Jak działa test ciążowy i kiedy należy go wykonać?

mloda kobieta w szlafroku oglada test ciazowy
milanvirijevic / Getty Images
Nieważne, czy starasz się o dziecko, czy masz za sobą ryzykowny stosunek, gdy zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy ciąży, chcesz jak najszybciej wiedzieć, czy faktycznie będziesz mamą. Warto znać mechanizm, jak działa test ciążowy, by móc go wykonać bezbłędnie i cieszyć się prawidłowym wynikiem.

Wykonanie testu ciążowego, zwłaszcza gdy towarzyszą Ci silne emocje nie jest łatwe. Dobrze wiedzieć, jak działa test ciążowy, by zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu.

Test ciążowy — jak działa?

Test ciążowy jest jedną z popularniejszych metod potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Jest tani (kupić można go już za 4 złote), łatwo dostępny, szybki. Gdy już zakupiłaś test ciążowy, jak działa warto wiedzieć, by jego wynik był pewny i rzetelny. Ogólnie mówiąc, jego zadaniem jest wykrycie w moczu hormonu beta hCG, zwanego też gonadotropiną kosmówkową, która wytwarzana jest przez płód od czasu zapłodnienia. Możliwe jest to dzięki reakcji beta hCG z monoklonalnymi przeciwciałami anty-hCG, które znajdują się na teście. Jak wspomniano wcześniej jest to dość szybka metoda wykluczenia lub potwierdzenia ciąży — to jak działa test ciążowy , pozwala wykryć ten hormon już po 7-10 dniach od zapłodnienia. Warto wiedzieć, że zrobienie testu ciążowego dzień po stosunku, podczas którego mogło dojść do niego, czy nawet w tym samym dniu, jest bezpodstawne. Wyniki takiego testu mogą być fałszywe, gdyż ewentualna ciąża i tak nie zostanie wykryta. Ostatecznie, gdy test jest pozytywny dobrze wykonać drugi. Jeżeli on również da pozytywny wynik, należy udać się do ginekologa, który potwierdzi jego rezultat. 100% pewności dać mogą też laboratoryjne testy z krwi lub moczu, które wykonać można również 7-10 dni po przewidywanym zapłodnieniu.

Na co warto zwrócić uwagę, wykonując test ciążowy?

Wykonanie testu ciążowego wydaje się łatwą sprawą. Nie zapominajmy jednak, że często robimy zestresowane i rozemocjonowane test ciążowy. Jak działa już wiesz. Teraz dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko nieprawidłowego wyniku!

Najważniejsze jest zapoznanie się z instrukcją użycia, którą posiada każdy test ciążowy: jak działa , jak go wykonać, ile czasu należy czekać na wynik. Jak wspomnieliśmy wcześniej test należy wykonać najwcześniej 7 dni po stosunku, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia. Zalecane jest jednak zrobienie go w dniu spodziewanej miesiączki. Wtedy wynik będzie najbardziej wiarygodny. Test ciążowy powinien być wykonany z porannego, skoncentrowanego moczu, w którym jest największe stężenie hormonów. Pamiętaj, że to jak działa test ciążowy wymaga, by mocz był świeży. Jak działa test ciążowy , który jest przeterminowany? Nie działa wcale, dlatego odpuść sobie wykorzystywanie takiego produktu.

Rodzaje testów ciążowych. Jak działa test ciążowy domowy?

To, jak działa test ciążowy (jego ogólny mechanizm) nie różni się zbytnio w przypadku wszystkich rodzajów tego produktu dostępnych w aptekach czy drogeriach.

Najpopularniejsze to testy płytkowe. Ich wykonanie polega na naniesieniu na płytkę pipetą kilka kropli moczu zebranego do czystego, suchego pojemnika. Ten test ciążowy, jak działa poprawnie, ma kreskę w okienku kontrolnym. Drugie okienko wskazuje wynik — kreska w nim oznacza ciążę, jej brak to wynik negatywny.

Na rynku znajduje się także strumieniowy test ciążowy — jak działa ? Nie wymaga oddawania moczu do pojemniczka. By wykonać test poprawnie, wystarczy oddać go bezpośrednio na zaznaczony fragment testu. On również pokazuje jedną lub dwie kreski.

Niezwykle popularne są testy ciążowe paskowe. Specjalne paski zanurza się w moczu oddanym do pojemnika i po kilku minutach możemy sprawdzić wynik.

Jak działa test ciążowy cyfrowy, czyli nowość na rynku? Wyróżnia go jedynie metoda pokazywania wyniku, który wyświetla się na elektronicznym wyświetlaczu. Zamiast kresek mamy do czynienia ze znakami „+” lub „-”, które oznaczają wynik pozytywny lub negatywny.

Poprawnie wykonane domowe testy ciążowe dają w 95%-99% przypadków wiarygodny wynik.

Czy może się mylić test ciążowy — jak działa, czy jest bezbłędny?

Jeżeli masz już test ciążowy i jak działa wiesz, domyślasz się pewnie, że czasem może się mylić. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być klika.

To jak działa test ciążowy , sprawia, że wykonany zbyt wcześnie może dać wynik fałszywie ujemny. Ponadto taki błędny wynik spowodować może także zbyt rozcieńczony mocz wykorzystany do testu.

Czasem zdarza się także fałszywie dodatni wynik. To jak działa test ciążowy — wykrywa beta hCG w moczu — sprawia, że wykrywa on także hormon pochodzenia innego niż ciąża, np. zawarty w niektórych lekach przeciwalergicznych, nasennych, uspokajających, przeciwdepresyjnych, czy wykorzystywanych w leczeniu niepłodności. Czasem zdarza się, że wysoki poziom hormonu wykrywalnego przez test jest efektem choroby nowotworowej lub okresu przedmenopauzalnego. Wysoki poziom beta hCG utrzymywać może się także kilka tygodni po sztucznym lub samoistnym poronieniu.

Zobacz film: USG w ciąży - jak szukać specjalisty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości