Gry planszowe dla dzieci i dorosłych,czyli niestandardowa rodzinna rozrywka

Rodzina gra w planszówki
Fot. Hero Images / Getty Images
Gry planszowe przeżywają teraz swój prawdziwy renesans. Gdy jeszcze kilka lat temu kojarzyły się głównie z Grzybobraniem i Monopoly, dziś trudno odnaleźć się w morzu dostępnych tytułów. Wybór odpowiedniej planszówki wcale nie jest taki prosty, należy go dostosować do liczby graczy, czasu rozgrywki, a przede wszystkim do poziomu trudności.

Zobacz też:

Co oglądać w Wielkanoc? Program TV

Najlepsze gry planszowe pozwalają graczom na kilka godzin przenieść się do innej rzeczywistości. Ich przewagą nad grami komputerowymi jest to, że przy okazji można spędzać czas z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi. Integracja i interakcja to ważne słowa w świecie gier planszowych. Jeśli jeszcze nie wkroczyłeś do tego świata, to nic straconego, nigdy nie jest za późno, żeby zacząć, zwłaszcza że każda kolejna gra to nowe zasady i reguły, które każdy i tak będzie musiał przyswoić. Jeśli więc jesteś początkującym graczem, nie przejmuj się – w świecie gier każdy startuje z tej samej pozycji.

Najlepsze gry planszowe

Poniżej znajduje się kilka ciekawych propozycji, które z powodzeniem bawią graczy na całym świecie:

1. Scrabble – to jedna z najbardziej znanych gier planszowych na świecie, została stworzona w 1938 roku! Gra polega na układaniu na planszy wyrazów z ograniczonej liczby liter i w specjalnie określonych warunkach. To wspaniała gra rodzinna , która rozwija intelektualnie, zapewnia dużą dawkę zabawy, a przede wszystkim – wzbogaca słownictwo.

2. Cluedo – to także dość wiekowa gra, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kryminałów i przygód Sherlocka Holmesa. Gra pozwala na wcielenie się w jedną z sześciu podejrzanych postaci. Celem graczy jest odgadnięcie, kto, gdzie i w jaki sposób zabił. To interesująca gra planszowa dla młodzieży i dorosłych.

3. Monopoly – gra pochodzi z 1935 roku, w Polsce bardziej znany jest jej polski odpowiednik – Eurobusiness . Gra polega na tworzeniu swoich miast i państw, które mogą zostać wykupione przez każdego z uczestników. W toku gry można albo zbić majątek, albo doprowadzić się do bankructwa – wszystko zależy od szczęścia i umiejętności strategicznych. Ta gra zdecydowanie należy do gier planszowych dla całej rodziny . Uczy umiejętności zarządzania, podejmowania ryzyka i negocjacji.

4. Ryzyko – gra powstała w 1957 roku. To typowa gra strategiczna. Gracze dążą do tego, by zapanować nad całym światem, walcząc swą armią z resztą uczestników rozgrywki. Bardzo ważne jest w tej grze, by umieć przewidywać ruchy przeciwnika i równocześnie potrafić wchodzić w korzystne sojusze. To dobra gra planszowa dla każdego, kto lubi wyzwania!

5. Zgadnij kto to – to świetna gra planszowa dla dwojga , najlepiej dla rodzica i malucha. Jest odpowiednia dla dzieci, które ukończyły 6 rok życia. W wersji podstawowej są dostępne plansze z postaciami ludzkimi i zwierzęcymi. Na początku gry wybiera się planszę, następnie – swoją postać. Celem przeciwnika jest odgadnięcie, którą z postaci wybrała druga osoba. Do odpowiedzi mogą doprowadzić pytania, na które przeciwnik musi odpowiadać zgodnie z prawdą, ale tylko prostym „tak” lub „nie”.

6. Farmer – to także fajna gra planszowa dla dziecka . Gracze zostają w niej farmerami, którzy hodują zwierzęta i starają się powiększyć swe stado. Ta gra również nadaje się dla dziecka, które osiągnęło już wiek 6 lat. Idealnie sprawdzi się jako wprowadzenie do planszowego świata.

7. Dixit – to gra, która sprawdzi się dosłownie wszędzie. Mogą w nią grać dzieci, młodzież i dorośli, a wszystkim przyniesie dużą dawkę radości! Gra rozwija wyobraźnię i uczy uważności i budowania luźnych skojarzeń. Polega na tym, że każdy z graczy kolejno wymyśla hasło, które kojarzy mu się z jego kartą, następnie uczestnicy wskazują swoje, które pasują do wypowiedzianego hasła. Wszystkie karty są tajne, zadaniem graczy jest odgadnięcie, która spośród wybranych kart należała do narratora. Zadaniem narratora jest wymyślenie takiego hasła, które ktoś zdoła odgadnąć, a równocześnie nie będzie na tyle oczywiste, że zrobią to wszyscy.

8. Wsiąść do pociągu – to świetna gra planszowa dla nastolatków , ale przypadnie także do gustu wprawnym i starszym graczom. Polega na budowaniu trasy kolejowej między miastami. Reguły gry są proste, ale jak się okazuje, budowa sieci kolejowej wcale nie należy do łatwych zadań. To zdecydowanie strategiczna gra planszowa .

9. Robinson Crusoe – to przygodowa gra planszowa , która zadowoli wszystkich fanów podróży. Jest odpowiednia dla dzieci, które ukończyły 10 lat. Gra daje niepowtarzalną możliwość wcielenia się w członka załogi statku. Celem rozgrywki jest poszukiwanie skarbów i stopniowe odkrywanie tajemnic bezludnej wyspy. Gra ma bardzo proste reguły, co sprawia, że łatwo rozpocząć kolejną przygodę.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes