Dziecko

Jak zorganizować dziecku udane wakacje w domu? Oto kilka sprawdzonych sposobów

Dziecko

Z najnowszych badań wynika, że blisko połowa Polaków nie planuje w tym roku wakacyjnych wyjazdów. I tu pojawia się pytanie: Jak zorganizować dziecku udane wakacje w domu? Psycholog kliniczna Ewa Narkiewicz-Nejno, prowadząca program "Zrób coś z tym dzieckiem", w rozmowie z dziendobry.tvn.pl przekonuje, że dni wolne w czterech kątach, nie są synonimem nudy.

Wakacje z dzieckiem w domu

Jak zorganizować dziecku udane wakacje? – to pytanie co roku zadaje sobie wielu rodziców. Co więcej, jak to zrobić, gdy budżet domowy nie pozwala nam na to, by wysłać pociechę na obóz lub wyjazd z przyjaciółmi nad morze? Odpowiedź jest prosta - wystarczy zaplanować kilka atrakcji, by nie usłyszeć: "mamo nudzę się".

Psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno przekonuje, że dzieci szczególnie w okresie wakacyjnym potrzebują aktywności. Po miesiącach nauki zdalnej to ważne, by najmłodsi nie przesiadywali całymi dniami przed ekranem telewizora lub komputera. Co zaproponować zamiast tego?

Zamień nudny spacer w atrakcyjną wędrówkę

- Zachęcam do tego, by wyjść z dzieckiem na zewnątrz , by poznawało otaczający nas świat, by było bliżej natury, poszło do lasu, obserwowało życie zwierząt. To może być połączone z edukacją. Warto rozbudzić w dziecku ciekawość: Jak żyją zwierzęta? Jak funkcjonuje świat wokół nas? Wtedy od najmłodszych lat kierujemy je w stronę natury, do miejsc, które dają wyciszenie, relaksację, obniżają poziom stresu - tłumaczy prowadząca program "Zrób coś z tym dzieckiem".

Psycholog radzi też, by zwykły spacer do parku zamienić w rozwijającą dziecko wycieczkę. Wystarczy zabrać ze sobą atlas ptaków i po kolei odnajdywać poszczególne gatunki. – To pobudza wyobraźnię i uczy. Nasze wyjście do parku ma wówczas konkretny cel. Możemy obserwować życie ptaków, naśladować ich odgłosy czy czytać wiersze. Wtedy robi nam się z tego cała zorganizowana wyprawa. Dla dziecka z pewnością jest to atrakcyjniejsze niż takie zwykłe wyjście do parku. Aczkolwiek ono też jest fajne - przekonuje w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Ewa Narkiewicz-Nejno.

Zajęcia dodatkowe podczas wakacji

Wielu pracujących rodziców nie może w pełni poświęcić czasu dzieciom. Bo przecież, kto z nas - dorosłych ma dwa miesiące wolnego? Dlatego niektórzy zapisują swoje pociechy na dodatkowe zajęcia lub korepetycje. Uczeń w pożyteczny sposób spędza czas i dodatkowo przygotowuje się na nadchodzący rok szkolny. W tym przypadku warto zastanowić się jednak, czy to na pewno dobry pomysł... Wakacje przede wszystkim kojarzą się przecież z błogim lenistwem.

- Taki beztroski czas, kiedy dziecko nic nie musi, jest bardzo ważny. Nuda tak naprawdę powoduje, że dzieci same zaczynają być kreatywne. Oczywiście to wszystko zależy od warunków. Na pewno, jeśli dziecko ma spędzić cały dzień przed telewizorem, to lepiej, żeby uczestniczyło w zajęciach - argumentuje psycholog.

Jak okiełznać niespożytą energię dzieci, kiedy jesteśmy zajęci pracą zdalną? Posłuchaj całej rozmowy z psychologiem Ewą Narkiewicz-Nejno w materiale wideo powyżej.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości