Polska

Ruciane-Nida – atrakcje turystyczne miasta nad jeziorem Nidzkim i okolic

Polska

ewg3D/Getty Images

Ruciane-Nida to niewielkie miasto położone nad jeziorem Nidzkim, znanym jako jedno z najdzikszych na Pojezierzu Mazurskim. Wśród atrakcji Rucianego-Nidy i okolic wymienia się m.in. architekturę z końca XIX wieku, Leśniczówkę "Pranie", stadniny koni i Park Dzikich Zwierząt.

Przepiękne tereny należące do Rezerwatu Jezioro Nidzkie można zwiedzać pieszo, rowerem albo kajakiem. Rejs statkiem odpływającym z przystani Rucianego-Nidy to świetny pomysł na zwiedzenie także dalszych okolic – jeziora Śniardwy i Mikołajek.

Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne w Rucianem-Nidzie

Ruciane-Nida to miasto o bogatej historii, powstałe z połączenia dwóch wiosek. Nida była osadą rybacką, z kolei mieszkańcy Rucianego zajmowali się przetapianiem rudy darniowej i wypalaniem węgla. Wokół miasta rozciągają się lasy Puszczy Piskiej, w pobliżu znajduje się też Jezioro Nidzkie i mniejsze jeziorka – Chudek i Gaik. Malownicze położenie sprzyja wypoczynkowi w otoczeniu natury oraz uprawianiu sportów wodnych. Zwiedzanie Rucianego-Nidy warto rozpocząć od zobaczenia zabytków architektury, takich jak pochodząca z końca XIX wieku wyłuszczarnia nasion im. Zdzisława Borońskiego, pobliska Willa Andersa, kompleks fortyfikacji powstały na przełomie XIX i XX wieku oraz Śluza Guzianka. Wśród starych posiadłości wartych uwagi wymienia się także Borejszówkę przy ul. Słowiańskiej czy Willę Strobla przy ul. Żeglarskiej. Miasteczko można zwiedzać zarówno z maluchami, jak i większymi dziećmi. Warto udać się na spacer ścieżkami dydaktycznymi "Wokół jeziora Chudek" (1,6 km) oraz "Ruciański las – szlakiem starych dębów" (dwie pętle – 1 km i 2,5 km). Ci, którzy wolą zwiedzać okolicę jednośladem, powinni skorzystać ze szlaków rowerowych. W samej miejscowości i jej najbliższej okolicy są wypożyczalnie rowerów. Aby spędzić czas kreatywnie, warto wybrać warsztaty garncarskie w Pracowni Ceramicznej Boho.

Ruciane-Nida: rejs statkiem, spływ kajakiem i inne wodne atrakcje

Leżące nad brzegiem malowniczego Jeziora Nidzkiego miasto oferuje wiele atrakcji związanych ze sportami wodnymi. U ujścia rzeki Nidy znajduje się plaża miejska, kąpielisko oraz przystań jachtowa. W czasie sezonu z Rucianego-Nidy można wybrać się w rejs statkiem kursującym po Wielkich Jeziorach Mazurskich. W ofercie jest Jezioro Nidzkie, Guzianka Wielka, Bełdany, Śniardwy i Jezioro Mikołajskie. Podróż statkiem po jeziorze Nidzkim trwa godzinę, a aby dostać się do Mikołajek przez Jezioro Śniardwy i z powrotem, trzeba zarezerwować sobie około 5 godzin. Ruciane-Nida to także niezapomniane spływy kajakowe rzeką Nidką lub Krutynią – płytką i spokojną, a więc idealną dla początkujących kajakarzy. Wzdłuż Krutyni wytyczono szlak kajakowy, który biegnie przez Mazurski Park Krajobrazowy i Puszczę Piską, a jego łączna długość wynosi 91 km. Turyści wypoczywający w Rucianem-Nidzie mogą także wypożyczyć kajak, aby w przepięknej scenerii przepłynąć krótszy odcinek.

Leśniczówka Pranie – literacka atrakcja w okolicach Rucianego-Nidy

Podczas wakacji w Rucianem-Nidzie warto także zwrócić uwagę na atrakcje okolicy, które pomogą urozmaicić wypoczynek. Około 7 km na południowy zachód od miasta, nad brzegiem jeziora Nidzkiego znajduje się osada Pranie. W tamtejszej pochodzącej z 1880 roku leśniczówce utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W ciągu ostatnich trzech lat swojego życia poeta często gościł w tym miejscu. W tej leśniczówce powstały też niektóre z jego utworów. Dziś w budynku odbywają się koncerty, wystawy, spotkania autorskie i wiele innych wydarzeń kulturalnych. Do muzeum można się dostać od strony lądu lub wody (na przystani Pranie cumuje się łodzie). Na pobliskim parkingu warto skorzystać z oferty bistro "Zielona gęś".

Co warto zobaczyć w okolicy Rucianego-Nidy?

W okolicy Rucianego-Nidy nie brakuje atrakcji dla dzieci – warto udać się do Kadzidłowa na terenie Puszczy Piskiej, do mieszczącego się tam Parku Dzikich Zwierząt. W warunkach zbliżonych do naturalnych można tam obserwować wiele chronionych gatunków stworzeń. Mieszkańcami parku są m.in. rysie nizinne, głuszce, wilki i puchacze. Niektóre gatunki mają otwarte wybiegi, można je karmić, a nawet głaskać. Miłośnicy jazdy konnej również nie będą się nudzić podczas wakacji w Rucianem-Nidzie i okolicach. W położonych 24 km na zachód Babiętach ma swoją siedzibę Fundacja Zwierząt Eulalii. Jej misją jest ratowanie kotów, psów i koni, zapewnienie im lepszych warunków. To właśnie w tym miejscu można spróbować swoich sił w jeździe konnej, a także wybrać się na wycieczkę wierzchem wzdłuż brzegów jezior Wagiel, Kołowin i Zyzdrój Mały. W ofercie są też przejazdy bryczką, pokazy jeździeckie i hipoterapia. Nieco bliżej, w Gałkowie, znajduje się znana Stadnina Koni "Ferenstein", w której odbywają się liczne obozy, zawody, pokazy i inne wydarzenia związane z jeździectwem.

Zobacz wideo: W Zachodniopomorskiem wypuszczono na wolność samicę rysia. Uczczono w ten sposób 60-lecie WWF

Zobacz także:

Niespotykana mumia w warszawskim muzeum. "To jedyny taki eksponat na świecie"

Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce. Do tych miejsc warto wybrać się na dwóch kółkach

Urzekający Park Krajobrazowy Doliny Bobru. "Niesamowite formacje skalne, czysta rzeka i mnóstwo atrakcji"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości