Ciąża

Pończochy do porodu. Na czym polega ich dobroczynne działanie?

Ciąża

gorodenkoff/Getty Images

Pończochy na sali porodowej - być może brzmi to jak fanaberia, ale są zalecane przez lekarzy jako profilaktyka, która przynosi ulgę. Chodzi o problemy żylne i ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowej. Mowa o specjalistycznych pończochach uciskowych. Poród w nich przynosi wiele korzyści dla pacjentki.

Pończochy uciskowe - jak działają?

Pończochy uciskowe, pończochy przeciwzakrzepowe, rajstopy ciążowe o stopniowanym ucisku zalecane są przez lekarzy kobietom na każdym etapie ciąży. Od samego początku - noszone profilaktycznie, przez poród - chroniąc żyły w czasie wzmożonego wysiłku, po czas połogu, kiedy to ból i drętwienie nóg jest często bagatelizowany a może być objawem choroby. Przykładowo w czasie porodu przez cesarskie cięcie ryzyko powstania zakrzepów zwiększa się pięciokrotnie. Produkty przeciwzakrzepowe stosowane w okresie okołooperacyjnym, okołozabiegowym czy podczas porodu, znacznie to ryzyko zmniejszają.

- Na zachodzie są stosowane non stop. Razem z dr. Marcinem Kucharzewskim, znanym flebologiem z Katowic, chcemy rozpocząć w Polsce ogromną akcję prospołeczną, żeby w operacjach ginekologiczno-położniczych kompresjoterapia była stosowana na standardowych warunkach. Czyli kwestia polega na tym: idzie kobieta do porodu - ma pończochy, idzie kobieta na operację onkologiczno - ginekologiczną, ma pończochy, nie ma zatorów, nie ma zakrzepów - tłumaczył podczas wizyty w studiu Dzień Dobry TVN dr. n. med. Jacek Tulimowski.

Pończochy przeciwzakrzepowe zakładane do porodu - zalety

  • wspierają układ żylny w trakcie wzmożonego wysiłku,
  • regulują przepływ krwi,
  • wspomagają prawidłową pracę zastawek,
  • zmniejszają średnicę żył,
  • redukują obrzęk,
  • zapobiegają powstawaniu skrzepów i zatorów,
  • wspierają pompę mięśniową,
  • kontrolują istniejące choroby żylne.

Również po porodzie, kiedy objętość krwi gwałtowanie się zmniejsza, a organizm jest nastawiony na gojenie się ran, pończochy przeciwzakrzepowe są nadal bardzo wskazane.

Rajstopy ciążowe

Rajstopy ciążowe są tak skonstruowane, by większy nacisk występował w miejscach narażonych na zaleganie krwi i limfy, w dolnych partiach nóg, w okolicach kostek, w strefach szczególnie narażonych na zastoje. Ich wybór należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Rajstopy kompresyjne profilaktyczne zalecane są dla wszystkich kobiet, chcących wzmocnić swoje nogi i ochronić je przed następstwami "podwójnego obciążenia". Klasa I kompresji zalecana jest dla kobiet ze stwierdzonymi skłonnościami do żylaków i pękających naczynek. Produkty II klasy kompresji powinny być stosowane na wyraźne wskazanie lekarza. Warto na wizycie kontrolnej, dopytać również, o dodatkowe badania (USG Dopplera) pozwalające ocenić stan żył i tętnic.

Z uwagi na to, że wybór produktów uciskowych jest coraz większy, zarówno profilaktycznych jak i w I i II klasy kompresji, to z pewnością każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Nie muszą być beżowe czy czarne. Producenci oferują modną kolorystykę rajstop ciążowych, zapewniając oprócz dbania o odpowiednią kompresję nóg, także dobre samopoczucie pań w czasie ciąży.

Zakrzepica żył w ciąży

Choroba zakrzepowo-zatorowa (VTE), nazywana powszechnie zakrzepicą żył, to schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Obejmuje zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną. Uznawana za jedno z najczęstszych, poważnych powikłań związanych z ciążą, mogące zagrażać życiu. Często zakrzepica diagnozowana jest w pierwszym trymestrze ciąży, nasilając się w czasie połogu. Przyczyny zakrzepicy mogą leżeć zarówno w czynnikach ryzyka takich jakich trombofilia, otyłość, zaawansowany wiek, żylaki nóg, długotrwałe unieruchomienie, stan przedrzucawkowy, zakażenie ogólne, odwodnienie, ale i w tak zwanej triadzie Virchowa (uraz ściany naczynia krwionośnego, nadmierna krzepliwość, zaburzenia przepływu krwi).

W czasie ciąży zwiększa się krzepliwość krwi (organizm w ten sposób przystosowuje się do porodu, chroniąc kobietę przed wykrwawieniem). Powiększająca się macica powoduje ucisk na żyłę główną dolną i zwiększenie ciśnienia wewnątrzbrzusznego. W efekcie wzrasta ciśnienie w żyłach kończyn dolnych oraz zmniejsza się prędkość przepływu krwi. Wytwarzany w organizmie progesteron, hormon wpływający na tkankę łączną, którego stężenie wzrasta, prowadzi do zwiększenia pojemności żył głębokich, co z kolei zwiększa ryzyko nadmiernego ich obciążenia, uszkodzenia czy niedomykania zastawek żylnych.

Wysiłek dla organizmu kobiety jakim jest ciąża, z dnia na dzień się zwiększa, mogąc prowadzić do zastojów żylnych, a w efekcie do choroby zakrzepowej. Rajstopy ciążowe czy pończochy uciskowe nie są złotym środkiem na chorobę, ale ich regularne stosowanie jest zalecane przez lekarzy jako profilaktyka mająca na celu zapobieganie powstawania zakrzepów.

Czeka cię długa podróż? Sprawdź, jak zadbać o nogi, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Agnieszka Włodarczyk urodziła. Szczęśliwa mama zdradziła płeć i imię swojej pociechy

Rafał Maślak zdradził imię swojego drugiego dziecka. "Moje dwa małe cukiereczki"

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka, nie tylko na wakacjach? "Im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko zasad, tym lepiej"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: e-ginekologia.pl

Pozostałe wiadomości