Dziecko

Sesja komunijna – jak ją zorganizować, o czym pamiętać? Zdjęcia i albumy komunijne

Dziecko

Aktualizacja:
Zdjęcie chłopca lub dziewczynki Pierwszej Komunii Świętej z różańcem w dłoniach.

Zdjęcia komunijne mogą być zarówno wspaniałym prezentem, jak i pamiątką tego ważnego dnia. Profesjonalna sesja zdjęciowa to niezapomniane przeżycie dla małych modelek i modeli, a odbitki z sesji komunijnej – niezwykły prezent dla dziadków czy chrzestnych.

Sesje fotograficzne to jeden ze sprawdzonych sposobów uchwycenia niezwykłych wydarzeń w życiu. Najbardziej popularne są sesje ślubne i narzeczeńskie, na popularności zyskują również fotografia ciążowa, noworodkowa, dziecięca, rodzinna, a także fotografia komunijna.

Sesja komunijna w plenerze – kiedy, gdzie i jak ją zorganizować?

Zbiorowe zdjęcia komunijne zwykle wykonywane są tuż po zakończeniu ceremonii przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Wtedy wynajęci fotografowie mogą też wykonać zdjęcia w mniejszych grupach, np. z rodzicami, dziadkami czy chrzestnymi. Tego typu pamiątka jest stosunkowo skromna i sztampowa, dlatego warto dodatkowo zorganizować sesję komunijną dla dziecka w plenerze.

Zdjęcia komunijne w plenerze można zrobić dowolnego dnia po uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Dobrą okazją jest biały tydzień, w którym dziecko ubrane w strój komunijny uczestniczy co dzień w mszy. Warto z profesjonalnym fotografem ustalić porę dnia najlepszą do wykonania zdjęć i plener do sesji.

W maju, czyli sezonie komunijnym, okoliczności przyrody są sprzyjające – wiele roślin w tym czasie kwitnie. To ułatwia znalezienie najlepszej scenerii do sesji komunijnej. Fotograf może zaproponować konkretne miejsce lub wykonać zdjęcia komunijne w scenerii wybranej przez dziecko lub rodziców. Mogą to być np. las, ogród, park czy inne miejsca, jak kościół lub architektura miejska (szczególnie zabytkowe budynki).

Oprócz dziecka komunijnego udział w sesji mogą wziąć rodzice, chrzestni, dziadkowie, rodzeństwo, a także inni zaproszeni na komunię goście.

Albumy komunijne – jak wyglądają? Ile kosztują?

Dodatkiem do sesji zdjęciowej w ramach prezentu na komunię mogą być też albumy komunijne. Zwykle to wykonane ze skóry ekologicznej lub innych solidnych materiałów albumy zdobione elementami srebrnymi lub (częściej) posrebrzanymi. W wielu przypadkach można w takim albumie wygrawerować dedykację.

Ten wyjątkowy prezent może pomieścić zdjęcia komunijne wykonane w plenerze, czy w innym miejscu. Całość staje się niezwykłą, wartościową pamiątką Pierwszej Komunii Świętej. Albumy komunijne są znakomitą oprawą dla profesjonalnych zdjęć. W zależności od rozmiaru, użytych materiałów i sklepu albumy komunijne mogą kosztować od około 60 do ponad 200 złotych.

Fotografia komunijna w dobrym guście – o czym warto pamiętać?

Najlepsze pomysły na zdjęcia komunijne z rodzicami, rodzeństwem czy innymi gośćmi można czerpać z doświadczenia profesjonalnych fotografów. Warto przy tym pamiętać, że fotografia komunijna to nie fotografia ślubna i powinna kłaść nacisk na inne tematy przewodnie. Zamiast miłości i pasji między dwojgiem dorosłych ludzi, zdjęcia komunijne powinny pokazywać dziecięcą radość i energię, popularne są również sesje stateczne, np. związane z pozowaniem w określonych okolicznościach przyrody.

Dobrym pomysłem jest też sesja, podczas której wykonywane są zdjęcia komunijne w kościele. Specjalna atmosfera przestrzeni sakralnej podkreśla wyjątkowość uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w życiu dziecka i jednocześnie akcentuje duchowy wymiar tego wydarzenia. Dodatkowo wystrój kościoła sprawia, że fotografie komunijne robione w trakcie sesji są niepowtarzalne i mogą być niebanalne, także za sprawą gry światła.

Z drugiej strony sesja komunijna może odchodzić od pełnej powagi atmosfery świątyni i skupiać się na naturze dziecka. W zależności od tego, czy dziecko jest bardziej aktywne i ekstrawertyczne, czy melancholijne i spokojne, zdjęcia komunijne mogą wyglądać całkiem inaczej. Małych modeli i modelki pełnych energii i nie umiejących usiedzieć w miejscu, można fotografować w ruchu, np. biegu czy podskokach. Dzieciom o mniejszych zasobach energii warto robić zdjęcia dopasowane do ich temperamentu, np. nastrojowe i gdy modele są w pozycjach stojących lub siedzących. Warto dobrać do tego adekwatne akcesoria, np. różnokolorowe balony, dekoracje z kwiatów we włosach czy bardziej religijne, jak różaniec.

Kluczem do udanej sesji komunijnej w dobrym guście jest znalezienie takiego profesjonalisty, który potrafi fotografować dzieci. Najlepiej przy tym zapoznać się z portfolio wybranych fotografów. Chodzi przede wszystkim o to, aby podkreślić dziecięcy urok i uwiecznić ważne, związane z życiem religijnym wydarzenie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości