Piotr Seiko Yamaguchi jest inżynierem robotyki, który na co dzień pracuje w japońskiej agencji kosmicznej. Wiedzą i umiejętnościami dokłada cegiełkę do przyszłych ludzkich lotów na księżyc i na ISS. Jak wygląda jego praca? O tym opowiedział w rozmowie z Robertem Stockingerem.
Triduum Paschalne to trzy dni, w które wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Te szczególne uroczystości są dla chrześcijan najważniejszym okresem w roku.
Mariusz Rzepka, znany szerzej jako #TataMariusz, od ponad roku nagrywa i czyta w wirtualnym świecie wiersze, opowiadania i bajki. Jego projekt dostępny jest w Internecie za darmo dla każdego, kto zechce go posłuchać.
"Stobniczanie" to zespół folklorystyczny z Choszczna. W swoim repertuarze mają tańce i przyśpiewki z całej Polski. Stroje tancerzy również nawiązują do różnych ludowych regionów. Poznajcie ich historię.
Gdy do minimum ograniczamy wychodzenie z domu, dodatkowe nauczanie dzieci podczas korepetycji także nie jest możliwe. Problem postanowili rozwiązać gdyńscy uczniowie. Licealiści wpadli na pomysł, by uruchomić e-korepetycje. Jak wyglądają one w praktyce?
Sytuacje kryzysowe są dla wielu osób źródłem stresu, strachu, a nawet paniki. Niestety są ludzie, którzy na tym żerują i wyłudzają pieniądze od najbardziej bezbronnych. Z jakimi rodzajami oszustw możemy się spotkać w czasie pandemii? Jak sobie z nimi poradzić? Na co powinniśmy szczególnie uważać? Rad udzielał nam prawnik Przemysław Ligęzowski.
Dla dobra wszystkich musimy pozostać w domach. To trudny czas zwłaszcza dla dzieci, którym ciężko jest odnaleźć się bez kolegów i koleżanek z przedszkola czy szkoły. Jakie konsekwencje może mieć izolacja rówieśnicza? O tym porozmawialiśmy z psycholog Justyną Korzeniewską.
Wiele osób marzy o domowym ogródku, w którym będą rosły nie tylko nasze rodzime rośliny, ale także te egzotyczne. Jak sadzić pestki cytrusów i awokado? Ile trzeba czekać na owoce? Opowiadał w naszym studiu ogrodnik, Tomasz Kok.
Czas, jaki zyskaliśmy na domowej kwarantannie, możemy spożytkować na wiele sposobów. Lekcja tańca przez internet? Czemu nie?! Kasia Cichopek i Marcin Hakiel pokazali w Dzień Dobry TVN, jak szybko nauczyć się kilku prostych kroków.
Samodzielne wychowywanie dzieci wymaga świetnej organizacji, a w czasie pandemii stanowi wręcz podwójne wyzwanie. Rozprzestrzenianie się koronawirusa znacząco odbiło się na sytuacji finansowej wielu rodziców. Z powodu niższych zarobków część z nich występuje do sądu o zrewidowanie obowiązku alimentacyjnego. Na czym polega ta procedura - wyjaśniała w naszym studiu adwokat Eliza Kuna.
O tym, żeby być leśnikiem, marzył od dziecka. Teraz ma szansę na tytuł "Mistera Polski 2020", znalazł się w ścisłej 25-ce konkursu. Jak leśnik został modelem? Poznajcie historię Wiktora Magdaleńskiego.
Sara i Arkadiusz prowadzą osadę agroturystyczną. Obecna sytuacja jest dla niech szczególnie trudna, ponieważ gospodarstwo to nie tylko ich dom, ale również główne źródło utrzymania. Jednak ich silna rodzinna więź i optymizm pomaga przetrwać ten niełatwy czas. Poznajcie rodzinę Pstrongów.
Domowa kwarantanna powoli daje się we znaki, a codzienna rutyna doprowadza nas do szału. Jak ją urozmaicić? Zacznij dzień od porannego treningu. Nic nie poprawi tak humoru, jak porządna dawka endorfin. To jak, gotowi do podjęcia wyzwania? Nasi prowadzący już to zrobili.
Świeże powietrze, piłka na murawie oraz boisko pełne najlepszych kolegów. To na ten moment największe marzenie młodych piłkarzy ze Słupska. Z powodu epidemii ich pasja nie może być realizowana. Jednak Tadeusz Wanat, trener drużyny znalazł dla młodych uczniów wyzwanie. Jakie? Zobaczcie sami.
Obecna sytuacja sprawiła, że ku uciesze zwierząt możemy spędzać z nimi dużo więcej czasu niż dotychczas. Można więc kilka chwil poświęcić na sesję zdjęciową. Co zrobić, gdy nasz pupil niechętnie staje przed obiektywem? Kilku cennych wskazówek udzieliła fotografka Wiktoria Kurek.
Większość firm w czasie trwającej pandemii koronawirusa przeniosła się na wirtualne łącza. Pracowników obowiązuje home office. Według wszelkich przewidywań, po opanowaniu epidemii co trzeci pracownik nadal będzie chciał wykonywać pracę zdalną. O tym, jak zachować savoir-vivre pracując z domu porozmawialiśmy z Aleksandrą Pakułą.
- Chodziło mi o to, by w łatwy, dowcipny sposób przekazać to, żeby zostać w domu, bo to jest jedyny warunek, żeby nie złapać tego wirusa – tłumaczy Artur Barciś, który na swoim Facebooku publikuje nagrania, w których opowiada zabawne wierszyki.
W tym trudnym czasie obywatele Polski pokazują, że potrafią się jednoczyć i pomagać. Nie inaczej było w Redzie, gdzie mieszkańcy jednego z osiedli zebrali się, by pomóc służbie zdrowia. Inicjatorką akcji była Paulina Filipowicz-Syrocka, która dzisiaj opowiedziała nam o jej przebiegu.
#zostanwdomu to najważniejsze hasło w ostatnim czasie. Od ponad prawie trzech tygodni stosujemy się do odgórnych zaleceń i zostajemy w domach. Pracujemy zdalnie, nasze dzieci nie chodzą do szkół i przedszkoli. Wszystko po to, by jak najszybciej opanować rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa. Jak się okazuje, najtrudniej jest przekonać do domowej kwarantanny osoby starsze. Jak rozmawiać z seniorami i nakłonić ich do izolacji?
- Uczyłam go postępowaniem własnym, przykładem, taką zwykłą codziennością. Ufałam i mówiłam: "idź" – zdradza swoją metodę wychowawczą Grażyna Wolszczak. O tym, jak dobrze wychować dzieci, czy opieranie się jedynie na podręcznikach to dobry pomysł porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Przymusowe żebranie przez talibów i najgorsza forma pracy niewolniczej dzieci, nadal jest powszechnym problemem w całym Senegalu. Temat ten został poruszony w jednym z odcinków „Efektu Domina”. O trudnej sytuacji mieszkańców Senegalu opowiedziała prowadząca program Dominika Kulczyk.
Grupa MoCarta w marcu tego roku obchodzi 25-lecie. Z tej okazji muzycy mieli koncertować po Polsce i świecie. Obecna sytuacja pokrzyżowała im plany. Jak wygląda świat muzyków bez występów? O tym opowiedzieli nam Bolesław Błaszczyk i jego syn Maciej Błaszczyk.
Siedzisz z dziećmi w domu i skończyły się pomysły na kolejne zabawy? Wraz z doktorem Mariuszem Gogólem mamy świetne rozwiązanie. Przedstawiamy laboratorium młodego chemika, czyli domowe eksperymenty, które są nie tylko świetną rozrywką dla całej rodziny, ale także ciekawą lekcją zjawisk zachodzących w przyrodzie.
Z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19 ogrody zoologiczne są również zamknięte. Niestety prywatne ZOO Safari w Borysewie nie kwalifikuje się do pomocy w ramach rządowego pakietu gospodarczego, ponieważ prowadzi działalność sezonową. Co teraz?
Czesław to 21-letni wielbłąd, który na swoim koncie ma wiele przygód. Po podróżach po domach weselnych, ogrodach zoologicznych i cyrkach, w końcu zaznał spokoju w otoczeniu kóz, koni i psów. Jak wygląda obecnie jego życie? Zobaczcie sami.
W czym tkwi ich fenomen? Gdzie szukać mebli z dawnej epoki? O modzie na przedmioty z czasów PRL-u rozmawialiśmy z Katarzyną Jasiołek, autorką książki „Asteroid i półkotapczan”. Czy wy również macie słabość do mebli z tamtych lat?
Mireya Moscoso jako pierwsza kobieta wygrała wybory prezydenckie w Panamie w 1999 roku. Z polityką miała do czynienia poprzez męża Arnulfo Ariasa, który sam był prezydentem, a na urząd wybierano go aż pięć razy.
Aleksandra Bystry zaskakuje swoją pasją, którą jest farbowanie tkanin roślinnymi barwnikami. Swoimi umiejętnościami dzieli się podczas prowadzonych przez siebie warsztatów. W studiu Dzień Dobry TVN pokazała, jak w naturalny sposób zmienić barwę materiału.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce stworzyło serię reportażowych spotów opisujących historie podopiecznych, którzy opowiadają o swojej drodze do dorosłości i o roli, jaką w ich życiu odegrała otrzymana w Wioskach SOS opieka, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Kampanię uzupełnia wyjątkowa sesja portretowa autorstwa znanej fotografki Zuzy Krajewskiej.
Z powodu pandemii koronawirusa jedyną opcją dla dzieci zostaje nauka w domu przez specjalne platformy do zdalnych lekcji. W studiu programu Edyta Pilch doradziła rodzicom, jak pomagać maluchom w tym czasie. O swoich doświadczeniach w domowej edukacji opowiedzieli za to Ilona Wrońska i Leszek Lichota, którzy już kilka lat temu zdecydowali się na taki typ nauczania dla swoich dzieci.