Dziś piątek trzynastego! Wierzycie w przesądy? Jakie są najpopularniejsze? Jak odczarować piątek trzynastego? Dziś o przesądach w studiu Dzień Dobry TVN opowiadała astrolog Miłosława Krogulska.
Piątek 13 powszechnie jest uznawany za dzień pechowy. Taki przesąd spotkamy nie tylko w Polsce, a i w Niemczech, Czechach, Danii, Estonii, a nawet na Filipinach. Ludzie, którzy wierzą w pechowość tego dnia, zazwyczaj są bardzo ostrożni. Jakie jeszcze przesądy mamy? Skąd się wzięły i dlaczego w nie wierzymy?
Skąd się wzięły przesądy?
Każda kultura ma swoje przesądy. Jak przyznała Miłosława Krogulska, powszechnie uważa się, że przesąd to irracjonalne przekonanie, że dwie rzeczy lub czynności, które nie są ze sobą logicznie związane, jednak się łączą i wpływają na siebie. Przesądy mogą wywodzić się z dawnych rytuałów religijnych, ale też wierzeń magicznych, zgodnie z którymi trzeba chronić się przed wywołaniem zagrożenia ze strony 'niewidzialnego'. Przesądy zmieniają się wraz z kulturą i cywilizacją, o jednych zapominamy, inne się pojawiają. Są zakorzenione w naszej psychice, bo nie wszystko na świecie poddaje się naszej kontroli. Szukamy w nich wyjaśnienia tego, co się nam przydarza, kiedy inne metody zawadzą lub chcemy zakląć przeszłość, aby uniknąć problemów.
Czasami lubimy się czegoś bać, to jest całkowicie irracjonalne i trudno jest nie ulegać presji i mani tego, że w piątek trzynastego zdarzy się nieszczęście. Kiedy wszyscy się boją, to my też przejmujemy tę energię i zaczynamy łączyć różne rzeczy, które wcale nie muszą być ze sobą związane.
– powiedziała Miłosława Krogulska.
Czy ludzie przeważnie wierzą, czy nie wierzą w przesądy?
Odpowiedź na pytanie, czy ludzie wierzą w przesądy, jest trudna, gdyż badania są trudne do zweryfikowania. Część ludzi zapytana na ulicy o obawy związane z przesądami nie przyznaje się do strachu.
Nie da się uciec od przesądów. Przesądy są częścią kultury, w jakiej żyjemy. My przejmujemy je od starszych pokoleń i modyfikujemy je od naszych czasów. Gdzieś w tle całych przesądów istnieje magiczne myślenie, które mówi, że naruszając przesąd, możemy wejść w strefę, która może być dla nas niebezpieczna.
- dodała Miłosława Krogulska.
Najpopularniejsze przesądy, w które wierzymy
- Przechodzenie pod drabiną – wróży ogromnego pecha.
- Rozsypana sól – ktoś w rodzinie się pokłóci.
- Czarny kot
- Rozbite lustro – siedem lat nieszczęścia.
- Wracanie się z drogi –przerwanie raz rozpoczętej podróży nieuchronnie wróży w niej pecha.
- Witanie się przez próg – złe moce z zewnątrz zostaną przeniesione do domu
- Podkowa na szczęście – zawieszona nad drzwiami ma zapewniać pomyślność całemu domowi i jego mieszkańcom
- Spotkanie zakonnicy – ktoś zachoruje lub umrze
- Odpukać w niemalowane – by ustrzec się przed niepowodzeniem, nieszczęściem
- Wstanie z łóżka lewą nogą – będzie zły dzień
- Zabicie pająka – ma przynosić pecha, a nawet nieszczęście
- Otwieranie parasola w domu – skutkuje wypadkiem lub innymi nieszczęściami
- Buty stojące na stole – przynosi pecha lub zwiastuje kłótnię, lub właściciel butów zbankrutuje, lub zabraknie jedzenia itd.
- Szycie na kimś – „zaszycie” rozumu osobie, na której się szyje
- Kukanie kukułki – wiele znaczeń: zły rok, choroba, odlicza, ile pożyjemy
- Czerwona wstążeczka – odegnanie złych mocy
Zobacz też:
Zimny Księżyc. Przed nami ostatnia pełnia w tym roku
Astrolog o laniu wosku. Który symbol wróży powodzenie?
Wypatruj korzystnych znaków. Czym jest dobry omen?
Autor: Nastazja Bloch