Ciąża

Poród w czasach koronawirusa. Co się zmieniło?

Ciąża

Aktualizacja:

Panująca obecnie pandemia koronawirusa wymusiła wiele zmian nie tylko w społeczeństwie jako ogóle, lecz także w przypadku kobiet ciężarnych. Co ze szkołami rodzenia i jak obecnie wyglądają porody?

Bez porodów rodzinnych i zajęć w szkołach rodzenia

Gość Dzień Dobry TVN lek. Wojciech J. Falęcki uczulił, że na ten moment, ze względów bezpieczeństwa, odeszło się od porodów rodzinnych. W sali, gdzie na świat przychodzi mały człowiek, oprócz ciężarnej kobiety przebywają jeszcze tylko położna z lekarzem. W klinice, w której pracuje lek. Falęcki, obowiązuje również całkowity zakaz odwiedzin.

Jest dużo spokojniej, można powiedzieć, w tym takim naszym codziennym zabieganiu. (…) Uczymy się każdego dnia tych nowych sytuacji

- ocenił lekarz.

Przyznał też, że panuje duże zrozumienie do nowych zasad, które mają chronić matkę i dziecko.

Pandemia koronawirusa wymusiła też przeniesienie zajęć ze szkół rodzenia do internetu. Placówki organizują kursy e-learningowe, łącząc się z ciężarnymi przez Skype. Jak przyznał doktor Falęcki, chodzi o to, żeby za pomocą nowych środków działać cały czas normalnie.

Bezpieczeństwo podczas porodu

W ostatnich dniach głośno było o sytuacji, gdy 1,5-roczna dziewczynka, która ranna trafiła do szpitala, była zarażona koronawirusem. Służby medyczne biorące udział w całej akcji ratunkowej zostały objęte kwarantanną. Lekarze muszą więc podejmować odpowiednie środki bezpieczeństwa dla samych siebie. Jak to wygląda? Wojciech J. Falęcki mówił m.in. o maskach, fartuchach i kombinezonach, w które zaopatrzona jest placówka. Gdyby więc okazałoby się, że ciężarna ma koronawirusa, szpital jest przygotowany na jej poród.

Jeżeli jest na tyle zaawansowany, że nie można zrobić porodu operacyjnego, to mamy oczywiście prowadzić go tak, jak natura tutaj zaplanowała

- doprecyzował.

Czy wirus przenosi się z matki zarażonej na dziecko?

Chińscy naukowcy sugerują, że nie jest możliwe to, by koronawirus przeniósł się z zarażonej matki na dziecko podczas ciąży czy już samego porodu. Jak odnosi się do tego Wojciech J. Falęcki?

Nie czytałem najnowszych wytycznych, tak że nie mogę udzielić takiej informacji, żeby potwierdzić, że tak, na 100% tak to jest

- wytłumaczył w studiu.

On sam przede wszystkim zaleca przede wszystkim stosowanie się do tego, co mówią lekarze, ale bez popadania w paniki i histerię.

Ważne!

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości