Zwierzęta

Studenci projektują protezy dla psiaków. Dzięki ich pomocy Reksio znów może chodzić

Zwierzęta

Studenci projektują protezy dla psiaków. Dzięki ich pomocy Reksio znów może chodzić

Kilka lat temu Reksio uległ poważnemu wypadkowi. Wymknął się swojemu właścicielowi, pobiegł za drugim pieskiem i wpadł pod pociąg. W wyniku zdarzenia odniósł poważną ranę łapy, przez co trzeba ją było amputować. Z pomocą przyszedł mu student inżynierii biomedycznej, który zaprojektował dla niego protezę. 

Niedługo po swoim wypadku, Reksio wraz z mamą i rodzeństwem trafił do przytuliska. Ich właściciel zachorował i nie był w stanie dłużej zajmować się pieskami. Rodzina Reksia szybko znalazła nowe domy, ale on, ze względu na swoją niepełnosprawność, został sam.

Protezy dla zwierząt

Studenci inżynierii biomedycznej uczą się tworzyć konstrukcje różnego typu protez dla ludzi. Jeden ze studentów postanowił, że jego projekt przeznaczony będzie dla zwierzęcia.

To było dosyć duże wyzwanie, ponieważ biomechanika człowieka różni się od biomechaniki zwierzaka 

– zauważyła dr inż. Agnieszka Mackiewicz, wykładowczyni Inżynierii Biomedycznej na UZ.

Filip Andruszkiewicz, obecnie absolwent Inżynierii Biomedycznej na UZ, udzielał się jako wolontariusz w przytulisku. Przychodził tam w weekendy i pomagał wyprowadzać zwierzęta. Pewnego razu zapytał, czy jest piesek, który potrzebowałby protezy. Okazało się, że jest Reksio. Psiak, z racji swojego wieku, zaczynał mieć problemy z poruszaniem się na 3 łapkach. Proteza okazała się być dla niego wybawieniem.

Zwierzęta, które dostają nową protezę, przechodzą zwykle okres przygotowawczy, podczas którego uczą się na niej chodzić. Trwa to na ogół od kilku tygodni, do kilku miesięcy. W przypadku Reksia, nauka nie była potrzebna. Piesek już od pierwszego dnia był w stanie poruszać się z protezą.

Widać, że jest weselszy. Jest bardziej energiczny na spacerach. Potrafi się przebiec, ładnie chodzi 

– powiedziała Danuta Kielesińska, opiekunka Reksia.

Protezy przyszłości

Brak odpowiednio dopasowanej protezy może skutkować nierównomiernym obciążeniem kręgosłupa podczas ruchu. W konsekwencji zwierzę porusza się mniej, jego metabolizm zwalnia, a układ hormonalny przestaje funkcjonować prawidłowo. Sytuacja ta może doprowadzić do niewydolności organów wewnętrznych, degeneracji kręgosłupa i całego układu kostnego.

Nasza nauka rozwija się ostatnio bardzo szybko, zarówno pod względem materiałów, jak i informatyki. Perspektywy dla inżynierii biomedycznej rosną bardzo szybko. Niezależnie od tego, czy jest to człowiek, czy zwierzę, organizm żywy może na tym skorzystać 

– zauważył twórca protezy Reksia.

Protezy opracowywane jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, wykonano z materiałów metalicznych, które były nie tylko ciężkie, ale i trudne do wytwarzania. Aktualnie do ich produkcji wykorzystuje się technologię druku 3D. Powstające obecnie protezy mają porównywalną, a niekiedy nawet lepszą wytrzymałość od modeli wykonanych z metalu. Dodatkowo są dużo lżejsze i mniejsze, a ich koszt zamiast kilku tysięcy wynosi zaledwie kilkaset złotych.

Pomocni studenci

Studenci z Uniwersytetu Zielonogórskiego nie stracili zapału i dalej niosą pomoc niepełnosprawnym zwierzakom. Po Reksiu przyszedł czas na Lolo. Od pieska pobrano już wszelkie pomiary potrzebne do wykonania prototypu, dzięki któremu będzie można optymalnie dopasować protezę i zapewnić mu komfort chodzenia.

W tym roku zaplanowane są dwa tego typu przedsięwzięcia. Wciąż trwają poszukiwania kolejnego pieska, który skorzysta z pomocy studentów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Przygarnij czworonoga. Pieski ze schroniska w Korabiewicach szukają kochającego domu

Pies Zenek - jedyny w Polsce lotniskowy terapeuta

Podaruj zwierzakom miłość. Gucio, Maja, Putka i Klejnotka czekają na adopcję

Co sądzisz o tym artykule?
75
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
27.11.2020
Annak
Świetne działania studentów. Korzyść dla nich i dla ratowanych zwierzaczków.