Mazury – agroturystyka, konie, wędkarstwo, jeziora

Widok na mazurskie jezioro.
Fot. ysuel/Getty Images

Mazury to region Polski ceniony szczególnie w letnich miesiącach. Na możliwość spędzenia urlopu nad wodą niektórzy czekają cały rok. To obowiązkowe na mapie Polski miejsce dla wszystkich miłośników sportów wodnych, ale nie tylko. Obozy jeździeckie czy szlaki turystyczne wybierane są co roku przez całe rodziny.

  • Mazury dla amatorów dzikiej przyrody 
  • Odpoczynek od miejskiego zgiełku w agroturystyce 
  • Około 2 tys. jezior dla fanów żeglarstwa i sportów wodnych 

Mazury są latem równie chętnie odwiedzane, co nadmorskie kurorty. Na wodach jeziora mogą do woli żeglować miłośnicy tej aktywności, od których na otwartych morskich wodach wymaga się dodatkowych uprawnień. To również wiele innych aktywnych form wypoczynku, z których warto skorzystać - zwłaszcza, jeśli na co dzień nie ma na to czasu.

Mazury - agroturystyka

Na wyjazd na Mazury latem decydują się zwłaszcza miłośnicy dzikiej przyrody, zwiedzania i pięknych krajobrazów. Jeśli ktoś planuje odpoczynek od miejskiego zgiełku, powinien wybrać jedną z wielu ofert agroturystycznych. To możliwość prawdziwego wytchnienia, bez formalnych strojów, wyszukanych kolacji czy wieczornych zabaw w klubie. W ten sposób można spokojnie spędzić czas w towarzystwie rodziny lub najbliższych przyjaciół. Po wytężonej pracy każdemu należy się chwila relaksu, sportowe ubranie i zupełny brak planu. Mazury i agroturystyka sprawdzają się w takim przypadku najlepiej. Tutejsza lokalna gościnność zaskoczy niejedną osobę. Tym bardziej, że niektórzy gospodarze serwują lokalne przysmaki na śniadania. Oddają do dyspozycji gości nie tylko przytulny pokój, ale również ogród z miejscem na ognisko lub grilla. Na wakacjach czas zawsze zwalnia, więc warto na chwilę odłożyć komputer czy komórkę i zamiast sprawdzania maili obejrzeć gwieździste niebo, który wygląda zupełnie inaczej niż to nad miastem .

Warmia i Mazury nazywane są “Krainą Tysiąca Jezior” (chociaż w rzeczywistości jest ich około 2 tys.) i faktycznie to jeden z piękniejszych regionów w całej Polsce. Największe jezioro to oczywiście Śniardwy, a najdłuższe - Jeziorak. Błękitne wody otoczone są malowniczymi łąkami lub gęstymi lasami. Stanowią raj dla żeglarzy, kajakarzy, ale też miłośników zabytków architektury, których na tym terenie nie brakuje i dzikiej przyrody. To właśnie ta część Polski zamieszkiwana jest przez żubry, bociany i dzikie konie. Mało kto wie, że na półwyspie Popielińskim, w naturalnych warunkach, żyją cztery tabuny koników polskich, które są potomkami wymarłych już Tarpanów.

Aktywny wypoczynek na Mazurach

Wypoczynek na Mazurach można zaplanować tak, aby zadowolić nie tylko miłośników sportów wodnych. Wyjątkowe krajobrazy można podziwiać z końskiego grzbietu. To możliwość skorzystania ze szlaków, które nie są udostępnione dla samochodów czy autokarów. Na Mazurach jest największy w Polsce obszar chronionego krajobrazu, warto więc wjechać na mało uczęszczane ścieżki i obejrzeć unikalne rośliny czy zwierzęta.

Ci którzy na co dzień jeżdżą konno, nie będą mieli problemu z umówieniem się na przejażdżkę w teren - wystarczy jedynie zlokalizować najbliższą stajnię. Jeśli jednak nie próbowaliście tej aktywności, można skorzystać z kilku lekcji jazdy z instruktorem. To idealny sposób na aktywne zagospodarowanie wolnych dni. Co więcej, da możliwość krótkich spacerów w terenie w towarzystwie bardziej doświadczonych osób. Okoliczne stajnie mają do dyspozycji bardzo spokojne wierzchowce, które przygotowane są do pracy z początkującymi adeptami jeździectwa. Ceny też nie są wygórowane - jazda na placu to koszt około 50- 60 zł za 45 min. Nieco droższe są przejażdżki w teren, ale niezapomniane wrażenia są warte, aby za nie zapłacić. Dla bezpieczeństwa przypominamy - niezależnie od wieku, zawsze zakładaj kask podczas jazdy!

Zobacz: rękawiczki do jady konnej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie 

Jeziora mazurskie - raj dla wędkarzy

Jeziora mazurskie to istny raj dla wędkarzy, którzy dopiero tutaj mogą wykorzystać sprzęt i posiadane uprawnienia. Podobno wędkarstwo uspokaja i pozwala się zrelaksować - nie tyle ma znaczenie ryba, która połknie haczyk, co oczekiwanie na nią. To sport dla cierpliwych. Często można się zdziwić spotykając nad jeziorem osoby, które na co dzień prowadzą bardzo aktywny i zabiegany styl życia, niemal bez chwili czasu na przerwę. “Kraina Wielkich Jezior” jest bogata w niezwykłe łowiska, na których mogą się spotkać zarówno ci bardziej doświadczeni, jak i początkujący miłośnicy wędkarstwa.

Należy pamiętać, że łowiskami zarządzają właściwe gospodarstwa rybne, które pobierają od wędkarzy stosowne opłaty . Pozwolenia można wykupić na jedno jezioro, kilka wybranych bądź wszystkie, które należą do danego gospodarstwa. Opłaty różnią się oczywiście w zależności od danego okresu, posiadanych uprawnień itp.

Zobacz też: wyprawy wędkarskie - gdzie warto pojechać

Wiele gospodarstw agroturystycznych oferuje dodatkowo opcję noclegu dla wędkarzy w specjalnie przygotowanych, malowniczych domkach. Warto skorzystać z tej opcji chociażby dlatego, aby obejrzeć wschód słońca nad jeziorem.

Zobacz film: Mazurskie życie Piotra Galińskiego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości