Świat

Najciekawsze miejsca w Hanowerze – Ogrody Królewskie, zabytki muzea i zoo

Świat

Aktualizacja:
Hanower

Hanower, czyli stolica Dolnej Saksonii w Niemczech, to miasto przyciągające handlowców na organizowane tutaj targi. Może też poszczycić się renomowanym uniwersytetem, na którym studiuje spora grupa obcokrajowców. Poza tym w Hanowerze nie brakuje zabytków i muzeów.

Będąc w Hanowerze, warto zobaczyć Stary Ratusz, kościół Kreuzkirche, Pałac Leineschloss i Pałac Wangenheim. Do największych atrakcji w Hanowerze należą Ogrody Królewskie. Na uwagę zasługuje również hanowerskie zoo.

Hanower – podstawowe informacje

Hanower to miasto w Niemczech, które jest stolicą kraju związkowego Dolna Saksonia. Zajmuje powierzchnię 204,14 km2. Leży nad rzeką Leine. Pierwsze wzmianki o osadzie, z której rozwinął się Hanower, pochodzą z 1022 roku. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1241 roku. Okres największego rozkwitu Hanoweru przypada na lata 1725–1767, kiedy burmistrzem miasta był Christian Ulrich Grupen. W trakcie jego rządów odrestaurowano wiele zabytków i zbudowano wiele nowych obiektów. Najgorszym okresem dla miasta były lata drugiej wojny światowej. Hanower stracił wówczas cztery piąte swoich zabytków.

Dziś Hanower, tak samo jak całe Niemcy, stawia na rozwój. Słynie między innymi z dobrze prosperującego przemysłu metalowego. Jest znany również dzięki organizowanym targom. Może poszczycić się największym budynkiem handlowo-wystawienniczym na świecie (Messegelände Hannover). Na uwagę zasługuje również Uniwersytet Gottfrieda Wilhelma Leibniza w Hanowerze , na którym studiuje kilka tysięcy zagranicznych studentów.

Dzięki znajdującemu się niedaleko lotnisku Hanower stał się celem krótkich wycieczek turystów z sąsiednich krajów. Mocną stroną stolicy Dolnej Saksonii jest też dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna, która ułatwia przyjezdnym poznawanie miasta.

Zabytki w Hanowerze

Mimo wielu zniszczeń, będących efektem drugiej wojny światowej, w Hanowerze zachowało się do tej pory kilka interesujących obiektów. Jednym z nich jest Stare Miasto, na którym można podziwiać pozostałości mieszczańskich kamienic. Miłośnicy historii nie powinni przeoczyć najstarszego kościoła w Hanowerze, którym jest Kreuzkirche (kościół św. Krzyża) z XIV wieku. Interesującą budowlą jest też Stary Ratusz z XV wieku, zbudowany na fundamentach starej hali kupieckiej. Dziś jest on siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Ponadto na uwagę zasługuje neogotycki budynek opery, który budowano w latach 1847–1852. Mimo że został dotkliwie zniszczony podczas drugiej wojny światowej, działa do dnia dzisiejszego.

Turyści spędzający w Hanowerze weekend powinni zobaczyć Dom Leibniza, którego historia zaczęła się w 1499 roku. Znajduje się przy placu zwanym Holzmarkt, niedaleko Muzeum Historycznego. Jest to renesansowa kamienica, która upamiętnia znanego filozofa i matematyka Gottfrieda Wilhelma Leibniza.

Unikalną pamiątką przeszłych czasów w Hanowerze jest Pałac Leineschloss, który w przeszłości był rezydencją królów, a dziś jest siedzibą parlamentu Dolnej Saksonii. Wybudowano go w XVII wieku w miejscu, na którym wcześniej stał klasztor franciszkanów. Po drugiej wojnie światowej zamek odbudowywano w latach 1956–1962. Drugim obiektem pałacowym w Hanowerze, który zasługuje na atencję, jest Pałac Wangenheim będący w przeszłości siedzibą rodu Wangenheim.

Co jeszcze warto zobaczyć w Hanowerze?

Do najważniejszych budynków Hanoweru należy Nowy Ratusz, wybudowany na początku XX wieku. Ma charakterystyczną kopułę i wieżę, z której można podziwiać panoramę miasta. Atrakcją dla zwiedzających są znajdujące się w hali głównej ratusza rekonstrukcje modeli Hanoweru. Każdy, kto zastanawia się, co warto zobaczyć w Hanowerze, powinien udać się też do Muzeum Wilhelma Buscha, które powstało dla upamiętnienia jednego z największych niemieckich rysowników XIX wieku. Muzeum otwarto w 1937 roku. Znajduje się w nim przeszło 300 obrazów olejnych artysty oraz ponad 1000 jego szkiców i rysunków. Kolejnym miejscem w Hanowerze, które zasługuje na zainteresowanie ze strony turystów, jest Muzeum Sprengla. Można w nim podziwiać dzieła niemieckiego ekspresjonizmu i francuskiego modernizmu. Muzeum proponuje odwiedzającym aż 25 wystaw czasowych, poza tym prowadzone są tu wykłady i programy edukacyjne.

Hanower poszczycić się może pięknymi ogrodami, takimi jak Wielki Ogród, będący częścią Ogrodów Królewskich. Poza pięknymi kwiatami znajduje się w nim Wielka Fontanna, która wyrzuca wodę na wysokość 82 metrów. Do liczących sobie 300 lat Ogrodów Królewskich należy również Ogród Górski, w którym można podziwiać Dom Lasu Deszczowego, będący miniaturą lasu deszczowego z Amazonii.

W Hanowerze nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych. Odwiedzając stolicę Dolnej Saksonii z dziećmi, warto udać się do miejscowego zoo. Znajduje się w nim przeszło 3400 zwierząt. Zoo w Hanowerze podzielono na siedem obszarów tematycznych (np. "Outback – odkryć Australię"). Codziennie odbywają się w nim pokazy i prezentacje karmienia zwierząt.

Malutki goryl przyszedł na świat w berlińskim zoo. Nie odstępuje mamy na krok

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości