Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu i nauczyć go załatwiania swoich potrzeb na dworze?

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu i nauczyć go załatwiania swoich potrzeb na dworze?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt
Kiedy młody pies pojawia się w nowym domu, jest to zarówno dla niego, jak i dla właściciela stresująca sytuacja. Ważne, żeby już w tych pierwszych dniach oswajać się ze sobą nawzajem i wprowadzać prawidłową naukę czystości szczeniaka.

Trening czystości szczeniaka to ważne zadanie, które czeka każdego nowego właściciela czworonoga. W tym przypadku istotny jest czas i regularność, a także uważna obserwacja psa.

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?

Załatwianie się w domu to częsty problem właścicieli szczeniaków. Młody pies niezorientowany w panujących w domu zasadach nie wie, że jego zachowanie jest nie do zaakceptowania. Szczeniaki nie potrafią też długo trzymać moczu, dlatego kiedy rzadziej wychodzą na spacery, może im się zdarzyć załatwienie swoich potrzeb na dywan czy kanapę. Nauka czystości szczeniaka spoczywa na barkach właścicieli, dlatego warto wiedzieć, jak oduczyć szczeniaka sikania w domu. Na początek właściciel młodego psa musi jednak zdawać sobie sprawę, że do 4–5 miesiąca życia zwierzę znacznie częściej załatwia swoje potrzeby fizjologiczne niż dorosły pies, co wiąże się z częstszym wychodzeniem na zewnątrz. Powinien również pamiętać, że szczeniaki mają w zwyczaju opróżniać pęcherz po drzemce, jedzeniu i intensywnej zabawie, dlatego szczególnie wtedy należy im zapewnić możliwość spaceru. Warto także wiedzieć, że młode psy ras małych, takich jak maltańczyk czy chihuahua, trawią dużo szybciej niż szczenięta ras dużych, dlatego będą wymagały jeszcze częstszych spacerów. 

Kiedy szczeniak przestaje sikać w domu?

Wielu właścicieli młodych psów zastanawia się, jak długo szczeniak sika w domu. Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od ich postępowania od pierwszych dni przebywania psa w domu i tego, jak dużo czasu są w stanie poświęcić na trening czystości. Zalecany jest nawet kilkudniowy urlop, w trakcie którego właściciel, będąc z psem przez całe dnie, może go obserwować i właściwie reagować na jego potrzeby i zachowania. Pierwsze dni i tygodnie w nowym domu są dla nauki czystości kluczowe, gdyż wtedy właśnie pies ma możliwość poznania, jakie zachowanie jest właściwe, a które nie. W tym czasie właściciel będzie mógł wychodzić ze szczenięciem tak często, jak tego zwierzę potrzebuje. Nauczy się także rozpoznawać sygnały wskazujące, że pies potrzebuje załatwić swoje potrzeby. 

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze?

Jak uczyć szczeniaka czystości, aby pozbyć się problemu sikania w domu? Na początek należy poznać psa i nauczyć się rozpoznawać sygnały, które powinny alarmować właściciela o pełnym pęcherzu zwierzęcia. Oznakami, że pies będzie się wypróżniał, mogą być wiercenie się, przerwanie zabawy czy innej czynności, nagłe węszenie i kręcenie się. Świadczy to o tym, że szczeniak szuka odpowiedniego miejsca do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Właściciel, który poświęcił kilka dni na obserwację zwierzęcia, będzie świadomy tych sygnałów i powinien jak najszybciej wyjść z psem na zewnątrz. Wyprowadzany w ten sposób maluch po kilku czy kilkunastu razach powinien się zorientować, że sikać należy na dworze, jednak warto utrwalić mu to poprawne zachowanie. Po każdym wypróżnieniu poza domem dobrze jest nagrodzić psa smakołykiem, dotykiem, słowem czy zabawą. Nagrodzić można za każdą wskazówkę, że pies chce wyjść na dwór, i za każde wypróżnienie poza domem. Tym sposobem właściciel sprawi, że spacer i załatwianie swoich potrzeb na zewnątrz będą się zwierzęciu kojarzyły z samymi przyjemnościami. Nie należy się jednak przejmować i denerwować na psa, jeśli zdarzy mu się wysikać w domu bez żadnego ostrzeżenia. To jeszcze szczeniak, który może się zapomnieć i trzeba być w tej sytuacji wyrozumiałym. 

Nauka czystości szczeniaka – czego nie robić?

Stając się właścicielem psa, należy wiedzieć, że każde zwierzę jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Jedne czworonogi będą potrzebowały więcej uwagi i czasu podczas nauki czystości, inne natomiast pojmą po kilku dniach, że swoje potrzeby należy załatwiać na dworze. W kwestii częstotliwości wypróżniania nie należy sugerować się opisami ras czy radami innych właścicieli. Właściciel, który włoży nieco wysiłku w poznanie swojego psa, powinien móc dostosować pory i ilość spacerów do potrzeb szczeniaka.

Należy pamiętać, że karanie psa przemocą słowną czy fizyczną to zła metoda wychowawcza. Pod żadnym pozorem nie należy krzyczeć na psa, kiedy załatwi się w domu! Nie można również stosować się do przestarzałej i bardzo krzywdzącej rady, czyli wkładania nosa zwierzęcia w jego odchody za każdym razem, kiedy wypróżni się w domu. Szczenię nie skojarzy tej sytuacji ze swoim niepoprawnym zachowaniem i nie będzie wiedziało, jak się w przyszłości zachować. W przyszłości może to jedynie skutkować tym, że pies po załatwieniu się będzie miał w zwyczaju tarzanie się w swoich odchodach, a tego z pewnością każdy właściciel wolałby uniknąć. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!