Macierzyństwo bez sztucznej, przesłodzonej otoczki. Taki jest vlog dwóch mam, które wrzucają do sieci filmiki opowiadające o tym, jak to jest być rodzicem naprawdę. Ich nagrania są pełne humoru, wiedzy i dystansu do siebie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mamy z nietypowym podejściem do życia: Aleksandrę Woźniak i Annę Weber.
Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży to temat nurtujący wielu przyszłych rodziców. Pomocny w tej kwestii jest kalendarz ciąży, ale podane w nim dane to tylko przybliżone wartości. Waga dziecka w ciąży w znacznym stopniu zależy od sposobu odżywiania się mamy i genów przekazanych przez rodziców.
Twoje dziecko łysieje, a ty nie wiesz czemu? Poznaj przyczyny, objawy i sprawdź jak można zaradzić utracie włosów u dzieci.
Dzieci z miejscowości Koło w województwie Wielkopolskim postanowiły, że w ramach nauki języka angielskiego napiszą list do brytyjskiej królowej Elżbiety II. Jakie informacje w nim zawarły? Czy królowa odpisała dzieciom?
Pamiątki z dzieciństwa po wielu latach stają się bezcenne, ponieważ dzięki nim możemy przenieść się w dawne czasy, kiedy o nic nie musieliśmy się troszczyć. Jakie rzeczy warto gromadzić dla dzieci? O zbieraniu pamiątkach z dzieciństwa rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: aktorem Bartoszem Obuchowiczem, Karoliną Ferenstein-Kraśko i psycholog Małgorzatą Ohme.
Mówi się, że każdy mężczyzna chce mieć syna. Kiedy na świecie pojawia się córka, traci dla niej głowę. O wyjątkowej relacji tata-córka w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholog Dorotą Maciejec, Krzysztofem Hołowczycem – tatą trzech córek i Krzysztofem Skórzyńskim –tatą dwóch córek.
Sezon grypowy w pełni. Jednak wielu pediatrów zwraca uwagę, że wielu rodziców przychodzi z dziećmi do lekarza z błahego powodu. Czy często wizyty u lekarza to zapobiegliwość czy raczej przejaw nadopiekuńczości? W studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy na ten temat z psychiatrą Mają Herman i pediatrą Dawidem Ciemięgą.
Przeklinanie dziecka. Ten problem zazwyczaj pojawia się znienacka, kiedy dziecko odkrywa, jaką siłę rażenia mają wulgarne słowa. Jak sobie poradzić z tym problemem? Przemilczeć i nie reagować czy zwrócić uwagę lub karać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Bąkowską, Darię Ładochę, mamę dwóch dziewczynek, Katarzynę Bosacką, mamę czwórki dzieci i Dorotę Naruszewicz, mamę dwóch córek.
Mężczyźni coraz chętniej uczestniczą w porodach. Jak się zachowują, kiedy ich partnerki rodzą? Opowiedziały nam o tym położne.
Skóra niemowlaka nie zawsze jest gładka i w idealnym stanie. Maleńkie dzieci również zmagają z wieloma problemami skórnymi, miedzy innymi: łojotokowym zapaleniem skóry, ciemieniuchą, rumieniem, trądzikiem niemowlęcym. Jak sobie z nimi poradzić? W studiu Dzień Dobry TVN o dziecięcych dolegliwościach porozmawialiśmy z pediatrą dr Grażyną Jędrzejczyk.
Wszyscy podopieczni Domu Dziecka nr 8. w Łodzi znaleźli nowe domy. Udało się to dzięki programowi „Rodzina jest dla dzieci”, który zakłada, by jak najwięcej dzieci z Domu Dziecka trafiło do rodzin zastępczych, biologicznych bądź rodzin adopcyjnych. Z Moniką Adamczewską, dyrektor placówki, Mirosławem Janickim, wychowawcą oraz Piotrem Rydzewskim, dyrektorem Mopsu.
Rodzice często powierzają opiekę nad młodszymi dziećmi starszemu rodzeństwu. Czasami wbrew ich woli. W jakim wieku dzieci są na tyle dojrzałe, by móc opiekować się młodszym rodzeństwem? Co świadczy o tym, że dziecko jest na tyle odpowiedzialne, by opiekować się młodszym bratem lub siostrą? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Martą Bąkowską, psychologiem klinicznym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Odporność dzieci urodzonych przez cc jest niestety niższa od tych urodzonych siłami natury. Jak pokazują dane statystyczne Polska należy do krajów, gdzie liczba cięć cesarskich jest bardzo wysoka. Aż 43 proc. porodów stanowią zabiegi operacyjne. To odsetek znacznie wyższy od zalecanego przez WHO poziomu cesarskich cięć, czyli 10-15 proc. Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie wymagają dodatkowej suplementacji? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z dr hab. n. med. Bożeną Najman, neonatologiem i pediatrą.
Czy warto wysłać dziecko do leśnego przedszkola? Jakie są wady i zalety leśnych przedszkoli? Skąd wzięła się ich popularność? Ile kosztuje leśne przedszkole? I na koniec: czy warto wysłać do leśnego przedszkola swoje dziecko?
Już jutro Dzień Babci. Z tej okazji w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy babcie znane i lubiane. Krystyna Czubówna, Anna Maria Wesołowska i Bożena Dykiel opowiedziały nam o swoich wnukach. Jak bycie babcią zmieniło ich życie?
Kobiety przechodzą szereg zmian, kiedy są w ciąży. Nie wszystkie te zmiany są dla kobiet łatwe do zaakceptowania. Hormony ciążowe mają ogromną moc. Co zmienia się przede wszystkim w wyglądzie kobiet? A co w ich psychice? Jak radzić sobie z tymi zmianami? Jak nie wpaść w zaburzenia odżywiania, kiedy jesteś w ciąży?
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach? Jak rozmawiać o mowie nienawiści, zwłaszcza w kontekście ostatnich tragicznych wydarzeń w Gdańsku, w wyniku których zmarł prezydent miasta, Paweł Adamowicz? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Aleksandrę Piotrowską oraz Alicję Borkowską, mamę Vesny, która jako dziecko straciła ojca Roberta Leszczyńskiego.
Anastazja Izarowska ma 6 lat i prawdopodobnie jest najmłodszą pisarką, która przy pomocy swojego taty napisała pierwszą książkę. Jak do tego doszło? Ile powstawała publikacja? Kim jest jej bohaterka? Małą pisarkę, jej brata i rodziców gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Każdy rodzic chce, by dieta jego dziecka była rozmaita. Niestety w praktyce z różnorodnością bywa różnie. Zdaniem dietetyk mniejsza chęć próbowania warzyw jest u dzieci naturalna, ponieważ mają dość neutralny smak. Dzieci wbrew pozorom lubią smaki wyraźne i charakterystyczne. Ważne jest również to, by rodzice dawali dziecku dobry przykład i do swojego menu wprowadzili regularne i zdrowe posiłki.
Zabawkami dziecko bawi się codziennie, a te ulubione zabiera ze sobą niemal wszędzie. Dlatego warto je od czasu do czasu wymyć. Jak często czyścić zabawki? W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła specjalistka ds. domowego porządku Agnieszka Witkowska.
Kiedy w życiu pary pojawia się dziecko, zmienia się kompletnie wszystko. W większości przypadków to kobieta dostosowuje się bardziej do nowej sytuacji, jednak mężczyzna również przeżywa wiele zmian. Jakie to zmiany? Z jakimi wyzwaniami musi radzić sobie mężczyzna w nowej roli taty? Czy świeżo upieczony tata może mieć kryzys? O zmianach w życiu świeżo upieczonego ojca rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą i ojcem 2- oraz 30-latka - Robertem Rutkowskim.
Depresja u dzieci to temat, o którym zaczęto mówić dopiero niedawno. Dlatego wielu rodziców może mieć problem z dostrzeżeniem jej symptomów. To poważny problem, ponieważ nieleczona depresja dziecięca może być tragiczna w skutkach. O objawach depresji u dzieci i jej przyczynach mówiła w Dzień Dobry TVN psychiatra dzieci i młodzieży z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM dr n. med. Anna Zielińska-Wieniawska.
Bale karnawałowe odbywają się niemal w każdym przedszkolu i szkole podstawowej. Jak przygotować samemu strój dla dziecka, kiedy jest już za późno na jego wypożyczenie? O swoich pomysłach mówili w Dzień Dobry TVN Monika i Piotr Kowalscy.
Helena Deeds to Polka od lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Jej życiu mogliśmy przyglądać się w "Żonach Hollywood". Jako jedyna z bohaterek programu wystąpiła w jego wszystkich trzech sezonach. Od trzech lat jej syn Nicholas mieszka i studiuje w Warszawie. Dlaczego wybrał właśnie Polskę? Jak często widuje się w mamą? Helenę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Obok niej na naszej kanapie usiadł szef kuchni Michel Moran, którego syn od sześciu lat mieszka w Nowej Kaledonii. Co tam robi?
Każdemu rodzicowi zależy, by zbudować bliską relację z własnym dzieckiem. Czy więź emocjonalna może być zbyt bliska? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z psycholog Dorotą Maciejec, aktorką i mamą 13-letniej dziewczynki Olgą Borys oraz z Michałem Będźmirowskim „Modnym Tatą” 4,5 - letniego chłopca.
W jakim wieku dzieci są na tyle dojrzałe, by móc same zostawać w domu? Czy ten temat jest regulowany prawnie? Co świadczy o tym, że nasze dziecko jest już na tyle odpowiedzialne, by samodzielnie wybrać się do szkoły? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Joanną Parafianowicz, adwokatem i Martą Bąkowską, psychologiem klinicznym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
W dzisiejszych czasach kobiety najczęściej decydują się na poród w szpitalu, często przez cesarskie cięcie. W warunkach szpitalnych, w pobliżu położnych i lekarzy czują się bezpiecznie. Porody domowe choć wciąż są rzadkością, stają się coraz bardziej popularne. O zaletach porodu w domu w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Anną Wojtylą, zwyciężczynią konkursu na najlepszą położną w Polsce, która w zeszłym roku przyjęła 32 porody domowe.
Specjaliści z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej twierdzą, że najlepsze zabawki to takie, które nie mają oprogramowania. Zabawki nie mają narzucać dziecku algorytmu gry, tylko pobudzać jego wyobraźnię i kreatywność. W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą oraz Agnieszką Wesołowską, dziennikarką i mamą 2-letniej Róży.
O parze, która ma już jedno dziecko i pomimo wielu starań nie może zajść w drugą ciążę, mówi się, że zmaga się z problemem niepłodności wtórnej. Przyczyn medycznych jest sporo. Notuje się, że około 20 proc. Polaków ma problem z powtórnym zajściem w ciążę. O tym czym jest niepłodność wtórna w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z ginekologiem Grzegorzem Południewskim.
Książeczki sensoryczne to doskonała alternatywna dla zabawek najnowszej generacji. Dzięki jednoczesnemu oddziaływaniu nie tylko na zmysł wzroku, lecz także dotyku i słuchu wspomagają prawidłowy rozwój dziecka.