W Polsce upowszechnił się system wakacyjnych dyżurów przedszkoli, co oznacza, że placówki działają przez tydzień lub dwa, a następnie ich rolę przejmują inne. Czy dla dzieci taka sytuacja jest stresująca? Jak przygotować dziecko do chwilowej zmiany przedszkola? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: Agnieszkę Krzyżak z Fundacji Rodzic w Mieście oraz psycholog dziecięcą Justynę Korzeniewską.

  Jutro zakończenie roku szkolnego. Świadectwo, czyli podsumowanie całorocznej pracy dziecka, dla niektórych rodziców jest powodem do dumy, dla innych wręcz odwrotnie. Czy celebrować oceny i świadectwo dziecka? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Edyta Plich, dyrektor firmy edukacyjnej i Sylwię Anderson-Hanney, nauczycielkę i trenerkę umiejętności wychowawczych.

  Za nami 19. turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Jest to największy w Polsce turniej piłkarski dla dzieci. Ideą przedsięwzięcia jest spełnianie marzeń młodych piłkarzy i piłkarek. Zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju spotkali się z polską reprezentacją na chwilę przed meczem z Izraelem. Dzieciaki mogły zadać swoim idom pytania, a później obejrzeć mecz z trybun Stadionu Narodowego w Warszawie.

  Molestowanie seksualne dzieci przynosi wielkie cierpienia najmłodszym, ale często ma wpływ na ich problemy psychiczne już jako osób dorosłych. Przestępstw seksualnych wobec dzieci dopuszczają się nie tylko obcy, ale także osoby z kręgu najbliższych. Po czym rozpoznać, że dziecko jest molestowane? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziecięcą psycholog kliniczną Martę Bąkowską.

  Dzieci podróżując samochodem z rodzicami zazwyczaj bardzo się nudzą. Czym zainteresować dziecko w podróży, by miło spędziło czas w samochodzie? Jakie atrakcje warto przygotować? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska spotkała się z Beatą Sobczyk, która zna kilka sposobów na pokonanie nudy w samochodzie.

  MĄDRZY CYFROWI to pierwszy w Polsce program łączący edukację moralną i rozwijanie postaw prospołecznych nastolatków z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych. Już w najbliższy piątek, 24 maja odbędzie się debata dla młodzieży o istotnych wartościach moralnych człowieka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę Annę Dziewit-Meller, która poprowadzi piątkową debatę.

  Rowerek biegowy lub hulajnoga są często pierwszym poważnym zakupem związanym z dziecięcą aktywnością na świeżym powietrzu. O tym, na co zwracać uwagę przy ich zakupie opowiedział nam właściciel sklepu rowerowego - Maciej Myszko, a o ich wpływie na postawę malucha rozmawialiśmy z fizjoterapeutą Piotrem Żelaznym.

  Rozwód jest rozwiązaniem ostatecznym, choć dla niektórych skonfliktowanych małżeństw jedynym właściwym. Rozwód to trudna do przeprowadzenia procedura zwłaszcza, gdy małżonkowie muszą podzielić się majątkiem i ustalić opiekę nad małoletnimi dziećmi. Podział opieki nad dziećmi jest zawsze trudnym tematem. O tym, czy opieka naprzemienna jest zawsze najlepszym rozwiązaniem w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną.

  Internet i media społecznościowe są światem, bez którego młode pokolenie nie wyobraża sobie życia. W studiu Dzień Dobry TVN razem z Jolantą Solarz, inicjatorem programu o nowych technologiach w szkole oraz z Bartłomiejem Machnikiem, pedagogiem i ekspertem ds. nowych mediów porozmawialiśmy o tym, jak w umiejętny sposób wykorzystać social media w życiu dziecka.

  Dbałość o zęby od najmłodszych lat jest niezwykle ważna. Jak się okazuje, przyczyny powstawania wad zgryzu są złożone. O tym, jak powstają wady zgryzu u dzieci oraz jak im zapobiec i leczyć, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy ze stomatologiem i ortodontą dr n. med. Barbarą Obłoj.

  Rodzice obserwują rozwój swoich dzieci z wielką radością. Co zrobić, gdy dziecko nie chce zacząć mówić? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Marceliną Przeździęk, neurologopedą.

  Macocha. To słowo, którego nie lubimy, jest pejoratywnie naznaczone. Jednak nie zawsze macocha musi być tą Złą Macochą z bajki o Kopciuszku. O tym, jak być dobrą macochą, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Agatą Olszak-Szymulą, coachem, która prowadzi warsztaty dla rodzin patchworkowych i sama jest macochą, a także z Lidią Piechotą, dziennikarką, mamą Zachariasza. Partner Pani Lidii ma syna.

  Przyjęło się, że społeczeństwo dzieli się na humanistów i umysły ścisłe. Podział uwidacznia się, kiedy dziecko zaczyna swoją przygodę ze szkołą. Profil klasy, do której chcemy posłać dziecko, wybieramy na podstawie jego zainteresowań. Czy słusznie? Czy faktycznie istnieje coś takiego jak umysł humanistyczny i ścisły? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Monikę Perkowską, dziecięcego psychologa oraz Jana Wróbla, nauczyciela i publicystę.

  Wygląd piersi po ciąży bardzo się zmienia. Mają na to wpływ głównie hormony. Po zakończeniu karmienia biust zmniejsza się i staje się bardziej obwisły. O tym, czy da się temu zapobiec i w jaki sposób, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Margaretą Budner, chirurgiem plastycznym oraz Edytą Litwiniuk, trenerką personalna, dietetykiem oraz mamą 3 dziewczynek.

  Rodzice z niewiadomych powodów krępują się rozmawiać z dziećmi o seksie. Pomóc w tym może najnowsza książka edukatorki seksualnej Alicji Długołęckiej „Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci”. Książka bazuje na rozmowach z dziećmi w przedziale wiekowym 6-10 lat.

  Według ogólnopolskiego badania zrealizowanego przez Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie dzisiejsi dziesięciolatkowie są znacznie mniej sprawni od swoich rówieśników z 1979 roku. Co jest przyczyną tego? Jak przekonać dzieci do ćwiczeń? Co grozi dzieciom pod kątem zdrowotnym, jeśli w porę nie zostaną zaktywizowane? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z pediatrą Anetą Górską-Kot, która była ekspertem pediatrycznym w badaniach sprawności fizycznej dzieci.

  11 stycznia 2019 roku w Bydgoszczy grupa nastolatek brutalnie zaatakowała trzynastoletnią córkę Pani Agnieszki Ujazdowskiej. Jakie były powody napaści? Kim są agresorki? Ile nastolatków doświadcza przemocy od rówieśników? O agresji wśród dzieci i młodzieży rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z mamą pobitej dziewczynki i socjologiem prof. Mariuszem Jędrzejko.

  Co dziedziczymy w genach po naszych rodzicach? Które geny odpowiadają za nasz temperament, charakter i wygląd? O temacie dziedziczenia rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  W lutym i w marcu trwają rekrutacje do szkół podstawowych. Przed rodzicami ważna decyzja. O tym jaką szkołę wybrać w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Hanną Zielińska, dziennikarką i mamą trójki dzieci, Olgą Hilger, mama trójki dzieci oraz Witoldem Młynarczykiem, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 206 w Łodzi.

  Julia Nieckarz 3 marca kończy 3 latka. Od tego czasu będzie miała rok, by wykonać skomplikowaną operację, dzięki której będzie mogła chodzić. W Polsce nie przeprowadza się tego typu zabiegów. Operacji podjęli się lekarze ze Stanów Zjednoczonych. Koszt operacji to 900 000 zł. W zbiórkę na rzecz Julki włączyły się: Julia Wieniawa, Julia Kamińska i Julia Grant-Scott. Ty też możesz pomóc!

  W ramach projektu „Dziecko w domu” licealiści pracują ze specjalnymi lalkami - symulatorami niemowląt, dzięki którym mogą poczuć, jak wygląda opieka nad prawdziwym dzieckiem. Projekt ma na celu uświadomienie młodym ludziom, czym jest rodzicielstwo. Ma ich także przestrzec przed podejmowaniem nieprzemyślanych zachowań seksualnych. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Dorotę Maciejec oraz Mariusza Modrzewskiego, edukatora seksualnego ze słupskiej poradni.