Okres noworodkowy i niemowlęcy to czas dynamicznych zmian w wyglądzie i zachowaniu każdego malucha. Etapy te znacznie się od siebie różnią. Dowiedz się, kiedy noworodek staje się niemowlęciem i co to oznacza.
Kiedy noworodek, a kiedy niemowlę
Pierwsze 28 dni życia dziecka nazywamy okresem noworodkowym. W tym czasie maluch adaptuje się do warunków całkowicie odmiennych od tych, do jakich przyzwyczajony był w łonie matki. Substancje odżywcze były mu dostarczane jakby bez jego zaangażowania. Noworodek ma niecały miesiąc, aby się dostosować i sprostać wielu wyzwaniom.
Kiedy noworodek staje się niemowlęciem , jest już wstępnie przystosowany do nowego środowiska, jednak czekają go kolejne bardzo intensywne zmiany, jakie będą zachodzić w jego wyglądzie i zachowaniu. Okres niemowlęcy trwa od ukończenia 1. miesiąca do ukończenia przez dziecko 1. roku.
Noworodek czy niemowlę - różnice w wyglądzie
Noworodek zaraz po urodzeniu nie przypomina swoim wyglądem słodkich bobasów okresu niemowlęcego, choć dla każdego rodzica z pewnością jest najpiękniejszym cudem. Jego skóra bywa zaczerwieniona, pomarszczona i pokryta mazią płodową. Na całym ciele noworodek może być pokryty delikatnymi włoskami, który powinien się zetrzeć w ciągu pierwszych tygodni. Jego głowa może być nieproporcjonalnie wydłużona, oczy zaczerwienione i podpuchnięte. Stopy i dłonie mogą być sine, a ciało dziecka lekko żółtawe. W ciągu kilku dni po urodzeniu maluch może stracić na wadze. Jeśli spadek masy ciała wyniesie do 10 procent wagi urodzeniowej, nie należy się przejmować, gdyż jest to spowodowane wydalaniem płynów i smółki, czyli pierwszego stolca.
Od kiedy noworodek staje się niemowlęciem , wiele w jego wyglądzie się zmienia. Jego skóra się wygładza. Niemowlę powinno być już bardziej zaróżowione, zaokrąglone, jego głowa owalna i bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Stopy i dłonie też się wygładzają i znika ich sinawy odcień. W ciągu roku rośnie jego sprawność, mięśnie są coraz mocniejsze, zwiększa się stopniowo masa i długość ciała. Kiedy niemowlę ukończy rok, powinno już ważyć około trzech razy więcej niż zaraz po urodzeniu, a jego długość powinna być zwiększona o połowę.
Noworodek a niemowlę - jaki jest noworodek?
Między zachowaniem noworodka a niemowlęcia można dostrzec wiele różnic. Do ukończenia pierwszego miesiąca dziecko zazwyczaj dużo śpi, może przesypiać nawet 21 godzin na dobę. Często też budzi się na karmienie, gdyż nie może naraz dużo zjeść. Noworodek karmiony naturalnie będzie nawet częściej domagał się jedzenia, ponieważ mleko matki łatwiej się trawi. Może niekiedy zwrócić pokarm - takie ulewanie powinno z czasem minąć.
Pierwszy stolec noworodka (smółka) może zadziwić młodych rodziców swoją lepką, gęstą konsystencją i zielonkawą barwą, lecz nie ma powodów do obaw. Kolejne stolce mogą być brązowe, żółtawe, a przy tym rzadkie. Noworodki tylko w niektórych przypadkach miewają zaparcia (częściej, gdy są karmione sztucznie), zazwyczaj wypróżniają się bardzo często - po każdym karmieniu, a nawet częściej. Nie oznacza to biegunki, układ pokarmowy dziecka powinien przystosować się do pokarmu i działać już lepiej w okresie niemowlęcym.
Noworodek lubi słodki smak mleka matki i przy pomocy węchu potrafi wyczuć pierś matki. Preferuje spokojne otoczenie, źle znosi hałas, który może go rozpraszać i uniemożliwiać zaśnięcie. Bezpiecznie czuje się, kiedy jest blisko matki, otulony w coś miękkiego i ciepłego. Widzi niewyraźnie z odległości około 25 cm.
Noworodek a niemowlę - jakie jest niemowlę?
W okresie niemowlęcym dziecko śpi średnio 12-16 godzin na dobę. Jego rytm dobowy z czasem się reguluje i niemowlę potrafi odróżnić dzień od nocy, nocą śpiąc dłużej. Rzadziej domaga się jedzenia, bo ssanie piersi nie jest dla niego już tak dużym wysiłkiem jak na początku i potrafi się wystarczająco najeść. Maluch powinien też rzadziej, ale regularnie się wypróżniać.
Jadłospis niemowlęcia od około 6. miesiąca rozszerza się o produkty stałe. Niemowlę nadal je głównie mleko, ale stopniowo poznaje nowe smaki i wyrabia sobie preferencje.
Pod koniec pierwszego roku życia niemowlę może wypowiedzieć pierwsze słowa. Proces ten jednak jest długi i zaczyna się od głużenia, a następnie gaworzenia.
Niemowlak z miesiąca na miesiąc jest coraz sprawniejszy. Uczy się najpierw trzymać głowę prosto, chwytać zabawki, samodzielnie siadać, by w końcu raczkować i podejmować próby stawiania pierwszych kroków.
Pierwszy rok życia dziecka to dla niego okres intensywnych zmian. Od trudnego przystosowywania się do nowych warunków poza łonem matki w okresie noworodkowym do pierwszych słów i kroków pod koniec niemowlęctwa - dziecko musi pokonać długą drogę. Pierwsze urodziny dziecka napawają rodziców wielką dumą i nic dziwnego, że są zazwyczaj obchodzone z wielką pompą.
Zobacz także: Co widzi i czuje noworodek?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN