Dziecko

Jak przygotować malucha na pierwszy zimowy spacer?

Dziecko


Spacery na świeżym powietrzu są zalecane maluchom przez cały rok. Jak ubrać niemowlaka, gdy temperatura spada poniżej zera? Bartek Jędrzejak rozmawiał na ten temat z pediatrą Moniką Działowską i mamą 6-miesięcznej Helenki - Anitą Lelas.

Codzienny spacer to inwestycja w zdrowie

Pediatrzy zalecają codziennie spacery już od pierwszych tygodni życia. Jeżeli dziecko urodziło się wiosną czy latem na pierwszy spacer można wyjść już po kilku dniach od narodzin. Dziecko urodzone późną jesienią lub zimą na pierwszy spacer wychodzi zwykle w drugim lub trzecim tygodniu życia.

Regularne spacery na świeżym powietrzu nie tylko dotleniają organizm maluszka, ale również budują jego odporność, a wiec wspomagają jego rozwój. Dziecko, które codziennie bywa na spacerach i jest lepiej dotlenione, będzie lepiej spało i jadło. Zminimalizujemy ryzyko infekcji. Spacery są również zalecane w czasie deszczu (pamiętajmy wówczas o folii ochronnej na wózek), śniegu lub delikatnego mrozu. Jeżeli temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza, lepiej zostać w domu.

Jak ubrać dziecko na zimowy spacer?

Wybierając się z niemowlakiem na spacer zimową porą, pamiętaj o odpowiednim ubraniu. Dziecku nie może być za zimno, ani za ciepło. Ubierając dziecko na spacer załóż mu o jedną warstwę więcej niż sobie. Malucha ubieramy na cebulkę, dzięki temu w razie potrzeby można jedną warstwę zdjąć. By sprawdzić, czy dziecku jest ciepło, nie sugeruj się zimnymi rączkami tylko dotknij jego karku. Nie może być zimny, ani spocony.

Pediatra Monika Działowska dodała, że lepiej, gdy dziecku będzie trochę chłodno, niż kiedy je przegrzejemy.

Ubranie niemowlaka nie powinno krępować jego ruchów. Komponując zimową garderobę maluszka wybieraj tylko oddychające tkaniny, najlepiej z organicznej bawełny.

Anita Lelas, mama 6-miesięcznej Helenki na dzisiejsze spotkanie ubrała córkę w bawełniane body, rajstopy, ciepłą bluzę, komin, czapkę i kombinezon. Dziewczynka ma na sobie trzy warstwy i w czasie spaceru będzie leżała w wózku przykryta ciepłym kocykiem.

Zobacz też:

Autor: Filip Yak

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości