Jak nauczyć psa czystości? Pomocne akcesoria i wskazówki

Jak nauczyć psa czystości? Pomocne akcesoria i wskazówki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt
Jak nauczyć psa czystości od szczenięcego wieku? To jedno z głównych pytań stawianych sobie przez świeżo upieczonych właścicieli psów. Oduczenie psa sikania w domu wymaga tak naprawdę sporego zaangażowania i wytrwałości jego właściciela.

Osiągnięciu celu służą różne pomoce, np. mata do sikania dla psa. Pozostaje „tylko” nauczyć szczeniaka sikania na taką matę, co nie jest zadaniem łatwym. Gdy już zdołamy się z nim uporać, pojawia się kolejne wyzwanie, czyli jak nauczyć psa sikać na dworze.

Jak nauczyć psa czystości w domu?

Jak nauczyć szczeniaka czystości? – to jedno z tych pytań, które zadają sobie nowi właściciele psów, a także niedoszli właściciele, których do zakupu czworonoga zniechęca już sama myśl o sprzątaniu po nim, nawet w domu. Jak nauczyć psa sikania na dworze? – to wyzwanie, przed którym stają zarówno właściciele szczeniaczków, jak i osoby, które przejęły opiekę nad dorosłym psem, np. takim, który nie był wcześniej chowany w domu. Dla nich pytanie brzmi często: jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu? 

Jak nauczyć psa sikać na dworze?

Każdy właściciel psa wolałby, żeby jego pies sikał na dworze. Od tego zależy przecież zachowanie czystości w domu, uniknięcie nieprzyjemnego zapachu, plam na podłodze, dywanie, meblach. Jak nauczyć psa sikać na dworze? Tego zadania powinniśmy się podjąć, gdy tylko szczeniak pojawi się w naszym domu. Instynkt nakazuje mu załatwianie się z dala od miejsca, w którym najczęściej przebywa i śpi. Trzeba więc zorganizować mu miejsce, w którym będzie mógł załatwić potrzebę, jeśli oczywiście nie zdążymy w porę wyprowadzić go na zewnątrz. Najbardziej pożądany jest wariant, gdy mały pies załatwi się w ogrodzie. Już od pierwszych dni powinniśmy dać mu do zrozumienia, które miejsce jest do tego przeznaczone, np. zanosząc go tam w odpowiedniej chwili. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego miejsce o podobnym przeznaczeniu warto zorganizować na bardzo wczesnym etapie także w domu, możliwie blisko wyjścia. Tymczasowo przestrzeń tę niektórzy radzą wyłożyć np. gazetami. W sprzedaży dostępne są też podkłady, maty absorbujące psi mocz. 

>>> Zobacz też: 

Jak karmić psa – co powinien jeść pies i ile razy dziennie go karmić? Jak pomóc psu z nadwagą?

Zazwyczaj na początku pies sika w domu . Co robić w takiej sytuacji? Bacznie go obserwować, by wychwycić zachowania świadczące o tym, że zbliża się właśnie ten moment. Jakie to mogą być symptomy? Przykładowo pies zaczyna się intensywniej poruszać, piszczeć lub ucieka nam z oczu. Jeśli zaobserwujemy, że po takich zachowaniach przeważnie sika w domu, to jesteśmy na dobrej drodze, żeby w porę zareagować. To dobry moment, by oduczyć szczeniaka sikania w domu . Jak? Reagując szybko, ale spokojnie. Brzmi to dość przewrotnie, ale jeśli nasze ruchy będą zbyt gwałtowne, możemy przestraszyć pupila, a to poskutkuje tym, że będzie starał się ukrywać z załatwianiem potrzeb. Najlepiej spokojnie przenieść psa na zewnątrz i zostawić w tym samym miejscu, które wcześniej do tego celu wybraliśmy. Dać mu chwilę na powęszenie, upewnienie się, że to jest „to miejsce”. Warto być przy nim, starając się go nie rozpraszać. Ważne, aby nie przeoczyć momentu, gdy skończy. Właśnie wtedy powinien zostać pochwalony za „wzorowe” zachowanie. Nagrody mogą być różne, ważne, żebyśmy mieli pewność, że pies poczuł się doceniony – po naszej pochwale będzie merdał ogonem, entuzjastycznie poszczekiwał czy próbował skakać na nas z radości. 

A ile pies wytrzyma bez sikania? Szczenię musi wyjść na zewnątrz średnio raz na godzinę, ale najlepiej zdać się na obserwację jego nawyków. 

Zobacz film: Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Z wzajemnością!

Mata do sikania dla psa

Stało się. Mimo naszych starań pies sika w domu. Co robić? Początkowo pomocna będzie mata dla psa do sikania . Takie maty sprzedaje się przeważnie w opakowaniach po kilkadziesiąt do stu sztuk. Są to jednorazowe, kilkuwarstwowe podkłady, które pochłaniają mocz psa i jego zapach. Co więcej, dostępne są również maty dla psa do sikania o zapachu trawy . Jednym z polecanych przez hodowców sposobów na to, żeby oduczyć szczeniaka sikania w domu, jest wyłożenie matami całej powierzchni, jaką pies ma do dyspozycji. Szczeniak załatwia się z czasem w konkretnych miejscach, a my stopniowo odkładamy z podłogi niewykorzystane maty, zostawiając jedną w tym miejscu, które wybrał. To dość radykalna, ale dobra metoda, by nauczyć szczeniaka sikać na matę w tym samym miejscu. Z czasem staniemy przed kolejnym wyzwaniem: jak oduczyć psa sikania na matę ? A docelowo: jak oduczyć psa sikać w domu ? Bo to jest stan, do którego dążą wszyscy posiadacze psów. 

Dorosły pies sika w domu – co robić?

Mamy problem. Dlaczego pies sika w domu, w dodatku dorosły pies? Problem może mieć podłoże zdrowotne, np. choroby nerek, reakcja na leki. Przyczyną może być też typowe dla samców znaczenie moczem terenu albo wcześniejsze zaniedbania w wychowaniu psa. A jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu ? Niektórzy błędnie doradzają karanie, ale efektem może być to, że pies będzie się załatwiał w ukryciu, jednak nadal w domu. Sposoby są podobne jak w przypadku szkolenia szczeniaków (choć przyczyny są diametralnie inne). Częste wyprowadzanie i nagradzanie powinno przynieść z czasem pożądane efekty. 

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości