Parenting

  Parenting

  Od ponad tygodnia zostajemy w domu. Dzieci nie chodzą do szkoły i przedszkoli, rodzice pracują zdalnie. Sytuacja może budzić pewne frustracje i napięcia, które wyładowujemy na dzieciach. Kończy się najczęściej krzykiem… O negatywnych skutkach krzyku porozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Agnieszką Golą.

  Dwutygodniową przerwę mają również dzieci, które chodzą do żłobków. Rodzice tych najmłodszych maluchów mogą w tym czasie spróbować pożegnać butelkę ze smoczkiem i zastąpić ją kubeczkiem. O tym, jakie kubki wprowadzić na samym początku i czy mają one wpływ na rozwój aparatu mowy dziecka porozmawialiśmy z neurologopedą Marceliną Przeździęk.

  Panująca obecnie pandemia koronawirusa wymusiła wiele zmian nie tylko w społeczeństwie jako ogóle, lecz także w przypadku kobiet ciężarnych. Co ze szkołami rodzenia i jak obecnie wyglądają porody?

  Specjaliści alarmują: współczesne dzieci mają zbyt mało ruchu, co pogłębia problem otyłości, nadwagi i wad postawy. Zabieganym rodzicom często brakuje jednak pomysłów na to, co można robić z dzieckiem na dworze. Poniżej mały przewodnik i nasze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci.

  Homeschooling, czyli inaczej edukacja domowa, to rozwiązanie w dzisiejszych czasach mało popularne – zwłaszcza w Polsce. Czy warto kształcić dziecko w domu, czy jednak lepiej wysłać je do szkoły, aby nawiązywało kontakty z rówieśnikami i poznawało świat?

  Czytanie książek w młodym wieku to nie tylko świetny sposób na rozbudzenie wyobraźni i kreatywności, ale także na wzbogacenie słownictwa i naukę poprawnego używania języka. Z tego względu warto, aby maluchy jak najszybciej opanowały tę sztukę i korzystały z jej dobrodziejstw

  Gdy za oknem deszcz, ziąb i plucha, a dzieci się nudzą, znakomitym pomysłem jest zbudowanie dla nich domowego toru przeszkód. Taki szlak z barierami i zadaniami wspiera rozwój maluchów w zakresie integracji sensorycznej, zapewnia dużą porcję ruchu, a samo zbudowanie go będzie doskonałą zabawą dla całej rodziny.

  Dzieci uwielbiają eksperymenty. Dlatego doświadczenia chemiczne lub fizyczne cieszą się wśród dzieci tak dużą popularnością. Proste doświadczenia dla dzieci są nie tylko zabawą, ale także sposobem na naukę o świecie przyrody, a jednocześnie dobrą szkołą cierpliwości i uwagi.

  Kreatywne zabawy rozwijają wyobraźnię dziecka w każdym wieku. W grze i zabawie ważny jest kontakt z rodzicem, rodzeństwem czy kolegami i koleżankami z przedszkola. To także dzięki niemu maluch się prawidłowo rozwija. Marcin Sawicki spotkał się z polską drużyną, która wybierze się na Olimpiadę Kreatywności w Chinach. Jak wyglądają takie zawody i jak można ćwiczyć kreatywność?

  Wielu rodziców zastanawia się, czy istnieje jakiś cudowny przepis na to, jak wychować szczęśliwe dzieci. Co robić, aby pociechy wyrosły na mądrych, wrażliwych i pewnych swojej wartości ludzi? Jakich błędów unikać, by nie wpłynęły one na dorosłe życie dziecka?

  Bańki mydlane kochają wszyscy, a ich największymi miłośnikami są oczywiście dzieci. W sklepach jest dużo produktów, które pozwalają wyczarować mieniące się, latające bąbelki. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić bańki mydlane samodzielnie, bo przepis na ich wykonanie jest niezwykle łatwy.

  Jak zrobić piasek kinetyczny? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy zamiast kupować drogi produkt wolą przygotować go samodzielnie. Jest to możliwe, ponieważ przepis na piasek kinetyczny jest niezwykle prosty i opiera się na składnikach znajdujących się w każdym domu.

  Piankolina to obok ciastoliny i piasku kinetycznego jedna z najpopularniejszych mas plastycznych. Można ją kupić jako gotowy produkt w sklepie, jednak ze względu na prosty skład łatwo robi się ją również w domu. Przepis na piankolinę opiera się na kilku składnikach, dlatego warto wykorzystać go podczas codziennej zabawy.

  Dla dziecka czas spędzony na wspólnej zabawie z rodzicem jest nie tylko wspaniałą rozrywką, lecz także pozwala wzmocnić więzi. Zabawy dla dwulatka powinny być interesujące dla dziecka, a przede wszystkim dostosowane do jego wieku, aby nie zniechęcić malucha do wspólnej aktywności.

  Ekologiczne zabawki z odpadów to naprawdę świetna zabawa! Bawiąc się w ten sposób z dziećmi, uczymy je odpowiedzialności i zwiększamy ich kreatywność. Jak zrobić zabawkę z odpadów?

  Zabawy dla 2-latka powinny być dopasowane do indywidualnego stopnia rozwoju dziecka. Jest to jednak wiek, w którym większość dzieci wykazuje podobne cechy. Jak bawić się z dzieckiem dwuletnim i dlaczego warto wymyślać własne zabawy?