Rozwój motoryczny niemowlaka jest czymś, co zachwyca rodziców. Wydaje się to nieprawdopodobne, że pociecha jest w stanie tak szybko zdobywać kolejne zdolności fizyczne. Jak to dokładnie przebiega, miesiąc po miesiącu?
Rozwój niemowlaka – 2. miesiąc
Rozwój fizyczny niemowlaka 2. miesiącu jest znaczący, ponieważ dziecko zaczyna śledzić wzrokiem poruszające się przedmioty, coraz bardziej interesują go różne dźwięki, a ruchy rąk stają się lepiej skoordynowane. Maluszek może zacząć się także uśmiechać, choć najczęściej w sposób jeszcze nieświadomy. Dziecko zaczyna chwytać to, co ma w zasięgu ręki i wkładać do buzi. W ten sposób coraz lepiej poznaje otaczający go świat.
Rozwój niemowlaka – 3. miesiąc
Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka jest równie imponujący, jak młodszego dziecka. Coraz bardziej panuje nad swoim ciałem, bo np. potrafi zdecydowanie pewniej chwytać różne zabawki. Oczywiście zazwyczaj nie jest w stanie ich utrzymać zbyt długo, ale z dnia na dzień będzie się poprawiał również pod tym względem. Jeśli je położymy na brzuszku, to zapewne podniesie głowę.
Rozwój niemowlaka – 4. miesiąc
Rozwój 4-miesięcznego niemowlaka pod względem fizycznym potrafi zachwycić niejednego rodzica, babcię czy dziadka. Trudno się temu dziwić, skoro w tym momencie waga dziecka jest zazwyczaj dwukrotnie większa niż w dniu urodzenia. Maluszek może już dość długo utrzymywać główkę w pionie. Bardzo lubi oglądać świat, spacerując na rękach mamy, czego nie warto mu ograniczać. Dziecko ma zdecydowanie silniejsze mięśnie szyi niż jeszcze parę dni wcześniej, ale trzeba pamiętać, że ćwiczenia są ciągle wskazane. Jak mu to umożliwić? Na przykład poprzez jak najczęstsze kładzenie go na brzuszku oraz przekręcanie na dwa boki podczas codziennej pielęgnacji. Rodzice powinni stymulować linię środka. Dzięki temu dziecko rozwinie symetryczną postawę w przyszłości.
Rozwój niemowlaka – 5. miesiąc
Rozwój 5-miesięcznego niemowlaka widać przede wszystkim po turlaniu się. Coraz większa sprawność fizyczna sprawia, że dziecko może zacząć bawić się różnymi zabawkami. Na tym etapie doskonale spisują się wszelkiego rodzaju grzechotki – szczególnie te, które mogą turlać się po dywanie. Niemowlak potrafi sam przekręcić się z pleców na brzuszek, dlatego nie można już pozostawiać go samego nawet na sekundę. Trzeba pamiętać, że w tym wieku leżenie na brzuszku jest w pełni bezpieczne tylko pod czujnym okiem rodziców. Wiele dzieci w tym okresie jeszcze nie zawsze dobrze się przewraca. Podczas przeturlania się z pleców na brzuch może dojść do niecałkowitego obrócenia się dziecka, bo np. jedna rączka nadal utyka pod brzuchem. W takiej sytuacji warto pomóc dziecku dobrze się ułożyć i nawet po kilka razy dziennie zachęcać go do ponownych ćwiczeń.
Rozwój niemowlaka – 6. miesiąc
Rozwój ruchowy niemowlaka w 6-miesiącu jest widoczny przede wszystkim przez to, że dziecko umie już podnieść główkę zarówno wtedy, gdy leży na plecach, jak i na brzuszku. Może już zacząć próbować podnosić się na rękach i nóżkach, co jest podstawą do przyszłego raczkowania. Dziecko wie, jak przełożyć przedmiot z ręki do ręki, dlatego zabawki sprawiają mu coraz większą radość.
Rozwój motoryczny niemowlaka w trakcie pierwszych sześciu miesięcy życia jest ogromny, jeśli porównany sprawność półroczniaka do sprawności noworodka. W zasadzie już nigdy później nie rozwinie się tak szybko, jak właśnie w ciągu tych kilku pierwszych miesięcy życia.
W kolejnych miesiącach dziecko nadal się rozwija. Zaczyna raczkować, próbuje siadać, może przekręcić się z brzuszka do pozycji siedzącej i na odwrót. Zaczyna się podnosić, a gdy uda mu się złapać jakiegoś przedmiotu, to nawet chwilę postoi na wyprostowanych nóżkach. A stąd już tylko krok do samodzielnego chodzenia, na które rodzice tak bardzo czekają.
Jak wspierać fizyczny rozwój niemowlaka?
Rodzice, dbający o rozwój motoryczny dziecka, powinni każdego dnia mobilizować go do podejmowania kolejnych prób uczenia się czegoś nowego. Do tego przydatne będą różnego rodzaju maty dla niemowlaków oraz zabawki zachęcające do ruchu, jak np. samodzielnie kręcące się i uciekające kule z muzyką i światełkami.
Zobacz także: Kolorowe zabawki dla niemowląt to dobry pomysł?
Autor: Adrianna Kowalczyk