Polska

Bartek Jędrzejak spędził noc na Kasprowym. Co tam robił?

Polska

Aktualizacja:

Nasz prezenter postanowił sprawdzić, czy Kasprowy Wierch zasypia nocą. Tuż po zmierzchu udał się kolejką górką na sam szczyt. Zobaczcie, co tam się dzieje, kiedy nie ma turystów.

Nocna zmiana na Kasprowym Wierchu

Tuż po zmierzchu Bartek Jędrzejak wjechał kolejką górką na szczyt Kasprowego Wierchu. Wagonikiem nie jechał sam. Towarzyszył mu pewien balast... Ratraki, które przygotowują stoki trzeba regularnie tankować. Bartek dostarczył na Kasprowy wielką beczkę paliwa.

Paliwo wozi się kolejką w specjalnych beczkach

- opowiada Bartek Jędrzejak.

Ryszard Bednarz jest operatorem ratraka, która naśnieża stok. Nam pokazał, jak wygląda jego praca. Pan Ryszard przejeżdża swoim gąsienicowym pojazdem nawet nad górskimi przepaściami. Dla bezpieczeństwa, w dół ratrak zjeżdża po linie. Czy Panu Ryszardowi w pracy towarzyszy adrenalina? Czy bywały niebezpieczne sytuacje?

Gdyby się człowiek nie bał to by było niedobrze. Trzeba mieć troszkę respekt przed tym wszystkim

- przyznał Pan Ryszard

Ciemna noc, Zakopane śpi, Kasprowy pracuje

-dodał Bartek Jędrzejak.

Obserwacja pogody

Kiedy ratrak wykonał swoją pracę, nasz prezenter udał się do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. Oddziału w Krakowie. Mógł tam obejrzeć dziennik pogodowy z lutego 1940 roku. Dziennik był prowadzony przez obserwatorów niemieckich

To było dla Luftwaffe potrzebne

- tłumaczy Jan Trzebunia, obserwator IMGW.

Obserwacja pogody w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (najwyżej położony budynek w naszym kraju) trwa nieustannie przez 24 godziny. Co godzinę trzeba wyjść z pomieszczenia na zewnątrz i sprawdzić klatkę meteorologiczną.

Na dyżurze spania nie ma

-mówi Pan Jan.

TOPR

Bartek Jędrzejak odwiedził również Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, gdzie porozmawiał z ratownikiem Bogumiłem Paluszkiem. Więcej o tym, jak wygląda praca TOPR-owców posłuchacie w naszym materiale.

>>>Zobacz też: Jak zostać ratownikiem TOPR?

>>>Jak nie być amatorem, czyli porady dla wielbicieli górskich wędrówek

Kasprowy Wierch

Górski szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m. Kasprowy Wierch. Zbudowany jest ze skał krystalicznych. Kasprowy znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Szczyt góruje nad trzema dolinami: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej oraz Doliną Cichą po stronie słowackiej. Nazwa Kasprowy Wierch pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości