Jurek Owsiak zdradził, że już 3 mln polskich uczniów potrafi wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. A już 16 października odbędzie się bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Przyjdziecie?
W 1918 roku Polska i Ukraina odzyskały niepodległość. Jak nasi sąsiedzi obchodzą swoje święto? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: dziennikarka dr Olena Babakova i dziennikarka Bianka Zalewska.
Schemat działania oszustów matrymonialnych w internecie jest następujący: wyszukują na portalach randkowych albo w mediach społecznościowych kobiety, rozkochują je w sobie, a następnie wykorzystują materialnie. Dlaczego tak wiele kobiet daje się oszukać? Jak się bronić przed oszustami matrymonialnymi? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka i psycholog Magdalena Chorzewska.
Wiele małżeństw bierze kredyt hipoteczny. Kto będzie go spłacał, kiedy para postanowi się rozwieść? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN Paweł Blajer.
Premier Mateusz Morawiecki podczas jednego ze swoich wystąpień użył niepoprawnego wyrażenia: "półtorej roku". Na ten językowy błąd zwróciła mu uwagę Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która z wykształcenia jest polonistką: "Przypominam panu premierowi, ale pan premier się nie obrazi, że nie mówi się >>półtorej roku<<, tylko >>półtora roku<<". Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy językoznawcę prof. Katarzynę Kłosińską z Uniwersytetu Warszawskiego, aby zapytać, jakie jeszcze błędy językowe popełniają Polacy. Które z nich są najbardziej rażące?
Jesienna, przygnębiająca pogoda sprawia, że nic nam się nie chce... Zamiast iść pobiegać wolimy spędzić czas przed telewizorem. Dla Qczaja nie ma złej pogody do ćwiczeń! Jego trening można wykonać nawet przed telewizorem :) Do dzieła!
W kolejnej odsłonie cyklu "Odpicowane mieszkanie" Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła Jaworzno, gdzie mieszka rodzina Klimczaków. Magda i Rafał postanowili zburzyć stary dom i w jego miejscu wybudować nowy, według własnego projektu. Do jego wnętrza przynieśli jednak wiele elementów z wyburzonego budynku. Właściciele dom nazywają ranczem. Dlaczego? Główną aranżerką 160-metrowego domu jest Magdalena. We wnętrzu znajdziemy meble zarówno z sieciówki, jak i perełki znalezione np. na śmietniku. Dzięki temu całość ma niepowtarzalny charakter. Naszą szczególną uwagę zwróciła kwiecista, nasycona kolorami tapeta w łazience, stare, odrestaurowane witryny i komody i elementy w stylu boho.
Ślub własnego dziecka jest dla rodziców ogromnym przeżyciem. Jak nasi rodzice powinni się ubrać na taką uroczystość? Zapytaliśmy o to Agnieszkę Wyrwał. Projektantka zwróciła uwagę, że dobierając strój powinniśmy wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie odbywał się ślub. Jeżeli będą to wnętrza pałacowe, to wówczas ojciec panny młodej może wystąpić w smokingu, a mama w długiej, balowej sukni. Jeżeli zaś impreza jest zorganizowana w mniej zobowiązującym miejscu, kreacje koktajlowe będą jak najbardziej na miejscu. Co więcej, dobrze jest kiedy rodzice pary młodej wspólnie ustalą ślubną stylizację. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy któraś z mam będzie się czuła mniej elegancko.
Około trzech lat temu Pani Maria z powodu braku pieniędzy na leki dla męża była zmuszona wziąć pożyczkę. Zwróciła się o pomoc do firmy, która proponowała chwilówki. Niestety miała problem ze spłatą pierwszych kilkuset złotych, musiała więc wziąć kolejną pożyczkę w innej firmie, a potem jeszcze jedną i jeszcze jedną. I tak wpadła w spiralę zadłużenia. W chwili obecnej sytuacja Pani Marii jest tragiczna - jej zadłużenie wynosi ok. 200 tys. zł. Czy kobieta próbowała się dogadać z firmami, u których jest zadłużona? Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji? Problemem Pani Marii zajął się gość Dzień Dobry TVN ekonomista Marcin Iwuć.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy córkę Małgorzaty Braunek - Orinę Krajewską. Rozmawialiśmy z nią o holistycznym podejściu do zdrowia.
Jeśli ktoś uwielbia grać w piłkę nożną i nie boi się pobrudzić, to ten sport jest właśnie dla niego. Jakie są zasady gry w piłkę błotną? Próbował je poznać reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Amerykański borowik wysmukły zagościł w polskich lasach na dobre. Jak wygląda? Czy jest smaczny? Może wyprzeć z naszych lasów borowika szlachetnego? O ekspansji borowika wysmukłego w Polsce mówiła w Dzień Dobry TVN rzecznik Polskiego Towarzystwa Mykologicznego dr hab. Maria Wrzosek.
W pewnej londyńskiej firmie wprowadzono zaskakujące rozwiązanie - osoby w niej zatrudnione same określają, ile chciałyby zarabiać, a następnie inni pracownicy głosują, czy te pieniądze danej osobie się należą. Czy można realnie wycenić swoją pracę? Czy taki pomysł przyjąłby się w Polsce? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog biznesu Iwoną Golonko.
W ostatnim odcinku "Mam Talent TVN" mogliśmy zobaczyć niesamowity pokaz psich sztuczek i akrobacji w wykonaniu "Dogs of Anarchy" czyli Aleksa Borysewicza oraz jego dwóch psów Kiry i Bregi. O swojej miłości do czworonogów, wspólnych treningach oraz o tym jak psy pomogły mu przetrwać trudny okres w życiu i pokonać nieśmiałość, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN Annie Kalczyńskiej i Andrzejowi Sołtysikowi.
Samiec pszczoły storczykowej, aby uwieść samicę przygotowuje dla niej perfumy. Z jakich składników? A jak uwodzą gupiki, kaczki mandarynki i jelenie? O zalotach w świecie zwierząt opowiadał w Dzień Dobry TVN - jak zwykle bardzo interesująco - biolog Łukasz Bożycki.
Właściciele mieszkań niechętnie wynajmują swoje lokale osobom z dziećmi. Obawiają się m.in. tego, że w razie wypowiedzenia umowy będą musieli zapewnić najemcom lokal socjalny. Co osoba starająca się o najem mieszkania może zrobić, aby obawy właściciela zniknęły? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN prawnika Jacka Kosińskiego.
Od kilku lat jednemu z podręczników do języka polskiego dla szóstej klasy zarzuca się, że jest daleki od idei świeckiej szkoły, ponieważ znajdują się w nim m.in. treści z Pisma Świętego, homilie Jana Pawła II, czy hymny religijne. O kontrowersjach związanych z tą książką rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Marcinem Celińskim z komitetu "Świecka Szkoła" i dyrektorem szkoły Jackiem Staniszewskim.
W Stanach Zjednoczonych wielu skazanych odsiadujących dożywocie lub oczekujących na egzekucję, otrzymuje od kobiet po kilkaset listów miłosnych. Dlaczego panie decydują się na relacje z mordercami, gwałcicielami, którzy nie mają szans na wyjście z więzienia? Czy w Polsce takie zjawisko też jest spotykane? Czy kobiety morderczynie otrzymują listy miłosne od mężczyzn?
Jakie są kryteria wg. których można ocenić polskość naszych domów i mieszkań? Filip Chajzer, zainspirowany memem internetowym, postanowił sprawdzić jakie są najważniejsze i najbardziej charakterystyczne wyznaczniki polskości w naszych mieszkaniach. Jak w tym rankingu wypadają Wasze domy?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ewelinę Rydzyńską, która opowiedziała o najnowszych trendach ślubnych. Stylistka proponuje zarówno klasykę, jak i rustykalne klimaty nawiązujące do lat 20. Dla odważniejszych panien młodych Ewelina przygotowała ślubny kombinezon. W takiej kreacji na pewno zwrócicie na siebie uwagę! Hitem przyszłego sezonu będzie natomiast elegancki minimalizm w stylu sukni Meghan Markle.
Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko po 40. Zazwyczaj są to ciąże wyczekane, stąd też dojrzałe mamy są spokojniejsze. Należy jednak pamiętać, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko powikłań w trakcie ciąży. Zwiększa się np. ryzyko wad wrodzonych. Ciężarna po 40. musi by pod stałą kontrolą lekarską. Czego najbardziej obawiają się dojrzałe matki? I co może dać dziecku dojrzały rodzic? W studiu Dzień dobry TVN zapytaliśmy o to Marzenę Dębską, ginekolog, położnik oraz Monikę Perkowską, psycholog dziecięcą.
Podczas I wojny światowej kobiety zrzuciły kapelusze, gorsety, skróciły spódnice i poszły do pracy. Po zakończeniu działań wojennych nie dały się już zapędzić do domu i zaczęły na dobre walczyć o swoje prawa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pisarza, scenarzystę i feministę Stanisława Krzemińskiego, aby powiedział nam, jak polskie kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze, o jakie inne sprawy walczyły po zakończeniu I wojny światowej i z jakich środowisk się wywodziły. Dlaczego nasz gość uważa się za feministę?
Z jednej strony nasza prywatność jest konstytucyjnie chroniona. Z drugiej zaś, mamy prawo do sprawiedliwego sądu. Czy w świetle polskiego prawa pracodawca może nagrywać rozmowy pracowników? Zapytaliśmy o to radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego. W studiu Dzień Dobry TVN prawnik zaznaczył, że sąd traktuje nagrane rozmowy jako dowód. Czy jeżeli używamy telefonu służbowego, to rozmowy również mogą być nagrywane?
Ewa i Sylwester Wiśniewscy poznali się w szkole cyrkowej w Julinku. Po jej ukończeniu przez wiele lat jeździli z cyrkiem po Polsce i świecie. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli nam o trudach i radościach cyrkowego życia oraz założonej przez siebie grupie akrobatycznej, którą nazwali Fabryką cudów.
W drugiej połowie września rozpoczyna się okres godowy jeleni. W tym czasie ryki zwierząt są tak donośne, że można je usłyszeć w promieniu kilku kilometrów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy przyrodnika Marcina Kostrzyńskiego, aby zapytać o zwyczaje jeleni w trakcie rykowiska. Czy jelenie podczas rykowiska są groźne dla ludzi?
Karolina Sołowow jest córką jednego z najbogatszych Polaków i żoną znanego sportowca Rafała Sonika. Jest też przewodniczącą rady Fundacji "Fabryka marzeń" wspierającej mniej zamożne rodziny. Jedną z podopiecznych organizacji jest Pani Edyta Piątek. W jaki sposób pomogła jej fundacja? Sprawdziła to prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman.
Reklamy z lat 90. ubiegłego wieku bardzo się różnią od tych, które możemy oglądać obecnie. Wydają się mniej dynamiczne, prostsze, a czasami niedopracowane graficznie. W jakiej technologii powstawały? Kto je tworzył? Zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN: współprowadzącą agencję reprezentującą twarze mediów Agatę Jakóbczak i właściciela agencji aktorskiej Jerzego Gudejko.
Jakie trendy będą obowiązywać tej jesieni jeżeli chodzi o dekorację ślubną? Okazuje się, że wcale nie pastele. Izabela Janachowska w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o najnowszych tendencjach ślubnych. Modne będą dodatki w kolorze wina, purpury, fioletu czy burgundu. Jeżeli chodzi o bukiet panny młodej to w tym sezonie stawiamy na nieoczywiste rozwiązania. Co to znaczy?
Jak pokazują badania CBOS, mężczyźni są ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej równie często, co kobiety. Statystyki pokazują, że jedynie 10% poszkodowanych mężczyzn zgłasza stosowanie przemocy na policję. Model kulturowy mówi wyraźnie, jeżeli dajesz się kobiecie poniewierać i bić, nie jesteś mężczyzną. Dlatego jak zauważyła psycholog, dr Małgorzata Majewska, skutki przemocy fizycznej mają podwójne znaczenie. Po pierwsze mówimy o nadużyciu przemocowym, po drugie bity mężczyzna zostaje wykluczony z męskiej wspólnoty. Przed sądem jest o wiele trudniej wykazać winę kobiet znęcających się nad mężczyznami. Dlaczego? Jak udowodnić przemoc?
Przygoda z siłownią zaczęła się u Ireny Wielochy od gór. 66-latka od młodości chodziła po górach. Po kilku latach przerwy związanej z macierzyństwem, by wrócić do pieszych wycieczek górskich, Pani Irena musiała wrócić do formy. Dzięki samozaparciu i ciężkiej pracy schudła 24 kg. Irena Wielocha chodzi na zajęcia fitness pięć razy w tygodniu. Dziś jest inspiracją dla swoich młodszych koleżanek. Co o jej postępach mówi trener?